Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W

Duch__ 19 Lut 2013 00:43 8205 12
  • Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W

Witam.

Od dawna przymierzałem się do przeróbki mojej lampki biurkowej, na wersję LED w celu oszczędzenia ciut energii (lampka świeciła codziennie od 2-8h).
    Plan był prosty... albo znaleźć tani moduł LED jako zamiennik żarówki GY6.35 pozostawiając przy tym duże i ciężkie trafo o wydajności 50VA, albo zbudować od podstaw własny zasilacz/regulator oraz reflektor. Padło na to drugie...

Pierwszym problemem było zbudowanie reflektora. Długo szukałem odpowiedniego materiału, który byłby zarazem radiatorem dla 3 sztuk LED 3W każda. Rozwiązanie znalazło się samo. W miejsce po starym reflektorze wstawiłem... talerz z dysku HDD. Średnicą pasował idealnie. Pozostało wywiercić odpowiednie otwory montażowe i posadowić diody pod kątem 60st (oczywiście na paście termoprzewodzącej).

Jako driver zastosowałem prosty sterownik oparty o wzmacniacz operacyjny LM358. Mierzy on "prąd" na rezystorze 12Ohm/5W i w razie konieczności koryguje parametry. Do regulacji jasności posłużył potencjometr 100kOhm działający jako dzielnik napięcia regulujący napięcie na wejściu nieodwracającym. Tym samym regulacja zawiera się w granicy od 0 do 280mA przy 12,7V napięcia zasilającego.
    Zasilanie stanowi rozbebeszony transformator o napięciu wtórnym 9V AC i wydajności prądowej 1000mA (dane wg. tabliczki znamionowej zasilacza).

Wszystkie elementy oprócz gwiazdek pod LEDy pochodzą z demontażu. Same diody wylutowałem ze spalonego reflektora LED. Za gwiazdki dałem w sklepie za rogiem w sumie 4zł.

Wady:
    troszkę mniejsza ilość światła w stosunku do oryginału;
    rezystor 12ohm/5W troszkę się grzeje ale nie parzy.

Zalety:
    10-cio krotnie mniejsze zużycie prądu,
    kolor przyjemniejszy dla oka,
    konstrukcja mieszcząca się w oryginalnej obudowie,
    płynna regulacja jasności,
    talerz z HDD nadąża z odprowadzaniem ciepła.

Zdjęcia:
    Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W

Porównanie:
    Pełna moc:

"Na pół gwizdka":

Kontrolne:

Stary reflektor wraz z żarówką GY6.35:

Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W

PCB:

Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W

Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Duch__
    Poziom 31  
    Unitrez elektronik
    WWW.UNITREZ.PL
    SYSTEMY ALARMOWE, TELEWIZJA DOZOROWA,
    KONTROLA DOSTĘPU, AUTOMATYKA BRAMOWA.
    INTELIGENTNE BUDYNKI
    Specjalizuje się w: bascom, avr, alarmy, telewizja, monitoring, kontrola dostępu
    Duch__ napisał 2282 postów o ocenie 1491, pomógł 33 razy. Mieszka w mieście Opole. Jest z nami od 2004 roku.
  • PCBway
    maliniak80
    Poziom 16  
    Fajny pomysl z tym talerzem od hdd. Konstrukcja troche prosi sie o jakas sprawna przetwornice co by watow nie tracic na grzanie rezystora
    Freddy
    Poziom 43  
    Duch__ napisał:
    radiatorem dla 3 sztuk LED 3W każda

Gdzie ten zysk 10 razy ? 3 diody po 3W to 9W. Prąd 280 mA dla diody 3W, to dużo za mało. Policz sobie, dioda 3W powinna być zasilana prądem około 1A.
    Ty założyłeś pewnie 3 diody po 1W, które mają w sumie 3W. Gdyby było inaczej, to zagotowałyby sie na tym talerzyku od HDD.
  • PCBway
    Duch__
    Poziom 31  
    Diody są połączone szeregowo, wykorzystuje spadek napięcia. Co do prądu diod wyczytałem wartość 340mA-370mA w starym numerze EdW 06/09.
    zgierzman
    Poziom 21  
    Duch__ napisał:
    Pierwszym problemem było zbudowanie reflektora. Długo szukałem odpowiedniego materiału, który byłby zarazem radiatorem dla 3 sztuk LED

Ten "reflektor" to trochę na wyrost ;-) Przecież diody nie świecą do tyłu przez swoje własne PCB... Nawet jakby założyć, że ich kąt świecenia wynosi 180°, to i tak światło nie pada na talerz od HD. Mogła być dowolna blaszka.

Co do prądu Freddy ma rację - spadek napięcia na takiej diodzie to ok 3,5V, co dla 3W daje nam prąd 850mA.

No i także ważna kwestia nazewnictwa. Reflektor to zwierciadło wklęsłe, najczęściej wycinek paraboloidy obrotowej albo sfery, gdzie źródło albo odbiornik umieszcza się w ognisku. Nie nazywajmy reflektorem każdej błyszczącej rzeczy ;-D
    bobeer
    Poziom 28  
    Jeżeli kolor diody LED jest dla kogoś przyjemniejszy od pełnego spektrum światła żarówki, to oczywiście o gustach nie będę dyskutował. Ja osobiście nigdy bym nie zamienił takiego źródła światła na jakiejś diody LED jeśli miałbym pracować 8h dziennie przy tej lampie. Odnośnie projektu, to wydaje mi się on trochę niekonsekwentny. Z jednej strony Autor pisze o oszczędności energii, z drugiej stosuje analogową regulację prądu co niezbyt korzystnie przekłada się na sprawność, a i jasność lampy po przeróbce może być dyskusyjna (bo że świeci słabiej to wiemy, nie wiemy tylko ile konkretnie). Akurat niedawno zrobiłem podobne oświetlenie, ponieważ jak wiemy ceny energii elektrycznej są zabójcze, a ja nie miałem zamiaru rezygnować z halogenów które jednak zaświecam od czasu do czasu żeby poczuć na twarzy to przyjemne ciepło kiedy się obok nich przechadzam ;) . Więc jako oświetlenie dodatkowe do kuchni użyłem jedną potrójną diodę ~1A przy 12V. Do zasilania jest użyty oryginalny zasilacz impulsowy 12V 1A (ma on w sobie ogranicznik prądu). Do tego regulacja prądu przez PWM na tiny13, Jakiegokolwiek migotania LED dla częstotliwości ~20kHz nie zauważyłem. Oczywiście moduł jest przymocowany do konkretnego radiatora, bo 10W strat nagrzewa go do 60C.
    Projekt "Lampka biurkowa - przeróbka z 35W na 3W" w moim odczuciu bardziej pasuje do początkujący - nauka, a nie jako rozwiązanie użyteczne w praktyce.
    otapi
    Poziom 25  
    Prawdopodobnie zakup gotowej żarówki LED byłby prostszy i tańszy.. no ale zadowolenie z własnej twórczości - bezcenne ;]
    W moim mniemaniu oświetlenie LED nadaje się tylko i wyłącznie do dekoracji nie do pracy.
    Jackziom
    Poziom 23  
    Bardzo oryginalny pomysł z tym talerzem HDD... Jednak myślę, że lepszy efekt osiągnąłbyś na diodach średniej mocy SMD np. 5630 lub 5730- są bardzo wydajne a przy tym można tak ustawić dla nich prąd żeby się zbytnio nie grzały. Sam robiłem nie dawno przeróbkę takiej samej lampy jak twoja, wstawię fotkę:

Oczywiście wskazania watomierza mogą być obarczone lekkim błędem, lecz nie większym niż 1W. Lampka LED powyżej rzeczywiście pobiera trochę więcej niż jest znamionowo (3W) chociaż trzeba pamiętać o prądzie pobieranym przez trafo 12V. Oczywiście lampka również świeci mniejszą jasnością niż halogen- co widać na zdjęciach. Obydwa zdjęcia robione na tych samych manualnych ustawieniach aparatu. Dla mnie ilość światła pozostaje przyzwoita- do pracy na biurku wystarcza. Koszt tego zamiennika to 15zł.
    narasta
    Poziom 21  
    Do autora: Zmierz sobie ile pobiera całe urządzenie z sieci, a przekonasz się, że temu rozwiązaniu daleko jest do 10 razy mniejszego zużycia energii...

Po pierwsze brak przetwornicy. Sam rezystor to 1W straty (przy I = 300mA).
    Po drugie straty na wzmacniaczu.

Podejrzewam, że pobór mocy na poziomie 10W jeśli nie więcej.

Bez chociażby przetwornicy jest to projekt z serii "podłączyłem diodę przez rezystor do bateryjki" Dosłownie.
    Jackziom
    Poziom 23  
    narasta napisał:
    Do autora: Zmierz sobie ile pobiera całe urządzenie z sieci, a przekonasz się, że temu rozwiązaniu daleko jest do 10 razy mniejszego zużycia energii...

Po pierwsze brak przetwornicy. Sam rezystor to 1W straty (przy I = 300mA).
    Po drugie straty na wzmacniaczu.

Podejrzewam, że pobór mocy na poziomie 10W jeśli nie więcej.

Bez chociażby przetwornicy jest to projekt z serii "podłączyłem diodę przez rezystor do bateryjki" Dosłownie.

No właśnie... Nie którym się wydaje, że power-led`y to błahostka i zasilanie jest tak banalne jak zwykłych THT 5mm. A to bardziej skomplikowane niż się wydaje, czego przykładem jest ten "projekt". Do wykonania nie mogę się przyczepić, ale autora na pewno nie wyjdzie to tak tanio jak zakładał. Zwracam honor koledze narasta, gdyż wcześniej błędnie go poprawiłem, a nie zauważyłem swojego głupiego błędu- jakiś śnięty byłem... jednak nie trzeba było straszyć moderatorem. Ogólnie jest tak, że czym większa moc diod tym bardziej skomplikowany temat... trzeba coraz lepszej powierzchni chłodzącej. Dowodem tego jest żarówka LED skonstruowana przez Kalifornijską firmę Switch Lightining w której to bańce znajduje się ciecz chłodząca, podobno woda, więcej tutaj. Bez przetwornicy i sterowania PWM to power LEDy nie mają racji bytu w kwestii oszczędzania, stety/niestety ale widać jak cyfrowe układy stają się niezastąpione i są kwestią przyszłości.
    narasta
    Poziom 21  
    Generalnie rzecz biorąc, nawet z driverem nie ma fajerwerków bo ciężko o tani a wysokosprawny. Żeby to miało w ogóle sens, driver musi mieć sprawność powyżej 80-85%. Nie ma co jednak rozgrzebywać tematu drivera.

W każdym bądź razie Duch__ - nie wykazałeś się. Jestem ciekaw czy więcej mocy idzie na grzanie diod czy na Twój układ obniżający napięcie.

Cytat:
    Jako driver zastosowałem prosty sterownik oparty o wzmacniacz operacyjny LM358.
    - nie ośmieszaj się proszę. Jeżeli nie umiesz zbudować drivera to chociaż nie używaj tego terminu.
    Duch__
    Poziom 31  
    Pożyczyłem Watomierz. Nie informuje o faktycznym poborze prądu, ani nie podam jakiego rodzaju miernika użyłem. Powiem tylko tyle że pobór jest znacznie mniejszy od wspomnianych 10W.

Z mojej strony temat lampki jest zakończony. Ja jestem z niej zadowolony.
    Jackziom
    Poziom 23  
    Duch__ napisał:
    Pożyczyłem Watomierz. Nie informuje o faktycznym poborze prądu, ani nie podam jakiego rodzaju miernika użyłem. Powiem tylko tyle że pobór jest znacznie mniejszy od wspomnianych 10W.

Z mojej strony temat lampki jest zakończony. Ja jestem z niej zadowolony.

PS. Ostatnio na forum da się odczuć wszechobecną krytykę, a większość z oceniających jest alfą i omegą. Wśród rozmów ze znajomymi elektronikami każdy ma takie samo odczucie i każdy z nich już dawno zrezygnował z usług tego forum. Na prośbę o pomoc jest odpowiedź "było" i podanie bezsensownego linku, który prowadzi w końcu do nieodpowiedzenia na zadane pytanie, albo totalnie zbacza z tematu. Potem następuje wszechstronna krytyka w czasie prezentacji. Ale co tam...

Koledzy po fachu po prostu chcą utrzymać poziom i stopniowo go zwiększać i nie lubią np. kiedy LM358 nazywa się driverem. Nie mówię tu o sobie bo nie jestem takim konserwatystą ale musisz liczyć się z tym, że jeżeli robisz coś DIY to musi to spełniać określone normy i dobrze jeżeli wprowadza się tu innowacje a nie rozwiązania które są już trochę przestarzałe. Mi twoja konstrukcja się podoba- twoja pomysłowość jest na prawdę dobra, jednak koledzy zdegustowani byli tym, że lampka nie jest taka oszczędna jak się zakłada- relatywnie mała sprawność układu.