Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kenwood KA-V3700 - Wymiana wylanych kondensatorów

karoles75 19 Feb 2013 10:03 2712 10
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  karoles75
  Level 12  
  Witam. To mój jeden z pierwszych post na forum dlatego pozdrawiam wszystkich. Na elektrodzie się nie udzielam, bo jestem "zielony", ale dość często korzystam z "mądrości" innych, za co wszystkim wielkie dzięki. Otóż zauważyłem ostatnio w moim w/w amplitunerze wylane 4 kondensatory i chciałbym je wymienić i pytanie tylko na jakie. Ja wiem, że najlepiej na takie same, ale nie mogę takowych znaleźć a więc tak:

  kondensatory zaznaczone na zielono: nie mogę kupić 6800uF/71V, ale mogę kupić 10000uF/80V. Czy muszą to być kondensatory o niskiej impedancji, czy raczej nie zwracać na to uwagi? Czy za wszelką cenę szukać 6800uF, bo są 6800uF/80V? Czy zwiększenie ich pojemności do 10000uF nic nie uszkodzi?

  kondensatory zaznaczone na czerwono: 2200uF/35V mogę kupić zarówno tanie, jak i droższe (niskooporowe np Panasonica) i mam dylemat, bo jeżeli ma to znacznie pogorszyć dźwięk to wolę droższe. A czy tu można zwiększyć pojemność bez obawy o uszkodzenie czegokolwiek?
  Które z tych kondensatorów są w torze audio a które są od filtracji zasilacza? Przepraszam, że mam tyle pytań, ale ja się na tym nie znam, ale chciałbym to naprawić we własnym zakresie dla własnej duuużej satysfakcji.
  Z góry dziękuję za wszelaką pomoc i pozdrawiam.

  kenwood KA-V3700 - Wymiana wylanych kondensatorów
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Najpierw należy się upewnić, że kondensatory są istotnie "wylane", a nie przyklejone klejem do płytki drukowanej. Co w przypadku kondensatorów filtru zasilacza jest wręcz regułą.

  GM
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  jur1
  DVD technology specialist
  karoles75 wrote:
  Które z tych kondensatorów są w torze audio a które są od filtracji zasilacza?

  Zaznaczone kondensatory są w filtracji zasilania i jednocześnie w torze audio.
  karoles75 wrote:
  nie mogę kupić 6800uF/71V

  kup
  10000uF/80V
  Zwiększenie pojemności powoduje szybsze doładowywanie owych kondensatorów ale wzrasta szczytowa wartość prądu płynącego przez diody prostownicze dla takiego samego obciążenia. Przy wzroście pojemności o 30% to raczej nie ma dużego znaczenia. Najgorszym momentem ( dla diod ) jest włączanie zasilania gdyż w tym momencie płynie największy prąd ( kondensatory są rozładowane i trzeba je naładować - duży prąd uderzeniowy) - przy dużym zwiększeniu pojemności diody ulegają uszkodzeniu.
  Kondensatory niskooporowe szybciej się ładują i szybciej oddają energię - mniejsze tętnienia napięć - mniej "burczenia".
 • #6
  cirrostrato
  Level 37  
  Ja tam żadnego wylania nie widzę a klej jak klej..czy są jakieś objawy, że musisz te kondensatory koniecznie wymienić?
 • #7
  karoles75
  Level 12  
  Szczerze mówiąc to wydaje się grać normalnie (nie mam z czym porównać), ale kupiłem nowe kolumny i nie chcę ich uszkodzić, dlatego zrobiłem mały przegląd amplitunera i zajrzałem do środka. Widok tych kondensatorów wywołał we mnie pewne obawy, dlatego chciałem się poradzić na forum. Zamierzam co prawda kupić wzmacniacz a amplituner zostawić jako rezerwowy na czarną godzinę i chcę, żeby wszystko było OK.
 • #8
  cirrostrato
  Level 37  
  Zostaw te kondensatory. Pozdrawiam.
 • #9
  karoles75
  Level 12  
  cirrostrato wrote:
  Zostaw te kondensatory. Pozdrawiam.


  Z tymi kondensatorami to było tak, że padł mi monitor. Rozebrałem, wymieniłem spuchnięte i monitor ożył i żyje do dziś. Podobnie jak karta graficzna, tylko tam wstawiłem oryginalne (te same wartości) kondensatory polimerowe. Co do tematu postu, to tak jednoznaczną odpowiedź chciałem uzyskać i bardzo się cieszę, bo będzie więcej na wzmacniacz. Mam tylko jeszcze jedno pytanko: Czy widok tych kondensatorów (widać, że klej się gotował) świadczy o tym, że ktoś kiedyś "ostro" używał amplitunera, czy raczej to normalne?
 • #10
  jur1
  DVD technology specialist
  karoles75 wrote:
  Czy widok tych kondensatorów (widać, że klej się gotował) świadczy o tym, że ktoś kiedyś "ostro" używał amplitunera, czy raczej to normalne?

  Wygląda to normalnie gdyż kondensatory przed lutowaniem są przyklejane do płyty i po przejściu przez lutowie ( lutowanie na fali ) klej dostaje dużo ciepła i lekko zostaje "zbąbelkowany".