Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kenwood KA-V3700 - Wymiana wylanych kondensatorów

19 Lut 2013 10:03 2325 10
 • Poziom 12  
  Witam. To mój jeden z pierwszych post na forum dlatego pozdrawiam wszystkich. Na elektrodzie się nie udzielam, bo jestem "zielony", ale dość często korzystam z "mądrości" innych, za co wszystkim wielkie dzięki. Otóż zauważyłem ostatnio w moim w/w amplitunerze wylane 4 kondensatory i chciałbym je wymienić i pytanie tylko na jakie. Ja wiem, że najlepiej na takie same, ale nie mogę takowych znaleźć a więc tak:

  kondensatory zaznaczone na zielono: nie mogę kupić 6800uF/71V, ale mogę kupić 10000uF/80V. Czy muszą to być kondensatory o niskiej impedancji, czy raczej nie zwracać na to uwagi? Czy za wszelką cenę szukać 6800uF, bo są 6800uF/80V? Czy zwiększenie ich pojemności do 10000uF nic nie uszkodzi?

  kondensatory zaznaczone na czerwono: 2200uF/35V mogę kupić zarówno tanie, jak i droższe (niskooporowe np Panasonica) i mam dylemat, bo jeżeli ma to znacznie pogorszyć dźwięk to wolę droższe. A czy tu można zwiększyć pojemność bez obawy o uszkodzenie czegokolwiek?
  Które z tych kondensatorów są w torze audio a które są od filtracji zasilacza? Przepraszam, że mam tyle pytań, ale ja się na tym nie znam, ale chciałbym to naprawić we własnym zakresie dla własnej duuużej satysfakcji.
  Z góry dziękuję za wszelaką pomoc i pozdrawiam.

  kenwood KA-V3700 - Wymiana wylanych kondensatorów
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Najpierw należy się upewnić, że kondensatory są istotnie "wylane", a nie przyklejone klejem do płytki drukowanej. Co w przypadku kondensatorów filtru zasilacza jest wręcz regułą.

  GM
 • TermopastyTermopasty
 • Specjalista techniki DVD
  karoles75 napisał:
  Które z tych kondensatorów są w torze audio a które są od filtracji zasilacza?

  Zaznaczone kondensatory są w filtracji zasilania i jednocześnie w torze audio.
  karoles75 napisał:
  nie mogę kupić 6800uF/71V

  kup
  10000uF/80V
  Zwiększenie pojemności powoduje szybsze doładowywanie owych kondensatorów ale wzrasta szczytowa wartość prądu płynącego przez diody prostownicze dla takiego samego obciążenia. Przy wzroście pojemności o 30% to raczej nie ma dużego znaczenia. Najgorszym momentem ( dla diod ) jest włączanie zasilania gdyż w tym momencie płynie największy prąd ( kondensatory są rozładowane i trzeba je naładować - duży prąd uderzeniowy) - przy dużym zwiększeniu pojemności diody ulegają uszkodzeniu.
  Kondensatory niskooporowe szybciej się ładują i szybciej oddają energię - mniejsze tętnienia napięć - mniej "burczenia".
 • Poziom 36  
  Ja tam żadnego wylania nie widzę a klej jak klej..czy są jakieś objawy, że musisz te kondensatory koniecznie wymienić?
 • Poziom 12  
  Szczerze mówiąc to wydaje się grać normalnie (nie mam z czym porównać), ale kupiłem nowe kolumny i nie chcę ich uszkodzić, dlatego zrobiłem mały przegląd amplitunera i zajrzałem do środka. Widok tych kondensatorów wywołał we mnie pewne obawy, dlatego chciałem się poradzić na forum. Zamierzam co prawda kupić wzmacniacz a amplituner zostawić jako rezerwowy na czarną godzinę i chcę, żeby wszystko było OK.
 • Poziom 36  
  Zostaw te kondensatory. Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  cirrostrato napisał:
  Zostaw te kondensatory. Pozdrawiam.


  Z tymi kondensatorami to było tak, że padł mi monitor. Rozebrałem, wymieniłem spuchnięte i monitor ożył i żyje do dziś. Podobnie jak karta graficzna, tylko tam wstawiłem oryginalne (te same wartości) kondensatory polimerowe. Co do tematu postu, to tak jednoznaczną odpowiedź chciałem uzyskać i bardzo się cieszę, bo będzie więcej na wzmacniacz. Mam tylko jeszcze jedno pytanko: Czy widok tych kondensatorów (widać, że klej się gotował) świadczy o tym, że ktoś kiedyś "ostro" używał amplitunera, czy raczej to normalne?
 • Specjalista techniki DVD
  karoles75 napisał:
  Czy widok tych kondensatorów (widać, że klej się gotował) świadczy o tym, że ktoś kiedyś "ostro" używał amplitunera, czy raczej to normalne?

  Wygląda to normalnie gdyż kondensatory przed lutowaniem są przyklejane do płyty i po przejściu przez lutowie ( lutowanie na fali ) klej dostaje dużo ciepła i lekko zostaje "zbąbelkowany".