Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gubią się basy przy cichym słuchaniu, czy to normalne

K2kris 19 Lut 2013 10:18 3222 13
  • #1 19 Lut 2013 10:18
    K2kris
    Poziom 7  

Mam pytanie czy to normalne, że przy cichym słuchaniu gubią się basy ??
    Mam kolumny bose acustimass 6 z aktywnym subwooferem do którego podłączone są głośniczki i z niego idą przewody do wzmacniacza. Miałem najpierw amplituner technicsa, teraz mam Onkyo i niestety ten sam problem - jak chcę posłuchać cicho muzyki gubią się basy, czy to normalne, czy da się z tym coś zrobić ??

0 13
  • #2 19 Lut 2013 12:15
    Dareeczeek64
    Poziom 7  

Spróbuj się pobawić w ustawieniach dźwięku na komputerze czyli w programie przez który odtwarzasz muzykę i w sterownikach do karty dźwiękowej. Ja wcześniej miałem ten sam problem na starym komputerze i miałem sterowniki Realteka '97 i tam masz dużo opcji do ustawienia dźwięku czyli basu sopranu itp :)

0
  • #3 19 Lut 2013 12:32
    bobeer
    Poziom 28  

Czy kolega wziął pod uwagę "Zjawisko zróżnicowanego w funkcji częstotliwości subiektywnego odczuwania głośności dźwięków" ?
    Niskie dźwięki dla małych głośności wydają się cichsze (zawsze).
    Gubią się basy przy cichym słuchaniu, czy to normalne

0
  • #4 19 Lut 2013 14:09
    K2kris
    Poziom 7  

Jeśli chodzi o głośniczki to pewnie 100% prawdy że basy będą mniej odczuwalne przy cichym słuchaniu, ale ja mam wrażenie jakby po prostu subwoofer przestawał wydawać dźwięk. Zresztą nawet nie kręcąc głośnością czasem (pewnie jak słuchana ścieżka ma akurat więcej basu) subwoofer się odezwie po czym po chwili znów jakby się wyłączył i grają same głośniczki. Nie wiem czy subwoofer musi dostać odpowiednio mocny sygnał by zaczął działać (chodź to wydaje mi się bez sensu) zwłaszcza że wydaje mi się nie raz że wcale tak bardzo cicho to nie gra a opisana sytuacja występuje. ??

0
  • #5 22 Lut 2013 17:42
    fomadron
    Poziom 12  

hmm... no jest to normalne i zależy od głośników. Proponuję przeczytać wywiad z Koji Okazakim http://audioklan.com.pl/userfiles/reviews/files/pdf/60.pdf , który projektuje zestawy głośnikowe dla Yamahy. Choć już w jednym salonie audio usłyszałem - "ja się z nim nie zgadzam", tak ja się zgadzam i tekst polecam gorąco ;)

Osobiście używam sprzętu audio Yamahy wyłącznie. Mam Pianocrafta E600MKII i R-S700+CD-S700.

Propos tego BOSE http://www.bose.com/controller?url=/shop_onli...ir_with_your_receiver/acoustimass_6/index.jsp to przepraszam ale to jest zestaw kina domowego, gdzie sub robi efekty dźwiękowe i trochę może gra. Do muzyki raczej się to nie nadaje. Proponuję dobre słuchawki, tak ~500 zł lub zakup małych kolumn stereo, z basami o średnicy od 130 do 160mm - zakładam, że nie masz 100m2 do nagłośnienia ;-)

0
  • #6 22 Lut 2013 23:22
    K2kris
    Poziom 7  

Wielkie dzięki za odpowiedź.
    Co do powierzchni do nagłośnienia to pokój mam około 25m2.
    Co do moich głośników i tego że subwoofer robi efekty - nie zauważyłem podczas słuchania, że coś jest nie tak czy, że muzyka brzmi dziwnie, więc jeśli nawet to pewnie jestem mało wymagający i mi to nie przeszkadza :) Napisałeś że to głównie do kina zestaw i filmów, ale to o czym pisałem czyli gubienie się basu występuje zarówno przy filmach i muzyce i to jest to co mi przeszkadza :/ Oczywiście słuchawki są jakimś rozwiązaniem do cichego słuchania - jeśli oczywiście wspomnianego problemu nie da się rozwiązać inaczej. Problem, że słuchawki "obsłużą" tylko jedną osobę.
    Dzięki za link do wywiadu bo rzeczywiście warty przeczytania. Jeśli pokój 25m2 zaliczyć do małych to duże głośniki miały by sie lepiej sprawdzić, bo na małych jakie mam przy cichym słuchaniu bass może się gubić. Jednak mam wrażenie że albo coś z subwooferem będzie nie tak, albo mam coś źle poustawiana w co jednak wątpię, bo to nie słuchać tak że bas jest coraz słabszy i sie gubi tylko go słychać a nagle nie tak jakby wyłączyć subwoofer.
    No nic jeszcze będę kombinował, ale dzięki za wszelkie porady.

0
  • #7 23 Lut 2013 14:15
    fomadron
    Poziom 12  

osobiście uważam, że te zestawy kina domowego to nabijanie ludzi w butelkę. Po pierwsze tego typu piszczałki się do tego nie nadają. Nagłośnienie robi się z normalnych głośników, np. 5-6 kolumn podłogowych. Do tego potrzeba jednak pomieszczenia i przestrzeni. Ty ze swoją kanapą musisz być w środku (punkt przecięcia się) linii głośników. Może nie aż tak dokładnie, bo w dwie osoby nie będziecie siedzieć "na barana" ;-)) W normalnym mieszkaniu nie ma warunków na to i tu spisuje się świetnie stereo. A dobre stereo powoduje, że rozglądasz się za siebie, bo ktoś wchodzi z kuchni do pokoju w czasie filmu.

Ciekawe efekty można uzyskać 2 kombinacji 2.1 (stereo i centralny). Można podłączyć też drugi zestaw głośników w przeciwnej fazie, uzyskasz wówczas efekt przestrzeni. Kolega z kolei kiedyś wrzucił za kanapę jeden głośnik podłączony do linii lewego kanału i masy prawego - efekt zaskakujący!

0
  • #8 24 Lut 2013 14:29
    K2kris
    Poziom 7  

Głośniki mam jakie mam, na razie nie zamierzam ich wymieniać, to co nich się wydobywa mi wystarcza. Oczywiście nie neguję tego, że może i na dobrym stereo było by lepiej.
    Problem jednak tkwi nie w jakości dźwięku tylko w basach przy cichym słuchaniu.

0
  • #9 25 Lut 2013 12:17
    fomadron
    Poziom 12  

Myślę, że ten typ tak ma i nic z tym nie zrobisz. Aby cieszyć się basem przy cichym słuchaniu potrzeba głośników wolno-stojących lub dobrych monitorów. Poza tym myślę, że ten głośnik gra ale natężenie dźwięku jest tak małe, że staje się niesłyszalny. Z drugiej strony jak go podkręcisz, to zacznie dudnić i będzie uciążliwy dla reszty domowników i może też sąsiadów.

0
  • #10 26 Lut 2013 14:31
    mossberg
    Poziom 11  

Ja dodam od siebie, że Bose nie bez przyczyny zaleca używać swoich wzmacniaczy do swoich głośników.
    Jest tak dlatego, że każdy taki wzmacniacz ma "wgraną" korekcje parametryczną dla danych, konkretnych modeli głośników. Można to oczywiście przełączać w menu na inne obsługiwane wersje głośników.
    DO tego jest tak zwana "dynamiczna korekcja", która polega na tym, że jak ściszasz sprzęt to zaczyna Ci podbijać niskie tony i nie masz odczucia, że Ci basy cichną.

0
  • #11 26 Lut 2013 14:50
    Polon_us
    Poziom 41  

Jeszcze jedną rzecz możesz rozważyć. W instrukcji od systemu Bose, który posiadam (Lifestyle 38), jest powiedziane, że efekt basów można zmniejszyć/zwiększyć poprzez odległość subfoowera od ściany, przy której stoi.
    Im bliżej ściany, tym lepiej bas ma być lepiej słyszalny.

Lifestyle 38 również używa "acustimass".

0
  • #12 27 Mar 2013 00:22
    polraven
    Użytkownik obserwowany

Niskie dźwięki dla małych głośności wydają się cichsze (zawsze).
    Gubią się basy przy cichym słuchaniu, czy to normalne[/quote]
    BZDURA !!! tak było kiedyś przy starym sprzęcie typu diora połączona z tonsilem loudnesy i takie tam bajery obowiązkowo trzeba było miec włączone ;) teraz tego nie ma jeśli posiada się oczywiscie sprzęt Hi End ;) ja oraz wielu moich znajomych nie posiadamy barwy dzwięku itd, a mimo tego wieczorkiem słuchając ciszej nie trzeba nic podkręcać ... dodawać i takie tam ... DZWIĘK JEST CAŁY CZAS PRAWIDŁOWY ! tzn bas cały czas na miejscu oraz srednie z wysokimi ;)

Dodano po 10 [minuty]:

Ciekawe efekty można uzyskać z kombinacji 2.1 (stereo i centralny). Można podłączyć też drugi zestaw głośników w przeciwnej fazie, uzyskasz wówczas efekt przestrzeni. Kolega z kolei kiedyś wrzucił za kanapę jeden głośnik podłączony do linii lewego kanału i masy prawego - efekt zaskakujący![/quote]

hihi jesli podłączymy głosnik do lini lewego kanału i masy prawego to tak jakbysmy podłączyli normalnie głośnik równolegle do lewego kanału ponieważ masy są wspólne dla obu kanałów ;)

0
  • #13 30 Mar 2013 16:33
    demografik
    Poziom 10  

Ciekawy temat.
    Miałem wcześniej ampli Marantza i wydawało mi się bardzo podobnie. Basy przy cichej muzyce nie było i niewiele się zmieniło nawet po dokupieniu do moich kolumn Yamahy subwoofera.
    Jakże zmieniła sytuacja po zmianie ampli na Yamahę V773! Cały zestaw jakby odżył a przede wszystkim sub który zachowuje się teraz całkiem inaczej. Basy są zawsze do tego szybkie i soczyste.
    Zmiana byłą więc drastycznym posunięciem ale jestem z niej bardzo zadowolony.

0
  Szukaj w 5mln produktów