Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ardo FL60E - Pralka ciągle grzeje wodę, brak możliwości zatrzymania

kowalski91 19 Lut 2013 16:10 1752 4
  • #1 19 Lut 2013 16:10
    kowalski91
    Poziom 9  

Witam, od jakiegoś czasu występował problem przegrzewania wody tzn. nastawione prania na 40C a grzało do oporu lecz zawsze pomagało nastawienie na stop, włączenie wirowania i włączenie programu 40C ponownie. Teraz automat nawet nie reaguje na nastawienie programatora na stop tylko ciągle się obraca (lewo i prawo) i grzeje wodę cały czas wyłączyć go mogę tylko z gniazdka.

Sprawdzałem grzałkę przebicia nie ma, czujnik temp pokazuje jakąś rezystancję która reaguje na zmianę temperatury. Przekaźnik raczej nie jest zwarty bo po włączeniu automatu do gniazdka napięcie na grzałce pokazuje się dopiero po kliknięciu przekaźnika(które następuje po kilku sekundach od włączenia do gniazdka) więc chyba jest OK co mam zrobić? Myślałem nad wymianą czujnika temperatury(może faktycznie uszkodzony) lub modułu sterującego?

0 4
  • #2 19 Lut 2013 20:49
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 20 Lut 2013 19:19
    kowalski91
    Poziom 9  

Sprawdziłem NTC i w temp. 20C(zmierzone miernikiem na NTC) wynosi 5,75k.
    Sprawdziłem też potencjometr do nastawy programu niestety nie zmierzyłem wartości przed czyszczeniem styków wewnątrz(ale było w nim trochę kurzu) i po czyszczeniu każdy program ma takie wartości:

STOP = 22,9k
    --
    Bawełna
    90 = 19,6k
    60 = 16,4k
    40 = 13,1k
    30 = 9,84k
    --
    Syntetyczne
    60 = 6,55k
    40 = 3,3k
    30 = 0
    --
    Delikante
    40 = 49,2k
    --
    Wełna
    40 = 45,9k
    --
    Wełna na zimno = 42,6k
    --
    ręczne
    30 = 39,3k
    --
    szybkie
    35 = 36k
    --
    Pranie na zimno = 32,8k
    --
    Płukanie = 29,5k
    --
    Wirowanie = 26,2k

Żadna wartość się nie powtarza ale czy kurz który już wyczyściłem mógł zmienić wartości o parę ohmów i zmylić moduł sterujący?

Dodano po 22 [minuty]:

Zmontowałem wszystko, dodatkowo przyłączyłem woltomierz do grzałki(w celu sprawdzenia pracy grzałki) i postanowiłem spróbować uruchomić automat, automat ostatnim razem został wyłączony z gniazdka i nie reagował na STOP. Teraz po nastawieniu programatora na STOP i włączeniu do gniazdka automat nie wystartował od razu lecz dopiero jak nastawiłem program i wcisnąłem przycisk start uruchomiłem program BAWEŁNA 40C, pierze normalnie po kilku minutach włączyła się grzałka (czyli tak jak powinna) po osiągnięciu temperatury grzałka się wyłączyła i automat wypuścił wodę i zaczął wirować później nabrał wodę i spróbowałem zmienić program w trakcie prania, po nastawieniu STOP automat po chwili się zatrzymał zmieniłem program na wirowanie i wszystko działa tak jak powinno :).

Najprawdopodobniej powodem był zakurzony potencjometr programatora :) Włączę jeszcze program 60 i zobaczę dla pewności jak działa cały cykl prania dam znać czy wszystko jest OK.

Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

Zrobiło cały cykl prania bez problemów. Jednak powodem był programator, który wyczyściłem. Mam tylko pytanie czy coś takiego można gdzieś kupić, bo jednak teraz wystarczyło go wyczyścić a kiedyś może ulec uszkodzeniu. a wygląda to tak:

0
  • #4 20 Lut 2013 20:02
    arturek402
    Poziom 9  

Kolego można to nabyć w North w Koszalinie hurtownia części AGD Pozdrawiam

0
  • #5 23 Lut 2013 18:37
    kowalski91
    Poziom 9  

oki dzięki, dobrze wiedzieć na przyszłość :) pralka sprawna jak na razie :)

0