Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do silnika prądu stałego 12V 30A z regulacją obrotów

19 Lut 2013 16:30 7476 7
  • Poziom 8  
    Witam, chcę zbudować zasilacz do silnika prądu stałego 12V z możliwością sterowania obrotami, może być bez hamulca, całość musi wytrzymać 30A. Na internecie znalazłem dwa dość proste schematy:
    1. schemat prostownika
    2. schemat do regulacji obrotów silnika.

czy budowa takiego ukłądu ma sens?
    istnieje jakaś możliwość zmniejszenie całości układu?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Lepszy jest drugi układ, bo nie generuje tyle strat w postaci ciepła w radiatorze
  • Poziom 41  
    Z tym że BUZ11 nie wytrzyma 30A a przy rozruchu pewnie więcej. Trzeba zastosować mocniejszy, np. IRFP064 i nie zapomnij o dużym radiatorze.
  • Poziom 29  
    Z tym radiatorem to nie ma co przesadzać Ten IRF ma tylko 0,009ohm przy 70A,
    ważne żeby odpowiedni sterować, aby czas ON/OFF był jak najmniejszy.
  • Poziom 41  
    Nie ma co przesadzać z szybkością przełączania. Lepiej dać trochę większy radiator i mieć spokój z oscylacjami.
  • Poziom 11  
    Nożyk_5 napisał:
    Witam, chcę zbudować zasilacz do silnika prądu stałego 12V z możliwością sterowania obrotami, może być bez hamulca, całość musi wytrzymać 30A.

Jak dobrze rozumiem, ma być regulacja prędkości obrotowej, a nie kierunku obrotów.

janszy3643 napisał:
    Lepszy jest drugi układ, bo nie generuje tyle strat w postaci ciepła w radiatorze

Ja bym powiedział, że pierwszy jest pomyłką, drugi ma szansę działać, ale pomiędzy 555, a R2 trzeba wstawić driver np. tani tc427, albo przynajmniej rezystor np. 4k7 między bramkę i źródło.
  • Użytkownik usunął konto