Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SL-PG4 CD - Zamykanie szuflady

19 Lut 2013 18:55 2910 23
 • Spec od sprzętu Unitra
  Witam
  Mam problem z tym odtwarzaczem. Nie zamyka szuflady. Wydaje się, że coś jest z sterowaniem silnika. Jest tam jeden wspólny dla szuflady i sanek czytnika. Ręcznie chodzi ok. Gdy się otworzy to silnik się nie zatrzymuje (czuć jego opór przy próbie zamknięcia ręcznie). Orientuje się ktoś czy tam są jakieś optoczujniki? Bo switch jest tylko jeden który reaguje na otwarcie szuflady.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Pomierz switche mechanizmu czy nie mają korozji wewnętrznej objawiającej się rezystancją w stanie otwartym.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Ja tam widzę tylko jeden mikroswitch który wpływu na usterkę nie ma. Więcej nic nie widzę, chyba, że są jakieś opto-czujniki? Nie widzi mi się teraz rozbierać tego całego mechanizmu ale jakoś musi być wykrywane zamknięcie szuflady, a switcha drugiego nie widzę. Dodam, że sprzęt czasem działa ok. po przesmarowaniu mechanizmu ale jednak czasem coś się zacina, zawiesza. Wie ktoś jak to tam działa w tym modelu?
 • Poziom 22  
  marian1981.02 napisał:
  Bo switch jest tylko jeden który reaguje na otwarcie szuflady.

  A zamknięcie jest rozpoznawane przez odsunięcie czytnika (po załadunku płyty).
 • Spec od sprzętu Unitra
  Yano_X napisał:

  A zamknięcie jest rozpoznawane przez odsunięcie czytnika (po załadunku płyty).

  A w ten sposób. Gdy wypnę tego switcha to w sumie nic się nie zmienia. Szuflada potrafi się z dwadzieścia razy otworzyć i zamknąć, a za dwudziestym pierwszym się zawiesi w połowie i trzeba użyć ponownie przycisku "otwierania" lub całkowicie się zawiesi i niemożna nawet wyłączyć sprzętu.
 • Poziom 22  
  Proponuję sprawdzić stan silników, a zwłaszcza SPINDLE (wydaje mi sie że jest na nim tulejka ze sprężyną - na czas testów można ją usunąć)
 • Poziom 15  
  Witam

  Spróbuj zamiast tego switcha wpiąć jakiś zwykły przełącznik na przewodach i sprawdź czy jest reakcja układu na ten przełącznik. Te switche często się sypały.

  Pozdrawiam
 • Spec od sprzętu Unitra
  No najlepsze jest to, że czy jest on wpięty czy nie to działa wszystko bez różnicy. Zamiast niego zwierałem śrubokrętem piny, psiknąłem w switcha "kontakt 60". Wymieniłem nawet switcha klawiatury zamykanie/otwieranie szuflady.

  Zastanawia mnie ten silnik. Czy SPINDLE mógłby powodować takie objawy? Większość razy jest ok. ale przychodzi moment, że zaszwankuje.
 • Poziom 15  
  Spindle chyba nie, nie wydaje mi się że to ten silnik. Jeżeli już to SLED bo to on steruje szufladą. Można go zmierzyć omomierzem i wszystko będzie jasne. Nie wiem jak to u Ciebie jest zrobione ja pamiętam że miałem płytkę lutowaną bezpośrednio do mechaniki a finalnie winna okazała się przelotka na płytce...
 • Spec od sprzętu Unitra
  Tak. Lutowany bezpośrednio silniki w płytkę.
  Tomek3820 napisał:
  Można go zmierzyć omomierzem i wszystko będzie jasne.
  Możesz to rozwinąć? Ile ma wynosić rezystancja tego silnika?
 • Poziom 15  
  Sprawny powinien mieć około 10omów oczywiście po wylutowaniu z PCB.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Naszła mnie jeszcze jedna myśl. Ten silnik steruje też przesuwem czytnika, a odtwarza płyty ok. z tego co zauważyłem. Gdyby było coś z tym silnikiem lub jego połączeniem to kłopoty z odtwarzaniem również by występowały. Dobrze myślę?
 • Poziom 15  
  Dobrze myślisz. Kurczę ja miałem łatwiej bo miałem drugą mechanikę ale widzę że tam jest RAE0155 (ja maiłem 0157) tak więc to ten sam mechanizm. Ja odpinałem wtedy OBA switch-e i bawiłem się aż znalazłem problem. Spróbuj zasilić silnik ręcznie z zasilacza (5V) i zobacz czy ruch całości jest płynny nic się nie tnie itp. Zobacz czy do switch-y dociera napięcie bodajże 5V (jak dobrze pamiętam).
 • Spec od sprzętu Unitra
  Tomek3820 napisał:
  Ja odpinałem wtedy OBA switch-e
  Jak wcześniej pisałem, ja tam widzę tylko jeden. Chyba, że gdzieś drugi jest pod PCB?
  Tomek3820 napisał:
  Spróbuj zasilić silnik ręcznie z zasilacza (5V) i zobacz czy ruch całości jest płynny nic się nie tnie itp
  W tym problem, że usterka nie występuje zbyt często. Na ok. dwadzieścia razy raz się pojawi. Chyba to oddam dziadostwo, szkoda czasu i nerwów.
 • Poziom 15  
  Tak drugi switch będzie po PCB.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Tomek3820 napisał:

  Tak drugi switch będzie po PCB.
  No to zmienia postać rzeczy. Jesteś tego pewny? Bo muszę się zastanowić czy warto to całe rozbierać, a tu
  Yano_X napisał:
  A zamknięcie jest rozpoznawane przez odsunięcie czytnika (po załadunku płyty).
  kolega mi coś innego sugerował. Więc teraz sam nie wiem, jak to w końcu tam jest zrealizowane?

  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Sprawa dotyczy właśnie tego mikrołącznika na pcb (położenie początkowe pickap). Przy otwieraniu szuflady czytnik musi zjechać na początek (zwiera mikrołącznik) aby przełączyć mech. na załadunek/otwarcie.
  Wcześniej wspominałeś o tym że blokuje się całe sterowanie, miałem przypadki (w DVD Panasonic) że wiązało się to z usterką na SPINDLE, opór właściwy a prąd zbyt duży.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Yano_X napisał:
  Wcześniej wspominałeś o tym że blokuje się całe sterowanie
  Tak blokowało się, zawieszało ale nie zawsze. Problem jest bardziej z zamykaniem choć z otwieraniem czasem też.
  Ok. Rozbiorę to całe bo coś mi się wydaje, że to ten switch ukryty robi jaja.
  Ile powinien wynosić pobór max tych silniczków powiedzmy na biegu jałowym?
 • Poziom 15  
  Pobór prądu tu się nie wypowiem. Bo nie wiem a nie jestem na warsztacie żebym zmierzył. A co do switcha to o tym właśnie mówiłem bo to on jest od zamykania. Pobór mogę sprawdzić ale jak wrócę do domu czyli około 22. Mam jeszcze taki mechanizm gdzieś...
 • Spec od sprzętu Unitra
  Tomek3820 napisał:
  A co do switcha to o tym właśnie mówiłem
  Tak, tylko ja myślałem, że tam są jakieś czujniki opto bo wokół mechanizmu jest przeźroczysty plastik z jakimś dziwnym kołem zębatym (grubym), ale teraz już się wyjaśniło, że pod PCB jest switch.
 • Poziom 15  
  Miejmy nadzieję że to on. Tam jeszcze pamiętam jak się zakładało płytkę to trzeba było odjechać trochę karetką bo jak się wciskało na siłę to nie działało. To tak na przyszłość.
 • Spec od sprzętu Unitra
  No to chyba jest to silnik. Ma prawie 30 ohm, a ten spindle ma ok. 12 ohm. Można włożyć tam dowolny z jakiegoś napędu CD?
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Jest OK raczej byłem w domu i zabrałem ten mechanizm mierzę: sprawny silnik sled ma u mnie 28omów. Pomieszało mi się z KSS'ami gdzie są jednakowe silniki. O ile pamiętam tam jest silnik z nietypową długą osią, ja musiałem zamawiać nie mogłem takiego znikąd wydobyć. Tak jak Ci mówiłem podłącz to pod 5V dc i zobacz czy działa.
 • Spec od sprzętu Unitra
  A ja miałem już prawie, że inny silnik zamontowany :D Wróciłem do starego. Psiknąłem do tego switcha i jak na razie działa. Przy zewnętrznym zasilaniu nic się nie zacina. Chyba nic więcej tu już nie wymyślę.


  Edit
  Jak na razie działa. Dziękuję za pomoc zamykam.