Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyregulować obciążnik gramofonu Unitra GS 461

19 Lut 2013 21:11 5808 6
  • Poziom 9  
    Witam.
    Posiadam jak w tytule gramofon Unitra Gs 461.
    Gramofon kupiony w stanie idealnym, wszystko dziala jak powinno.
    Problem jest w tym że pewnego razu mój młodszy braciszek rozregulował mi ciężarek znajdujący się na końcu ramienia.
    Od tego czasu nie mogę tego ustawić jak było.
    Niby wszystko ok, talerz obraca się chcę opuścić ramię naciskam przycisk, ale ono zamiast pozostać na płycie odpija do góry.

Można to naprawić, a jeśli tak to jak?
    Trzeba z tym do jakiegoś serwisu jechać, czy można to samemu zrobić.

Proszę o pomoc
  • Poziom 21  
    Regulacja ciężaru ramienia polega na kręceniu odważnikiem. Odważnik ten składa się z dwóch części jednej w kolorze czarnym z nadrukowanymi liczbami, a drugi srebrny. Na początku trzeba tak ustawić pokręcając tymi pierścieniami tak aby był widoczny u góry numer 0 a całe ramię umieszczając nad płytą było w stanie równowagi. Później pokręcając całością na dany numer uzyskujemy teoretycznie ciężar ramienia w gramach. Czyli 2 będzie oznaczać dwa gramy nacisku ramienia na płytę. Dobrze by było skorzystać z wagi która mierzy ciężar nacisku ramienia- kiedyś do polskich gramofonów dodawano takie proste wagi wykonane z plastyku działające na zasadzie dźwigni dwustronnej. Po jednej stronie były kreski nadrukowane określające ciężar na które to stawiało się ramię i jak była waga w równowadze to można było odczytać ciężar.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Tak namotaliście, że gdyby przyszło mi do głowy ustawiać nacisk igły nie mając z tym nigdy wcześniej do czynienia przy rozregulowanej przeciwwadze to słałbym w duchu miękkie zastanawiając się o co wam chodziło. Tu cytat z rcm.com.pl wyjaśniający wszystko jasno i po kolei:

Cytat:
    W pierwszej kolejności należy zdjąć z wkładki osłonę igły chyba, że stanowi ona jej integralną część. Następnie musimy odłączyć układ antyskatingu, odblokować ramię i pokręcając przeciwwagą, ustawić je tak, aby było idealnie równoległe do powierzchni talerza. Tarcza przeciwwagi posiada obrotowy pierścień z naniesioną na niego skalą wycechowaną w gramach. Blokując w miejscu przeciwwagę, należy obracać pierścieniem do miejsca, w którym symbol zera zbiegnie się ze znacznikiem na ramieniu. Jeśli wszystko przebiegło zgodnie z instrukcją, wystarczy teraz przekręcić przeciwwagę do momentu wskazania wymaganej przez producenta wkładki wartości siły nacisku. Taka metoda jest niestety obarczona pewnym błędem, (lecz co zrobić bez wagi?) i można ją bezpiecznie stosować jedynie w odniesieniu do popularnych wkładek typu MM. Posiadacze układów MC i MM z wyższej półki, bez dobrej wagi nic nie zdziałają. Ustawiony nacisk igły powinien zawsze zawierać się górnej połówce dopuszczalnego zakresu.

A za 30 złotych można już sobie kupić wagę elektroniczną, która sprawdzi się najlepiej. Tylko taką bez brandu gramofonowego bo zaraz z 30 zł zrobi się 130 i więcej.
    Jak wyregulować obciążnik gramofonu Unitra GS 461