Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec GPA 450s8 - Przypominające cykanie świerszcza dźwięki z zasilacza

19 Lut 2013 22:08 1743 4
  • Poziom 8  
    Witam, ostatnio zauważyłem że mój zasilacz (Chieftec GPA 450W 80+) wydaje cichy dźwięk przypominający cykanie świerszcza. Pojawia się on podczas dużego obciążenia komputera (np podczas grania w nowsze, wymagające tytuły) natomiast po włączeniu pauzy/menu w grze czy wyjściu do systemu cykanie znika. Przy mało wymagających pracach (jak np przeglądanie internetu) chodzi cicho jak powinien. Jeżeli ma to znaczenie to chodzi z kartą graficzną Geforce 250 GTS 1gb, płytą główną Asus M3N78, procesorem AMD Phenom IIx4 925, 4 gb ramu, dyskiem 1tb, czytnikiem kart i dvd. Dźwięk wydobywa się z wnętrza zasilacza i nie jest to wentylator. Zasilacz kupiony 2 miesiące temu z 24 miesięczną gwarancją. Chciałbym jedynie wiedzieć czy to cykanie to coś poważnego, jakieś zwarcia, problemy z napięciami czy coś w tym rodzaju, by nie mieć później jakiś ewentualnych powikłań. Jeżeli to nic groźnego to nie chce się bawić w żadne odsyłanie do serwisów itd bo dźwięk jest naprawdę cichy i wgl mi nie przeszkadza w pracy przed komputerem.
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 19  
    Cykanie może być spowodowane uszkodzonymi kondensatorami ale w tak świeżym sprzęcie nie powinno mieć to miejsca.
    Sam niewiele zdziałasz .. Ale skoro nie chcesz wysyłać tego do serwisu to poczekaj aż coś się zacznie dziać poważniejszego.
    Przy okazji jak możesz to podmień na chwilkę kartę graficzną jeżeli uspokoi się zasilacz wniosek taki że masz za duże obciążenie.
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 31  
    Z objawów jasno wynika, że zasilacz ćwierka, jak ma duże obciążenie.
    Może to być dźwięk z transformatora lub dławików filtrujących na wejściu 230V
    lub na wyjściu 5,12V.
    Może to wynikać z nierównomiernego obciążenia 3,3V, 5V i 12V.
    Pomierz wartość tych napięć, jeśli odbiegają od tych wartości o więcej niż 5%, to tu może być problem.

Zasilacze są projektowane na równomierne obciążenie, proporcjonalnie do wartości znamionowych prądów dla poszczególnych napięć, a u Ciebie może być mocniej obciążone 12V a niedociążone 5V, wtedy napięcie 12V będzie "mniejsze" a 5V "większe". Przy zbliżaniu się do obciążeń znamionowych zasilacza czasami słychać dźwięki z trafa lub dławików, co często obserwuje podczas testów dociążając naprawione zasilacze prądem znamionowym na poszczególnych napięciach.
  • Poziom 8  
    Napięcia są w normie, różnice nie przekraczają 5%. Żeby jednak wykluczyć nadmierne obciążenie z winowajców podłączyłem starszą kartę graficzną (8800 GT) co przy uruchomieniu nowszej gry nic nie zmieniło. Uruchomiłem też komputer bez karty graficznej (tzn na zintegrowanej z płytą główną). Obciążyłem go w miarę możliwości (głównie procesor) i cichy dźwięk również się pojawił. Podłączyłem też zasilacz (tzn pseudozasilacz) IBox 400W do konfiguracji na zintegrowanej karcie graficznej (ze zwykłą nie ryzykowałem), obciążyłem go, lekko ciepły się zrobił ale dźwięków żadnych nie było. Póki co dalej na tym ćwierkającym popracuje a jeśli pojawią się jakieś dodatkowe komplikacje to go odeśle do serwisu.
  • Poziom 33  
    U mnie taki 'ćwierkający' zasilacz puszczał niezłe szpilki na 12V, lepiej wysyłaj go szybko na gwarkę.