Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Ew-23u - Ile kg miedzi ma w sobie ta spawarka.

19 Lut 2013 22:17 12492 4
  • Poziom 1  
    Witam. Mam spawarkę wirową Ew-23u (chyba, nie jestem pewny bo jest bardzo podobna do tej). Chciałbym się dowiedzieć ile kg miedzi zawiera ta oto spawarka. Bardzo potrzebuję tej informacji. Jeśli ktoś wie to niech napisze w miarę dokładną liczbę. Pozdrawiam! :)
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator Robotyka
    Jakieś 3-4 kilo, może mniej. W silniku.
    Uzwojenie główne jest aluminiowe.

Nie ty pierwszy się napalasz na tę wielką kolubrynę. :)
    No, chyba że wydłubiesz klepki z komutatora.

To konstrukcja z okresu promowania tegoż metalu w elektrotechnice. Władza właśnie pobudowała wielkie zakłady produkujące aluminium i zastępowali nim deficytową miedź.
    Obecnie to samo robią producenci tanich urządzeń.

To spawarka przemysłowa. Wielka, i prądożerna. Nie bardzo się nadaje do domowego warsztatu.
    Ale spawacze ją lubią. Ma ponoć przyjemną charakterystykę spawania. Mówią, że jest "miękka" w prowadzeniu.

Warta jest więcej działająca niż jako złom. Choć te 400kg stali to z niej będzie.
    Dodam jednak, że dobranie się do tych aluminiowych płaskowników jest dość ciężkie. Miałem kiedyś "przyjemność" to robić.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 36  
    Madrik napisał:

To spawarka przemysłowa. Wielka, i prądożerna. Nie bardzo się nadaje do domowego warsztatu.
    Ale spawacze ją lubią. Ma ponoć przyjemną charakterystykę spawania. Mówią, że jest "miękka" w prowadzeniu.
    Trochę ot...na 11 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego kupiłem (za 42tys. a zarabiałem wtedy ok. 5tys...) prostownik spawalniczy SPB315, twierdzę, że jeden z najbardziej udanych sprzętów spawalniczych stacjonarnych z tamtej epoki. Gabarytowo podobny (trochę mniejszy) od wirówki, waga ok. 220kg (raz złodziej już ją prawie miał ale ciężar sprzętu go pokonał), regulacja prądu spawania (naprawdę precyzyjna) 30-400A, oczywiście prąd stały. Najciekawsze jest to, że pod koniec epoki Gierka jeszcze nie oszczędzano na miedzi, sam transformator (trójfazowy) jest co prawda poważnych rozmiarów ale regulacja prądu jest wykonana na trzech oddzielnych podmagnesowywanych (regulacja, zaleta to nie odkształcanie sinusoidy sieci i ,,dramatyczny'' spadek poziomu zakłóceń) dławikach o gabarytach większych niż transformator , na oko tej miedzi jest kilkanaście kg. I dodam, że jeszcze kilka lat temu, na wyprzedażach, taki sprzęt kosztował 1500-2500zł NOWY bez gwarancji. Nigdy nie naprawiałem , nigdy nie było żadnych problemów, wiele razy pożyczany, nikt nie dał rady go uszkodzić. Nowsza wersja, oszczędniejsza, tego prostownika spawalniczego miała regulację na tyrystorach plus ogrom zawodnej elektroniki. Sprzęt mam do dziś, sprawny, ciągle używany.
  • Moderator Robotyka
    W przypadku w/w wirówki, główny ból to szczotki (2 rodzaje) wymagające regularnej wymiany i dozoru, oraz selenowy prostownik. Czasem przebijało płytki, a z zamiennikiem jest problem.
    Reszta w zasadzie niezniszczalna.
  • Poziom 12  
    Trochę czasu upłynęło od pytania ale dla potomnych, bo różne już wersje tu były.
    Miedzi w całej spawarce jest prawie 40kg - stojan silnika plus jakaś tam cewka i kable połączeniowe wewnątrz spawarki to około 14 kg do tego dochodzi uzwojenie wirnika prądnicy które zaważyło około 18kg i komutator - około 7.8kg minus karton w którym to było ważone czyli maks 0.2kg. Jest tam też trochę aluminium które waży około 13kg. Spawarka waży 405 kg minus ta miedź i aluminium to około 350kg stali.