Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens - elektryczne podgrzewacze wody

mariangalant 19 Lut 2013 22:19 3603 6
 • #1 19 Lut 2013 22:19
  mariangalant
  Poziom 6  

  Co jest tańsze w eksploatacji . Czy elektryczny podgrzewacz pojemnościowy o pojemności 60 l i grzałka 1500W , czy też podgrzewacz przepływowy trójfazowy(380V) o mocy 12 kW?

  0 6
 • Pomocny post
  #2 20 Lut 2013 08:58
  12pawel
  Poziom 33  

  Zależy ile i z jaką częstotliwością go używasz i ilu mieszkańców go używa. Jeśli w nocy, albo jak jesteś w pracy nikt nie używa wody to bojler i tak cały czas działa na podtrzymaniu i utrzymuje stała temperaturę, a podgrzewacz pobiera prąd tylko podczas pobierania wody.
  Wszystko zależy od sposobu użytkowania.

  0
 • #3 20 Lut 2013 13:55
  mirrzo

  Moderator na urlopie...

  12pawel napisał:
  Jeśli w nocy, albo jak jesteś w pracy nikt nie używa wody to bojler i tak cały czas działa na podtrzymaniu i utrzymuje stała temperaturę..

  Jednak ilość energii do podtrzymania jest znikoma. Jeżeli masz "zwykłą" instalację elektryczną, to nie ma mowy o przepływowym. Dla przepływówki musisz mieć dobrze dobraną instalację elektryczną, co za tym idzie, duże zapotrzebowanie mocy. Dla mieszkań się to nie opłaca. Wysokie opłaty na moc zamówioną.

  1
 • #4 20 Lut 2013 18:21
  Piotr Turski
  Poziom 8  

  Jeżeli masz instalację trójfazową to nie musisz mieć jakiś dużych mocy przyłączeniowych. Wystarczy zabezpieczenie przedlicznikowe 20 A. Przepływowy podgrzewacz o mocy 12 kw będzie działał bez problemów i będziesz miał dowolną ilość ciepłej wody o stałej temperaturze. Bojler ogranicza Cię pojemnością i w momencie większego zapotrzebowania wody spada wraz z ilością pobierania jej temperatura. Trzeba więc w takiej sytuacji poczekać aż się zagrzeje. Poza tym masz straty, bo nie ma perfekcyjnej izolacji. Bojler zabiera też więcej miejsca i jest bardziej kłopotliwy w instalowaniu-potrzebuje solidnej konstrukcji z racji sporego ciężaru. Dochodzi do tego okresowe czyszczenie grzałki, katody itd. Polecam zdecydowanie przepływowego siemensa :)

  0
 • #5 21 Lut 2013 21:25
  berga
  Poziom 18  

  Zdecydowanie tańszy w eksploatacji jest podgrzewacz przepływowy. Decydują o tym straty postojowe bojlera; podawane przez niektórych producentów wartości są rzędu 0,5- 1kwh/dobę . Im tańszy, lub starszy bojler, a im mniejsze zużycie wody, tym procentowy udział tych strat w zużyciu energii jest większy; sięga 20, a czasami ponad 30%. Liczę to tak:
  - do podgrzania 60l wody potrzeba ok. 2 kwh. Jeśli będziesz zużywał nie więcej niż 60 l cwu na dobę, to energia elektryczna pobrana przez bojler wyniesie 3kwh/dobę.
  Ale 1/3 z tego, czyli 33% energii pójdzie na podtrzymanie, przez całą dobę, żądanej temperatury wody w bojlerze, czyli na straty.
  Jeśli jednak bojler będzie wisiał w łazience, to sprawa nie jest już taka prosta, bo wówczas dodatkowo ogrzewa on łazienkę i energii tej w poczet strat tak łatwo zaliczyć nie mozna.

  1
 • #6 22 Lut 2013 04:14
  Piotr Turski
  Poziom 8  

  Dodam tylko, że mam takiego siemensa od ponad 20 lat i przez ten czas okresowo czyściłem filtr siatkowy z kamienia i raz musiałem wymienić gumową memranę włączającą pod wpływem ciśnienia elektryczne styki grzałek. Wszystkie modele mają taką samą membranę. Mój ogrzewacz ma jeszcze wężownicę wykonaną z miedzi. Te współczesne są zrobione z plastiku, ale są równie dobre, jeśli nie lepsze. Myślę, że żaden bojler tyle lat nie wytrzyma, chyba że są teraz na rynku plastikowe. Tego jednak nie wiem.

  1
 • #7 22 Lut 2013 16:54
  berga
  Poziom 18  

  Piotr Turski napisał:
  Jeżeli masz instalację trójfazową to nie musisz mieć jakiś dużych mocy przyłączeniowych. Wystarczy zabezpieczenie przedlicznikowe 20 A...
  Teoretycznie powinno wystarczyć, ale to jest na styk; osobiście uważam, że 25A to absolutne minimum.

  0