Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LDM VGA 160 - Nowy projekt! Przester na 2 lampach ECC83

Matt871 19 Lut 2013 22:31 5388 31
  • #1 19 Lut 2013 22:31
    Matt871
    Poziom 10  

Witam, posiadam dwa wzmacniacze LDM VGA 160, i wpadłem na pewien pomysł, mianowicie, chciałbym obie końcówki mocy podłączyć do jednego przedwzmacniacza, a z drugiego zrobić użytek. W takich przedwzmacniaczach siedzą po 2 lampy ECC83 , jedna jest do kanału przesterowanego, druga zaś do kanału czystego, więc podłączając obie końcówki pod jeden przedwzmacniacz będę miał wolne napięcia 250V oraz 25V, chciałbym podłączyć kanał czysty pod obie lampy przedwzmacniacza, a kanał przesterowany zrobić samemu, na wolnych 2 lampach ECC83 i napięciu 250V i zamontować go zamiast oryginalnego kanału przesterowanego we wzmacniaczu :) Potencjometry z tego kanału zamontowałbym do nowego " przesteru " i tu nasuwają mi się pytania, czy jest to dobry pomysł? Czy posiada ktoś schemat takiego przesteru na 2 lampach ECC83? przester musi być bardzo mocny, mięsisty i zasilany 250V. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam Matt.

0 29
  • Pomocny post
    #2 20 Lut 2013 08:30
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Matt871 napisał:
    Witam, posiadam dwa wzmacniacze LDM VGA 160, i wpadłem na pewien pomysł, mianowicie, chciałbym obie końcówki mocy podłączyć do jednego przedwzmacniacza, a z drugiego zrobić użytek. W takich przedwzmacniaczach siedzą po 2 lampy ECC83 , jedna jest do kanału przesterowanego, druga zaś do kanału czystego

No akurat nie jest tak bo pierwsza trioda jest wspólna dla obu kanałów.

0
  • #3 20 Lut 2013 15:42
    Matt871
    Poziom 10  

Kolego Painlust, dzięki za " uświadomienie " najwidoczniej źle wyczytałem ze schematu :) ułatwi mi to zadanie. Następna sprawa jaka mnie nurtuje to tranzystory mocy na końcówce, jak wiadomo w kontaktach nie mamy już 220V tylko powyżej 230V u mnie na mierniku pokazuje 236V więc w przybliżeniu 235jest.. Przez co zamiast 40V po mostku greca jest już 55V a końcówki przy 4OHM wytwarzają 200wat RMS a dla tranzystorów BDW83D/BDW84D na tak małym radiatorze jest to " męczarnia " dlatego chciałbym podmienić tranzystory na mocniejsze, tylko tu pytanie, które wybrać? Zamienników trochę jest, tylko które były by odpowiednie?? Kanał czysty trochę zmienie, aby uzyskać bardziej " krystaliczne " brzmienie.

0
  • #4 20 Lut 2013 19:25
    painlust
  • #5 20 Lut 2013 19:40
    Matt871
    Poziom 10  

Tak wiem, ale ktos inny zapewne wie :) Ciebie chcialbym zapytac o przester do wzmacniacza, z regulacją, wysokich, srednich i niskich tonow oraz volume. Lub jakis przedwzmacniacz ktory moglbym podpiac pod mój. Z gory dziekuje za pomoc :)

0
  • #6 20 Lut 2013 19:48
    AnTech
    Poziom 31  

Matt871 napisał:
    Następna sprawa jaka mnie nurtuje to tranzystory mocy na końcówce, jak wiadomo w kontaktach nie mamy już 220V tylko powyżej 230V u mnie na mierniku pokazuje 236V więc w przybliżeniu 235jest.. Przez co zamiast 40V po mostku greca jest już 55V a końcówki przy 4OHM wytwarzają 200wat RMS a dla tranzystorów BDW83D/BDW84D na tak małym radiatorze jest to " męczarnia " dlatego chciałbym podmienić tranzystory na mocniejsze, tylko tu pytanie, które wybrać? Zamienników trochę jest, tylko które były by odpowiednie??

Podniesienie napięcia sieci z 220 do nawet 235V nie powinno skutkować zmianą napięć zasilacza z ±40V do ±55V. Zresztą z ±40V nie za bardzo można "wykręcić" 200W mocy na obciążeniu 4Ω. Napięcie zasilania stopnia mocy musiało byc rzędu ±50V przy sieci 220V. Podniesienie tego napięcia do ±55V nie jest jakąś drastyczną zmianą, nie obawiał bym się zatem o wytrzymałość tranzystorów mocy. BDW83D/BDW84D to tranzystory Darlingtona o wystarczająco dobrych parametrach w tym zastosowaniu. Przypomnę Uce=120V, Ic=15A, Ptot=150W.
    Jeśli masz obawy o ich trwałość zastosuj jakiś nieduży wentylatorek wymuszający ruch powietrza wewnątrz obudowy.

0
  • #7 20 Lut 2013 20:08
    Matt871
    Poziom 10  

AnTech, trafo na 220V daje 2x 39V teraz wynosi to 2x49V więc zmiana łączna wynosi ponad 20V. Tak więc z mocy wyjściowej 160wat 4ohm jest 200wat:) minimum. Łatwo to zauważyć grając na 2 głośnikach NOWYCH celestion G12T100,mają one po 100wat RMS! zaczynają się grzać gdy moc sygnału idący na końcówkę wynosi 700mV, gdzie końcówka przesterowuje się dopiero przy 770mV, tak więc wiem co piszę :) na tranzystory uważam ze względu ich pracy, przeszło 10 lat dzień w dzień. Dodam jeszcze, żeby zwrócić uwagę na kable które według danych na trafie mają 215V. Teraz mają 250V. Pozdrawiam

0
  • #8 20 Lut 2013 20:31
    AnTech
    Poziom 31  

Coś mi tu nie gra. Przy sieci 220V było na uzwojeniu wtórnym transformatora 2x39V, a przy sieci 235V masz napięcia wtórne 2x49V? Fizycznie niemozliwe. Przekładnia zwojowa, a co za tym idzie napięciowa transformatora przecież się nie zmieniła.
    Zamieść schemat ideowy z naniesionymi wynikami pomiarów, będzie łatwiej ocenić sytuację.

0
  • #9 20 Lut 2013 20:31
    painlust

Matt871 napisał:
    Tak wiem, ale ktos inny zapewne wie :) Ciebie chcialbym zapytac o przester do wzmacniacza, z regulacją, wysokich, srednich i niskich tonow oraz volume. Lub jakis przedwzmacniacz ktory moglbym podpiac pod mój. Z gory dziekuje za pomoc :)

Generalnie jak zastosujesz trafa zasilające z dwóch egzemplarzy VGA160 to napędzą ci one 4 x ECC83. możesz na jednej zrobić Fendera, na dwóch jakiegoś Atomica, albo pokombinować coś z klonowaniem kanałów (3xECC83 w zupełności wystarczą na taki preamp). 4 duotriodę można wykorzystać w petli efektów. Można też zastosować ECC82 i zrobić malą końcówkę lampową która będzie napędzać końcówkę tranzystorową. Taka prawdziwa hybryda by wyszła.

0
  • Pomocny post
    #10 20 Lut 2013 20:33
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Jakim cudem przy zmianie napięcia sieciowego o 10V o tyle samo zmieniło ci się napięcie na wtórnych? W twoich okolicach nie działają prawa fizyki?

0
  • #11 20 Lut 2013 20:50
    Matt871
    Poziom 10  

Znalazlem chwile czasu i dokladnie zmierzylem. Wychodzi 2x 44,7V a na kablach do lamp 247,3V.

0
  • Pomocny post
    #12 20 Lut 2013 21:15
    AnTech
    Poziom 31  

Te 2x44,7V to napięcia zmienne przed mostkiem prostowniczym czy ±44,7V napięcia stałego na kondensatorach filtru zasilacza. Dla oceny sytuacji istotne są napięcia stałe zasilające wzmacniacz mocy. Jak dotychczas za każdym razem podajesz co innego. Nie ulega natomiast watpliwości, że 247,3V to napięcie stałe zasilacza anodowego (tak przynajmniej wnioskuję z określenia "na kablach do lamp").
    Jeden rysunek powie więcej niz setki słów. Poproszę o schemat.

0
  • #14 20 Lut 2013 21:45
    AnTech
    Poziom 31  

Tam tylko preamp widzę, a gdzie reszta układu?

0
  • #15 20 Lut 2013 21:55
    Matt871
    Poziom 10  

reszta to układ z lampami, gdzie znajdują się 2 lampy i 4 kondensatory, oraz końcówka mocy, do której schematu nie mam.

0
  • #16 20 Lut 2013 22:21
    AnTech
    Poziom 31  

No i jak tu radzić jak nie ma z czego radzić?
    Bez schematu całości to bajkopisarstwo będzie. Postaraj się o resztę albo zmaluj z natury.

0
  • #17 20 Lut 2013 22:37
    Matt871
    Poziom 10  

Nie ważna jest moc końcówki.. uważam że 2 końcówki mocy mają wystarczającą moc aby zasilić nawet kolumnę 500wat RMS :) Kolego Painlust, przeszukałem wiele stron i wszędzie znajdowałem tylko schematy takich przedwzmacniaczy, a chciałbym mieć wszystko rozrysowane, tak aby wykonać płytkę PCB, razem z całym zasilaniem itp. tak aby podłączyć sygnał, zasilanie i wyjście dalej, jeśli miałbyś takie coś to byłym bardzo wdzięczny :) zawsze chciałem osiągnąć brzmienie jak najbliższe Mesa Boogie DR ale na tak małym napięciu jest to raczej niewykonalne.

0
  • Pomocny post
    #18 20 Lut 2013 23:01
    painlust
  • #19 21 Lut 2013 00:02
    Matt871
    Poziom 10  

Tak się zastanawiam, jak będzie najłatwiej, kanał czysty jest dość ładny w tym wzmacniaczu, lekko można by go poprawić, ale to najmniejszy szczegół :) kanał przesterowany chciałem podmienić na coś bardziej " mięsistego " i mocniejszego, tylko nie wiem czy męczyć się z przedwzmacniaczem, czy po prostu zrobić coś na styl "kostki gitarowej " na 2 lampach ECC83, lub też innych lampach, tylko tak aby trafo dało radę :) Painlust, może testowałeś kiedyś jakieś mocniejsze przestery na takich lampach i mógłbyś coś polecić? Z góry wielkie dzięki :)

0
  • #20 21 Lut 2013 06:32
    painlust

Zrobiłem 2 preampy lampowe oparte o Hellstone, których moi koledzy używali jako przesterów podpinając w kanały czyste wzmacniaczy tranzystorowych . Nie wiem tylko czy ma to sens w przypadku podpięcia w szereg z preampem lampowym jak w przypadku VGA160.

0
  • #21 21 Lut 2013 14:26
    Matt871
    Poziom 10  

Kolego Painlust, mam pewien problem z gitarą, nie jestem do końca pewien czy to " problem " czy norma, ale kto pyta nie błądzi :) mianowicie, w gitarze mam 3 pozycyjny przełącznik, na przetwornik przy gryfie, przy mostku i oba. Problem w tym, że sygnał idący z gitary na przetworniku przy gryfie wynosi ponad 800mV!! od 800 do850 przy mocniejszym graniu, zaś na przetworniku przy mostku sygnał nie przekracza nawet 40mV, moja gitara to Epiphone SG 310EB na oryginalnych PASYWNYCH przetwornikach..dodam jeszcze że kiedy ustawię na " oba " przetworniki i wszystkie pokrętła na MAX. mocy to na wyjściu jest 80mV, a kiedy potencjometr przetwornika mam na 100% a ten przy mostku na 80% siła sygnału wynosi ponad 500mV. jest na to jakiekolwiek logiczne wyjaśnienie??! Dopiszę również, że przetwornik przy gryfie nie brzmi jak oryginał, ma bardzo dużo niskich i brzmienie jest bardziej mięsiste. Gitara przed kupnem była u lutnika, możliwe jest że on coś"namieszał"? bo gitara gra odkąd ją dostałem tak samo, tylko nigdy nie miałem okazji zmierzyć jej sygnału i cały czas grałem tylko na przetworniku przy gryfie :)

0
  • #22 21 Lut 2013 14:38
    painlust

Nie zajmuję się gitarami, nie jestem gitarzystą. Jednak ja bym sprawdził przetworniki bez układu elektrycznego. Sam układ to w gruncie rzeczy przełącznik, potencjometry i kondensatory, a więc nic skomplikowanego.

0
  • #23 21 Lut 2013 14:55
    Matt871
    Poziom 10  

Z moich pomiarów wygląda to na uszkodzone potencjometry. na jednym i drugim podczas kręcenia idzie do około 130K i im mocniej podkręce tym mniej pokazuje. na 100% wtedy jest 11K.

0
  • Pomocny post
    #24 21 Lut 2013 15:03
    AnTech
    Poziom 31  

Przetwornik gitarowy umieszczony przy gryfie operuje w strefie znacznie większej amplitudy drgań strun niż przetwornik umieszczony przy mostku. Aby wyrównać głośność obu pickupów przewidziano regulację ich odległości od strun. Przetwornik przy mostku powinien być znacznie bliżej strun niż ten przy gryfie. Sprawdź i wyreguluj.
    Inna możliwość to zamiana miejscami obu przetworników. Zdejmij struny, przełóż pickupy, załóż ponownie struny i sprawdź. Przed tą operacją warto pomierzyć rezystancję przetworników, ten o większej rezystancji zazwyczaj daje większy sygnał.
    Przetwornik przy gryfie zawsze daje bardziej mięsiste brzmienie niż przetwornik przy mostku, a wynika to ze wspomnianej różnicy amplitudy drgań strun.
    Możesz jeszcze sprawdzić amplitudę sygnału z przetworników po odłaczeniu ich od potencjometrów. Same potencjometry też warto sprawdzić czy mają właściwe rezystancje, powinny mieć ok 500kΩ.

0
  • #25 21 Lut 2013 15:19
    Matt871
    Poziom 10  

Witaj, potencjometr od " gryfu" działa, bo wynosi 507K, a przetwornik ma 13K rezystancji, potencjometr od " mostka " nie działa, bo podczas podkręcania dochodzi do 130K i spada do 10. a rezystancja przetwornika od mostka wynosi 16K.

0
  • Pomocny post
    #26 21 Lut 2013 15:54
    AnTech
    Poziom 31  

Z tego wniosek, że potencjometr od "mostka" jest do wymiany. Może też coś być namieszane w połączeniach. Nie pamiętam czy w tej gitarze jest korekcja barwy.
    Spadek rezystancji obciążajacej przetwornik do 10kΩ ewidentnie dusi sygnał.
    Jak możesz to zrysuj schemat połączeń elektryki w gitarze, zobaczymy czy nie ma błędu.
    Rezystancje samych pickupów są poprawne.

0
  • #28 21 Lut 2013 18:05
    AnTech
    Poziom 31  

Prawie klasyczny gibsonowski układ. U mnie od P1 i P2 idą kondensatory na suwaki odpowiednio P3 i P4 Jeden ze skrajnych odczepów P3 i P4 podłączony jest do obudowy i jednocześnie do masy. Kondensatory i P3, P4 są połączone szeregowo więc układ może być taki jak zrysowałeś choć moim zdaniem lepiej jak potencjometry są na masie niż kondensatory. Obudowy wszystkich potencjometrów powinny być podłączone do masy.
    Wymień potencjometr P1, może ma jakiś paproch w środku i bruździ.

0
  • #29 21 Lut 2013 23:49
    Matt871
    Poziom 10  

Potencjometry wymienię wszystkie w najbliższym czasie, teraz chciałbym zapytać coś Painlusta :) mianowicie, postanowiłem " dopalić " przester w LDMie kostką Big Muff, i zobaczyć co z tego wyjdzie, do tego chciałbym zrobić maleńki wzmacniacz lampowy na ECC83 i wpiąc go w pętle efektów, tylko tu nasuwa się pytanie, JAKI miałby to być wzmacniacz, wystarczyłby wzmacniacz słuchawkowy klasy A na 2 lampach?? czy musi to być już coś bardziej " skomplikowanego ? :) albo prościej, taki " wzmacniacz " podpięty w pętle efektów pomógłby? http://licho.rowerpower.org/gitara/dopalacz.gif wyglądałoby to tak, Gitara->big Muff-> kanał przesterowany-> send efekt->lampowy układzik-> return i tyle :)

0
  • Pomocny post
    #30 22 Lut 2013 07:48
    painlust
  Szukaj w 5mln produktów