Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel Pentium 4 3.0 - wysoka temperatura procesora

mlodywilk12 21 Lut 2013 22:05 8544 95
  • #91 21 Lut 2013 22:05
    mlodywilk12
    Poziom 11  

Radiator jest tak powiedziałbym letni - ani nie gorący, ani nie zimy :D

• Relpol
  • Relpol
  • #93 21 Lut 2013 22:14
    mlodywilk12
    Poziom 11  

Tak jest temat zalatowiony, dzieki wszystkim za pomoc i rady :) bez was w zyciu bym sobie nie poradzil :)

dzieki raz jeszcze i pozdrawiam.

• #94 21 Lut 2013 22:23
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Quamis napisał:

Od dawna :)

Quamis napisał:
    bo P4 NIE POSIADA CZUJNIKA TEMPERATURY

Thermal Specifications
    The Pentium 4 processor on 90 nm process introduces a new methodology for managing processor temperatures that is intended to support acoustic noise reduction through fan speed control. Selection of the appropriate fan speed is based on the temperature reported by the processor’s Thermal Diode.
    If the diode temperature is greater than or equal to $$T_{control}$$, then the processor case temperature must remain at or below the temperature as specified by the thermal profile. If the diode temperature is less than $$T_{control}$$, then the case temperature is permitted to exceed the thermal profile, but the diode temperature must remain at or below $$T_{control}$$. Systems that implement fan speed control must be designed to take these conditions into account. Systems that do not alter the fan speed only need to guarantee the case temperature meets the thermalprofile specifications.

Thermal Diode
    The processor incorporates an on-die thermal diode.
    A thermal sensor located on the system board may monitor the die temperature of the processor for thermal management/long term die temperature change purposes.
    [...] This thermal diode is separate from the Thermal Monitor’s thermal sensor and cannot be used to predict the behavior of the Thermal Monitor.

• #95 21 Lut 2013 22:28
    aksel_pl
    Poziom 25  

Też mu to napisałem. W CPUID można znaleźć informacje że procesor posiada sensor temperatury.
    Dlatego też 70 stopni to nie mogła być temperatura na płycie bo w takim razie procesor miałby z minimum 80:)

• #96 21 Lut 2013 22:35
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Inną rzeczą jest fakt, że nie każda płyta radzi sobie z odczytem/pomiarem tej temperatury (przykład - moja płyta)

Dziękuję Panowie, bo też się i ja przy okazji się wiele nauczyłem.

Szukaj w 5mln produktów