Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ruter ADSL + dwuzakresowy router DSL

19 Lut 2013 23:02 2442 2
  • Poziom 9  
    Zamierzam kupić wypasiony router z dwuzakresowym wifi 5GHz i 2,4GHz oraz 2 gniazdami usb. Jednak ku mojemu rozczarowaniu na dzień dzisiejszy nie ma zbyt wiele takich urządzeń z modułem ADSL. W dodatku są bardzo drogie! Najtańszy jaki znalazłem to Asus N55U, wydatek rzędu ~500 PLN. Więc wpadłem na pomysł aby kupić router DSL który jest tańszy o połowę i podłączyć go do routera Adsl którego już posiadam i przekonfigurować go tak aby działał jako modem, przekazywał sygnał dalej. Schemat wygląda następująco:

Ruter ADSL + dwuzakresowy router DSL

Obecnie posiadam router TP-Link TD-W8960N który będzie pracował jako modem (netia na liniach TP) a zamierzam kupić router DSL też TP-Link model TL-WDR4300. I tutaj mam kilka pytań:

1. Czy możliwa jest taka konfiguracja i czy będzie wszystko działać jak należy?
    2. Jeśli to możliwe to jak skonfigurować poszczególne urządzenia aby działały poprawnie?
    a) Jeśli router nr 1 działający jako modem (TD-W8960N) będzie przekazywał sygnał dalej do rutera nr 2 (TL-WDR4300) to jest możliwość wykorzystania pozostałych 3 gniazd ETH (ETH2, ETH3, ETH4) do podpięcia tzw. "innych" urządzeń typu telewizor, odtwarzacz multimedialny/blu-ray, konsola PS3 a ruter nr 2 pozostawić do połączenia PC i laptopów w sieć?
    b) Czy router nr 2 TL-WDR4300 będzie "pełnosprawny" tzn. będzie działać na nim sieć (komputery stacjonarne i laptopy) i oczywiście wifi (laptop) a także porty usb (dyski 2,5" z zawartością multimedialną), jednym słowem utworzą sieć?
    c) Ponieważ jak każdy użytkownik internetu adsl jestem narażony na ciągłe przerwy w dostawie (zrywanie połączenia) ruter pracujący jako modem TD-W8960N będzie automatycznie wznawiał połączenie i przekazywał sygnał dalej?

Trochę się rozpisałem ale to tylko dlatego, że nie mam doświadczenia z ruterami DSL i nie wiem jak zabrać się do rzeczy. Liczę na wszelkie rady i sugestię każdej mądrej głowy która zechce rozwiać moje wątpliwości.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    1,2 Tak
    2a tak, ale nie jako bridge, tylko jako router
    2b tak
    2c tak
  • Poziom 9  
    W takim razie zamówię router, powinienem go mieć za kilka dni i wszystko się wtedy okaże. Chciałbym jeszcze zapytać czy jest pan w stanie podać sposób konfigracji obydwu routerów. Krok po kroku, jak to fizycznie wykonać, jak połączyć poszczególne przewody (w które gniazda... WAN, ETH?)?