Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP 4100 - zawiesza się drukowanie, puste kartki, drukowanie jednostronne

bartata 20 Feb 2013 12:08 9507 17
    bartata
    Level 8  
    Dzień dobry

Przeczytałem temat wstępny ale jeżeli mimo to temat nie jest tam gdzie potrzeba to proszę o wyrozumiałość.

Chciałbym opisać mój problem z drukarkami HP 4100 (bo chodzi o dwa egzemplarze) i powiem szczerze już nie wiem co robić bo każdy rozkłada ręce.

Nabyłem do biura dwie poleasingowe drukarki HP 4100 (miałem same dobre doświadczenia z tym modelem).
    Zostały przez informatyka podłączone i zaczęły się problemy.

1. Główny problem

Problem wyniknął przy próbach drukowania bez duplexu - jednostronnie.
    Przy dwóch, jednej kopii nie ma problemu - pojawia się on przy drukowaniu większej ilości nawet 3.

* drukują się np. dwa egzemplarze, następnie wychodzi czysta kartka i drukarka zwiesza się na przetwarzaniu zadania - muszę ją wyłączyć, włączyć i puścić druk raz jeszcze (czasami bez powodzenia)
    * to samo jest przy drukowaniu pism ze zwrotką. Pismo wyskakuje, potem czysta zwrotka i się zawiesza.
    * czasami po ponownym uruchomieniu drukarki drukuje ona pierwszy egzemplarz i np. 1/3 drugiego (ucięty tekst)

2. Problem dodatkowy - nie wiem czy związany z głównym.
    Drukarki mam ustawione przez informatyka w taki sposób, że z podajnika nr 3 drukują mi się naklejki na akta, z podajnika nr 2 standardowe karki do pism oraz z podajnika nr 1 zwrotki.

Jeżeli z jakiś przyczyn otworzę podajnik 2 to drukarka reaguje tak jakby został on "odłączony" i drukuje pisma z podajnika nr 3 czyli na naklejkach.
    Dopiero po ponownym uruchomieniu drukarki wraca do normy.

3. Co zostało sprawdzone:
    * nie jest to wina sieci - podłączano kabel LPT
    * nie jest to wina sterowników - instalowano różne w tym uniwersalne
    * nie jest to wina komputerów - podłączano inne
    * jest lub nie jest to wina formaterów drukarki - była to pierwsza myśl i dostarczono mi inne formatery - problem się powtarza.

Mam system Windows 7.
    Pracuję na specjalnym programie do obsługi firmy - wykluczono również problemy na linii program -> drukarka, gdyż problem pojawia się np. w czasie drukowania w Wordzie.

Informatyk pierwszy raz się z czymś takim spotkał
    Firma która mi sprzedała drukarki mimo pomocy z ich strony też nie wie co robić gdyż to pierwszy taki przypadek.

Jestem w kropce. Być może problem tkwi gdzieś w czymś co już zostało wykluczone, ale powiem szczerze nikt nie pomysłu dlaczego drukarki się wieszają.

Dodatkowy smaczek jest taki że problem dotyczy dwóch drukarek a nie tylko jednej.

Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły - z pielgrzymką do Częstochowy włącznie - to bardzo proszę o wskazówki.

Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    GallusAnonimus
    Level 30  
    Zainstaluj sterownik UPD PCL 6 i go poprawnie skonfiguruj.

Link
    (HP Universal Print Driver PCL 6 for Windows 32-bit 5.6.0.14430)

Link
    (HP Universal Print Driver PCL 6 for Windows 64-bit 5.6.0.14430)

- we "Właściwościach" drukarki w zakładce "Ustawienia urządzenia" zmień "Typ urządzenia" na "Monochromatyczny";
    - we "Właściwościach" drukarki w zakładce "Ustawienia urządzenia" zmień "Powiadomienie o stanie drukarki" na "Wyłączone";
    - we "Właściwościach" drukarki w zakładce "Ustawienia urządzenia" zmień "Dupleks (moduł druku dwustronnego)" na "Zainstalowane";
    - we "Właściwościach" drukarki w zakładce "Ustawienia urządzenia" zmień "Dysk drukarki" na "Nie zainstalowane";
    - we "Właściwościach" drukarki w zakładce "Ustawienia urządzenia" zmień "Przechowywanie zleceń" na "Wyłączone";
    - we "Właściwościach" drukarki w zakładce "Ustawienia urządzenia" zmień "Rozdzielacz zleceń" na "Wyłączone";
    - we "Właściwościach" drukarki w zakładce "Ustawienia urządzenia" zmień "Tryb mopiera" na "Wyłączone";
    - w "Preferencjach drukowania" w zakładce "Zaawansowane" zmień "Wyślij TrueType jako mapy bitowe" na "Włączone";
    - w "Preferencjach drukowania" w zakładce "Zaawansowane" zmień "Kompresja rastra" na "Najwyższa jakość".

Zrestartuj komputer i drukarkę. Wyślij wydruk ponownie.

Do tego trzeba by jeszcze optymalnie skonfigurować podajniki w drukarce jak i w sterowniku, zwłaszcza w preferencjach drukowania przy wysyłaniu wydruku z komputera.
    Awdeg
    Level 26  
    Ja bym zaczął od podłączenie tych drukarek do innego kompuera z innym systemem np XP.Jak to zrobisz napisz jak jest
    bartata
    Level 8  
    Przebadam sprawę i dam znać.

Dziękuję bardzo
    User removed account
    User removed account  
    bartata
    Level 8  
    Powiem szczerze, że nie wiem co to znaczy "ścieżka papieru" ale generalnie tak dokładnie dzisiaj puszczałem 10 kartek i wyglądało to tak:
    4 wydrukowała, czysta kartka, zawieszenie
    2 wydrukowala, czysta kartka, zawieszenie
    2 wydrukowała, czysta kartka, zawieszenie
    2 wydrukowała, koniec.
    Tak więc żeby druknąć 10 kartek musiałem oprócz pierwszego to jeszcze 3 klikać drukowanie dokumentu :/

Wg informacji od sprzedawcy formatery które mi potem dostarczono były z innego źródła.
    Co do resetów to:
    - jeżeli trzeba wykonać jakąś specjalną czynność żeby zresetować - to nie.
    - po prostu na nowo zostały wprowadzone ustawienia

Co do "mopiera" gdzie tego szukać...i czy te efekty to dobrze czy źle? ;)
    GallusAnonimus
    Level 30  
    Ustawienia mopiera - sterownik. Dostałeś ode mnie całą listę opcji do zmiany.
    bartata
    Level 8  
    Dobrze będę działał i powiem jak poszło.
    Dziękuję
    GallusAnonimus
    Level 30  
    Zwróć jeszcze uwagę na konfigurację podajników w menu drukarki, ustawienie suwaków w podajniku (musi być idealnie) i w sterowniku. Przeczyść także rolki pobierające i podające papier. Cold Reset także można wykonać.
    bartata
    Level 8  
    Jeszcze do Waszych rad nie zdążyłem się zastosować, ale jak tylko to zrobię napiszę jak poszło.

Chciałem tylko na gorąco zasygnalizować jakie kwiatki drukują moje drukarki.
    Dosłownie przed chwilą puściłem pismo.

Załóżmy że składa się ono z bloków ABCDE
    Otóż na pierwszej stronie wydrukował się tylko blok CDE a na drugiej E
    AB w ogóle zniknęło.

Problem w tym że nie znajduję żadnej reguły działania sprzętu...ot ma kaprys i drukuje co jej się podoba.
    Problem generalnie dotyczy druku jednostronnego, ale sytuacja którą przed chwilą opisałem dotyczy pisma idącego przez duplex....

Pozdrawiam...
    GallusAnonimus
    Level 30  
    Daj znać jak z najnowszym sterownikiem UPD po jego konfiguracji będą problemy. Póki co robi się nieco jałowo ;]
    User removed account
    User removed account  
    bartata
    Level 8  
    Sprawa ma się następująco.

Na sterowniki PCL 6 przejść nie mogę (jestem na PCL 5) gdyż edytor tekstu w programie do obsługi biura pod tymi sterownikami szaleje. Informatyk stwierdził jednak, że nie tutaj tkwi problem, gdyż w innych biurach są te same drukarki i PCL 5 i wszystko gra.

Ustawienia wprowadziliśmy jak było opisane w poście 2.

Zrobiliśmy w końcu test ŚCIEŻKI PAPIERU...dwa egzemplarze, pusta kartka i zawieszenie się sprzętu.

Niestety nie wiemy czego się złapać i doszliśmy do smutnej konstatacji że to chyba po prostu stary szmelc który niestety trzeba wymienić na coś nowszego.

Tak to wygląda.
    GallusAnonimus
    Level 30  
    Jeżeli drukarka sama w sobie (Stand-Alone, testy wbudowane) zachowuje się nieprawidłowo, to faktycznie SW nie ma na to wpływu.

Zawieszenie -> brak reakcji na wciskanie przycisków, wyświetlacz wyświetla cały czas to samo albo nic?
    bartata
    Level 8  
    Zawieszenie się sprzętu to w moim przypadku brak reakcji na wciskanie czegokolwiek.
    Na wyświetlaczu wyświetla się "Processing Job" tudzież "Przetwarzanie zadania". Zawsze to samo.
    jakubg_1
    Level 11  
    Witam serdecznie,
    Pozwol, ze wtrace sie do rozmowy i dodam troche od siebie. Spotykalem sie dosc czesto z podobnym problemem w tych drukarkach. Z tego co do tej pory przeczytalem wydaje mi sie, ze mozna zalozyc iz nie jest to problem ze sterownikami, komputerami, systemem operacyjnym, czy tez sposobem podlaczenia LPT czy LAN kiedy podobne objawy wystepuja przy stron testowych zapisanych w pamieci drukarki. Podobne 'klopoty' wystepuja gdy drukarka nie rozpoznaje wlasciwie formatu papieru. Jezeli drukarka ma wiele wydrukow na liczniku, znaczy to ze wiele kartek papieru przez drukarke sie przewinelo. Drukarka kontroluje format papieru mierzac czas w ktorym papier przechodzi przez czujniki papieru. W przypadku gdy drukarka ma wiele wydrukowanych stron, czujnik najzwyczajniej sie 'sciera' od ilosci uderzajcych w niego kartek papieru, przez co niewlasciwie wyczuwa czas w jakim kartka przechodzi przez czujnik i wtedy 'wariuje' nie potrafiac okreslic formatu papieru. Mozna to sprawdzic nie definiujac wogole formatu papieru w drukarce, (jezeli dobrze pamietam jest w opcji wyboru formatu taka pozycja jak KAZDY FORMAT lub cos podobnego). Czujnik papiru znajduje sie pod kaseta z Tonerem pod metalowa prowadnica papieru, mozna sie przyjzec czy koncowka jest 'scieta'. Zdarza sie rowniez, iz jest zle ustawiony DOMYSLNY FORMAT PAPIERU. Na wydruku strony konfiguracyjnej jest informacja jaki jest domyslny format papieru po przywroceniu domyslnych ustawien drukarki. Zwroc uwage czy nie jest tam przypadkiem format LETTER zamiast A4.
    Poizdrawiam serdecznie i powodzenia... Przepraszam za brak polskich znakow - nie posiadam polskiej klawiatury.
    GallusAnonimus
    Level 30  
    @bartata: Podczas testów w trybie stand-alone takie komunikaty? Strony wewnętrzne zawieszają drukarkę? Czy tylko wysłane zadania z komputera?
    User removed account
    User removed account