Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOYA 14.4V - Wkrętarka TOYA 14.4V na prąd z zasilacza PC

20 Lut 2013 15:30 7830 12
 • Poziom 11  
  Posiadam wolny zasilacz od PC firmy CODEGEN, model: 300x, moc 300w. I chciałbym go podłączyć do wkrętarki firmy TOYA 14.4v. Wkrętarka już od jakiegoś czasu działa na akumulatorze samochodowym bo padła mi ładowarka do niej i bateria też słabo trzymała... Pomyślałem że jeśli jest wolny zasilacz i udźwignie wkrętarkę to nie będę musiał nosić się ze starym akumulatorem tylko będę miał bezpośrednie podłączenie pod sieć.
  Tylko moje pytanie czy pociągnie ten zasilacz moją wkrętarkę czy lepiej dać sobie spokój?
 • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
 • Poziom 27  
  Musisz to sprawdzić. Sprawdź które kable to 12 V i podłącz je do wkrętarki. Załóź zworkę pomiędzy zielonym a czarnym kablem. Jeśłi nie zadziała poszukaj informacji o Twoim zasilaczu.
 • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
 • Poziom 22  
  Do zasilania najlepiej użyć dość długiego kabla głośnikowego 2,5 mm2 (2-3 m)
 • Poziom 40  
  Musisz jeszcze obciążyć wstępnie 5V.
 • Poziom 13  
  Witam ,chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem , ponieważ miałem problem z akumulatorami do wkrętarki Bosch 14,4V. Zrobiłem zasilacz do niej z transformatora toroidalnego TS 300 VA do tego dołożyłem gotowy mostek za 6zł Graetza o mocy 50A w układ wstawiłem amperomierz , złącze zrobiłem z starego wkładu po usunięciu 12akumulatorów na wtyk wsuwany z długim kablem , także po wyjęciu wkładu z akumulatorami mogę wsunąć wkład od zasilacza , jest całkowicie wkrętarka kompatybilna z wkładem akumulatora i z wkładem zasilacza, to co wyżej kolega pisze że zastosował zasilacz z PC to jest lipa ,u mnie w zasilaczu jest zamontowany amperomierz wychył-owy i przy sekundowych obciążeniach pobór prądu jest olbrzymi prawie sięga 50A , a zatrzymanie wkrętarki ręką jest prawie nie do utrzymania , to co ci niżej radzą to się z tego wycofaj bo ten zasilacz tylko spalisz żadnej mocy z niego zada-walającej nie uzyskasz koniec kropka. powodzenia
 • Poziom 19  
  j.amator

  Jaka wkrętarkę użytkujesz - oznaczenia. Jaki prąd pobiera w trakcie wkręcania/wiercenia ?
  Jaki prąd pokazuje amperomierz gdy silnie długo przytrzymujesz uchwyt wkrętarki?

  Co do spalenia ATX jesteś w grubym błędzie.

  modem124
  ATX nie jest przewidziany do pracy przenośnej- aktywne chłodzenie i nieodporność na zalanie.
  W użytku warsztatowym może się bardzo dobrze sprawdzić lecz zastosuj duży elektrolit w miejscu baterii wkrętarki. Będzie łagodzić udary prądowe w rozruchu. Soft start w ATX powinien dać rade.
  Do tego to co napisał Dar.El (np żarówka )
 • Moderator Projektowanie
  Kolega j.amator ma wiele racji.
  Przeciętna wkrętarka pobiera w czasie pracy kilka-kilkanaście Amperów, ale tu - przy zasilaniu z zasilacza komputerowego ważny jest prąd startowy - impuls prądu rozruchowego z dołączonym przecież obciążeniem. To jak rozrusznik samochodowy -mówi się że pobiera 100-200A, ale to w czasie kręcenia. W chwili uruchomienia pik prądu może sięgnąć 400-500A (mam na myśli normalny samochód 4 cyl.). Ten pik prądu trwający kilkanaście-kilkadziesiąt milisekund jest do zmierzenia tylko dobrym sprzętem - oscyloskopem albo multimetrem z funkcją pomiaru wartości maksymalnej.
  Zasilacz komputerowy ma zabezpieczenia które po prostu go wyłączą. Codegen ma na linii 12V prawdopodobnie wydajność ok. 15A co jest zdecydowanie za mało, w dodatku to najgorszy złom spośród takich zasilaczy i bardziej prawdopodobne jest że po prostu zwyczajnie padnie bo zabezpieczenia ma bardzo kiepskie. A kondensator elektrolityczny niewiele albo i nic tu nie pomoże bo przy tych prądach musiałby mieć pojemność idącą w F (Farady).
  Ale sprawa przesądzona nie jest, próbować można bo awaria Codegen-a to niewielka strata, wiele tu zależy od wkrętarki, przewody też grają rolę (mogą stanowić rezystancję ograniczającą prąd), itp.
 • Poziom 13  
  Witam ,otóż ja używam wkrętarki BOSCH PSR 14,4V , przy używaniu akumulatorów NiCd i naładowaniu ich maksymalnie, są to stare akumulatory , nie dają one zada-walających potrzebnych mi godzin pracy a kilkadziesiąt zaledwie minut ,zwłaszcza akumulatory które mają kilka lat , trzymają zaledwie 15minut , inne rezultaty dają akumulatory jonowe odpowiednio uformowane od nowego , potencjał one trzymają nawet pół roku po naładowaniu , ale kosztują jeden około 200zł sprawdziłem to w sklepach , . Ja nie sprawdzałem na najmocniejszym sprzęgle ,,10,, ale na wierceniu , próbowałem to utrzymać ręką to amperomierz wskazał chwilowo około 50A,myślę że na sprzęgle 10 pobierze około chwilowo 40A ,podam dokładnie Ci po niedzieli jak sprawdzę . masz ampery i napięcie możesz obliczyć moc transformatora dodając mu zapas , wątpię żeby to wytrzymał zasilacz komputerowy, chyba że jest o dużej mocy, bo są takie . ja jestem bardzo zadowolony,bo mogę bardzo elastycznym kablem na długości około 10 metrów operować wkrętarką , jest bezpieczna z napięciem 14,4V, nawet muszę powiedzieć że jest do trzymania o wiele lżejsza niż z wkładami akumulatorowymi. No jeżeli mi potrzebna jest wkrętarka gdzie nie ma sieci lub jest za daleko to używam akumulatorów, jestem bardzo zadowolony dlatego że akumulatory mnie ograniczały . Powodzenia życzę
 • Moderator Projektowanie
  Moc transformatora tutaj nie trzeba liczyć z poboru prądu chwilowego (maksymalnego) ale średniego. Moc wystarczy ok. 200VA, ważne jest natomiast aby taki transformator miał jak najmniejszą rezystancje wewnętrzną - aby to nie był to typ nawinięty "oszczędnie", cienkimi drutami jak to w pogoni za zyskiem robią ostatnio producenci. Rezystancja wewnętrzna powoduje duże spadki napięcia właśnie przy starcie gdy jest duży pobór prądu. Dlatego warto zastosować większy transformator, który ma grubsze przewody i mniejszą rezystancję. Można też przewinąć taki 200VA stosując grubsze druty, co w przypadku toroida jest stosunkowo łatwe.
 • Poziom 13  
  Jeszcze raz tu dodam swoje , ja użyłem transformatora toroidalnego 300VA bo taki znalazłem w swoim garażu , zastosowałem mostek Graetza 50A za 6złotych ,po podłączeniu wkrętarki ,ręką obrotów nie utrzymasz,to co zauważyłem to mostek robił się przy pracy ciepły, pewnie dokręcę mostek do radiatora, pudełko kupiłem za 15zł w sklepach które zajmują się sprzedażą elementów elektronicznych.

  25.02
  obiecałem zainteresowanym że podam jaki pobiera prąd moja wkrętarka Bosch PSR 14,4V z transformatora TS 300VA .Otóż przy starcie bez obciążenia amperomierz pokazał chwilowy pik 15A i po wejściu na obroty spada może do dwóch , natomiast przy sprzęgle nastawionym na numer 10 wkrętarka pobiera około 25 A , a nastawiona na wiercenie w zależności od obciążenia to piki dochodzą nawet do 50A , proponuję nie dopuszczać do takiego obciążenia ,moc mostka to 50A , wirnikowi grozi przegrzaniu lub spaleniu . Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 • Poziom 1  
  znalazłem temat w google, mam wiertarkę toya która ma akumulator 14,4v coś jak tutaj w temacie. Akumulator jest już w opłakanym stanie, a ładowarkę musiałem lekko zmodyfikować bo chomik ją pogryzł.

  Aktualnie znalazłem zasilacz od starego zepsutego xbox360 i ma on oznaczenia z tyłu:

  OutputDC: 175W MAX. 12V==14.2A , 5Vsb==1A

  jeżeli podłącze wiertarkę pod 12V ( 14.2A ) to powinna działać z normalnym startem? ( aktualnie podłączyłem pod 15V ( 500 mA ) to jej start jest opłakany i nie zawsze zaskakuje ).

  Jednak nie wytrzymałem i zrobiłem,

  końcówkę uciąłem, skręciłem dwa czarne razem, dwa żółte razem, czerwony i niebieski połączyłem ze sobą razem ( by się zasilacz włączył poprawnie ) i podłączyłem zółte do + i czarne do - wiertarki, działa jak marzenie. Nie można zatrzymać ręką obrotów przy największym biegu.

  Może ktoś będzie miał podobna sytuacje i się mu przyda.
 • Poziom 11  
  Przy takim zasilaniu jak proponujesz wkrętarka będzie miała mały moment rozruchowy.Można by próbować dołożyć elektrolity tuż przy wkrętarce.
 • Poziom 10  
  Witam
  Ten transformator TS300VA jakie ma napięcie wyjściowe i jaki jest spadak napięcia za mostkiem?