Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler pomiarowy z bezprzewodową transmisją danych

Quarrel 20 Lut 2013 16:41 1968 8
 • #1 20 Lut 2013 16:41
  Quarrel
  Poziom 8  

  Witam!

  Pragnę "stworzyć" mały układzik oparty o ATmegę32, który będzie miał za zadanie zbierać informacje z czujników analogowych (temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza) ew. jakiś czujnik dymu czy ruchu, a następnie wysyłał dane do komputera klasy PC, gdzie będą one analizowane, a następnie komputer będzie wysyłał zadania do mikrokontrolera, które będą realizowane poprzez wyjścia cyfrowe.

  Chciałbym sam stworzyć płytkę, wytrawić ją (nigdy tego nie robiłem ale planuje się nauczyć), kupić odpowiednie elementy i poskładać w jedną całość.

  Wiem że muszę zakupić procesor, moduł zasilania, moduł programatora. I tutaj zastanawiam się nad sposobem przekazywania informacji. Chciałbym aby odbywało się to drogą bezprzewodową - jednak jak wiadomo komputer ma określone sposoby odbierania sygnałów bezprzewodowych (wifi,bluetooth), chyba że można poprzez USB podłączyć coś dodatkowego, co łatwo zaimplementować w mikrokontrolerze.

  O programowaniu nie mam pojęcia, o tworzeniu schematów i płytek również. Ale mam ogromną chęć nauczyć się tego i pojąć niezbędną wiedzę.

  Czego tutaj szukam? Pomocy - co na takiej płytce powinno się znajdować oraz jaki moduł komunikacyjny zastosować.

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za rady.

  0 8
 • Pomocny post
  #2 20 Lut 2013 16:58
  BlueDraco
  Specjalista - Mikrokontrolery

  Jeśli masz ze dwa lata doświadczenia i uruchomiłeś jakieś 5 prostszych urządzeń, to jest całkiem dobry temat na projekt. A jeśli nie masz - to najpierw uruchom tych kilka prostszych konstrukcji - diody i przycisk, potem LCD, potem pomiary temperatury i innych wielkości. Jak już to opanujesz - zabierz się powolutku za ten projekt.

  0
 • #3 20 Lut 2013 18:22
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Albo kup sobie AVR Raven, pocztaj o ZigBee i sobie rób to na przykładowych kodach. Ale tak jak kolega wyżej napisał - lepiej zacząć od czegoś prostszego i stopniowo "dojrzewać".

  0
 • #4 20 Lut 2013 19:31
  Quarrel
  Poziom 8  

  A co Panowie myślą o Arduino? Mój promotor to specjalista od sieci - może warto byłoby zastosować płytkę startową UNO, która ładnie obsługuję 1wire, do której można podłączyć żądane czujniki. Arduino jest stosunkowo tanie, w pełni wystarczające dla moich aktualnych potrzeb, coraz więcej gotowych tutoriali pojawia się w internecie a zarazem język programowania jest prostszy od standardowego C.

  Zastanawia mnie tylko sposób transmisji danych z Arduino do komputera - już nawet po kablu - czy jest to możliwe w czasie rzeczywistym? Tj. zmiana temperatury w pomieszczeniu -> wysłanie informacji do komputera -> wysłanie informacji z komputera do mikrokontrolera o konieczności otwarcia okna (tj. uruchomienie danego pinu) -> po schłodzeniu pomieszczenia wysłanie informacji do komputera o aktualnej temperaturze -> zamknięcie okna

  Wiem - skomplikowane dla amatora, ale człowiek wrzucony na głęboką wodę albo dopłynie do brzegu albo się utopi ;) Ja wolę przeżyć.

  0
 • Pomocny post
  #5 20 Lut 2013 19:41
  GanzConrad
  Poziom 22  

  po pierwsze myślę, że z czasem usuniesz punkt:

  Quarrel napisał:
  komputer będzie wysyłał zadania do mikrokontrolera, które będą realizowane poprzez wyjścia cyfrowe.

  ponieważ mikrokontroler sam może o tym decydować.
  Trudno polecić Ci coś w temacie podstaw samej elektroniki, ponieważ z biegiem nauki natkniesz się pewnie na jakąś dobrą książkę.
  Jeśli chodzi o resztę to w temacie AVR (koledzy pewnie polecą inne uP) polecam do poczytania:
  http://kursc.forbot.pl/
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/ + ewentualnie polecane tam książki
  http://mirekk36.blogspot.com/ + ewentualnie polecane tam książki

  jeśli nie masz pojęcia o elektronice , programowaniu itp. to obawiam się, że BlueDraco ma rację w kwestii tych 2 lat...
  wytrwałości życzę!

  0
 • #6 20 Lut 2013 19:55
  Quarrel
  Poziom 8  

  Chodzi o to że komputer będzie też spełniał rolę pośrednika pomiędzy światem zewnętrznym a moim domem, znam się trochę na aplikacjach dla Androida - chciałbym również wysyłać te sygnały manualnie do mikrokontrolera (tj. otwórz okno, włącz wentylator) za pomocą np. smartphone'a.

  Nie oczekuję bardzo zaawanowanego projektu bo wiem że moja wiedza jest zbyt niska na taki projekt. Chcialbym operować prostymi funkcjami - odczyt wartości z czujnika -> porównanie z zadanymi wartościami na PC -> zlecenie zadania -> wykonanie zadania.

  Samo zbieranie informacji z czujników na mikrokontrolerze to rzecz do wyuczenia. Sądzę że dla kogoś ambitnego (a za takiego się uważam) dość szybko. Reszta to kwestia dobrych tutoriali i chęci :)

  0
 • Pomocny post
  #7 20 Lut 2013 20:12
  paavo91
  Poziom 19  

  Od siebie mogę polecić Arduino ze względu na dobre wsparcie i masę przykładów. Są też w sieci tutoriale pokazujące jak napisać proste apki na androida więc śmiało ;)

  Co do transmisji - można kablem po RS232. Można też bluetooth, wifi(troszkę drożej).

  0
 • #9 20 Lut 2013 20:34
  Quarrel
  Poziom 8  

  No i o takie wsparcie psychologiczne mi chodziło;) Zestaw zamówiony, na razie starter kit żeby przyswoić miganie diodami ;) Na napisanie pracy mam rok czasu (praca magisterska), są chęci, są jakieś podstawy, teraz trzeba prób, błędów i masy spędzonych godzin nad tym projektem. Dziękuję za wszystkie posty i pozdrawiam serdecznie:)

  0