Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam pomysłu na stworzenie podajnika... papierosów...

Marix 20 Feb 2013 17:18 6117 17
    Marix
    Level 13  
    Witam

Sprawa może wydawać śmieszna, ale śmieszną nie jest. Potrzebę zbudowania takiego urządzenia zrozumieją tak naprawdę tylko ci, którzy mają podobne problemy.
    Sprawa dotyczy osoby chorej psychicznie, z którą egzystencja jest bardzo trudna dla domowników, a jest ona silnie uzależniona od papierosów "od zawsze".

Osoba ta prowadzi tryb życia 24-godzinny, także domaga się papierosa o każdej porze dnia i nocy, zostawienie większej ilości papierosów nie wchodzi w grę. Nawet przy wydawaniu papierosów po 1, 2, góra trzy "spalanie" potrafi dojść do 60 papierosów dziennie, a domownicy chodzą niewyspani.
    Chciałbym prosić o nieporuszanie tematu leczenia, umieszczenia i odzwyczajenia, choćby dlatego że żyjemy w Polsce. W tym kraju leczenie zdrowia psychicznego wygląda podobnie jak leczenie standardowe, z tym, że pacjent chory psychicznie jest złem koniecznym, które jest nawet złem niekoniecznym (przyjmowania pacjenta się unika, wypisuje przed czasem, wszyscy umywają ręce i przerzucają się odpowiedzialnością, pogotowie nie jest od tego, nikt nie jest od tego. Sprawy umieszczenia na stale w ośrodku trwają wiele lat, sprawa jest w toku, na samym początku tej drogi..)

Założenie jest takie, ażeby cały obowiązek całodobowego wydzielania papierosów przerzucić na bezduszne urządzenie, z którym nie da się polemizować.

Główne założenia
    1. Urządzenie nie może być łatwe do uszkodzenia i "rozbrojenia". Musi mieć zasobnik najlepiej na 20 papierosów. Samo urządzenie nie musi być pancerne, mogę je umieścić np w metalowej skrzynce powieszonej na ścianie (z otworem na podajnik).
    2. Oczywiście musi być jakieś sterowanie czasowe. W najprostszej wersji wydawanie powiedzmy jednego papierosa co 30-40 minut. W doskonalszej odliczanie do wydanie kolejnego, dopiero gdy zabierze się papieros wcześniej już wydany. (Jeśli chory pójdzie spać na parę godzin, to wszystkie 10 papierosów wysuniętych spali w ciągu 20 minut). Dobrze byłoby aby umieścić zegar odliczający czas do wydania kolejnego papierosa.

Nie mam dużego doświadczenia w tak zaawansowanej automatyce, ale moje założenia od razu mówią mi, że musi być sterownik, tylko jakie to będą koszty....
    Cały czas szukam jakiegoś pomysłowego rozwiązania wykorzystującego elementy, bądź całe urządzenie służące zupełnie do czego innego. Teoretycznie świetnie zrobiony patent móglby działać nawet tak, że obracająca się wskazówka minut zwykłego tarczowego zegara popycha co godzinę jeden papieros, a ten spada do szufladki. Szukam podobnie prostych rozwiązań, a przede wszystkim nie kosztujących majątku.

Sposobów na zrobienie tego jest pewnie z tysiąc.
    Wszelka pomoc mile widziana.

Rozglądałem się nawet za gotowymi automatycznymi karmnikami, ale jakoś nie widzę zastosowania tych dla psów, kotów i ryb... może ktoś widzi to inaczej
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    User removed account
    User removed account  
    Chris_W

Level 38  
    Guzik "żądania" i sprawdzanie kiedy było ostatnie "żadanie". Największy problem będzie z mechaniką.
    Może to być np. bębenek (jak w rewolwerze skierowanym "lufą" do dołu) w który wkłada się papierosy i jak mechanizm wykona obrót o zadany kąt to papieros przesunie się nad otwór i wypadnie do zasobnika odbiorczego. Taki pomysł byłby dośc prosty do zrealizowania przez jakiegoś konstruktora ale czy Ty sobie poradzisz to nie wiem.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    User removed account
    User removed account  
    Marix
    Level 13  
    Faktycznie pomysł bardzo dobry, taki bęben mógłbym bez problemu zrobić z drewna. Z drzewa o odpowiedniej grubości uciąć odpowiednią długość na bębenek, oszlifować, bo tokarką nie dysponuję, wywiercić otwory na papierosy, w sumie ilość jest prawie nieograniczona (Grubość bębenka). Zamontować tak bębenek, aby pod jedną dziurką była "przepaść" banalne :D

Pozostaje sterowanie. Silnik krokowy? Bo jakikolwiek inny silnik raczej nie wchodzi w grę. Może jakiś zwykły przekaźnik czasowy? Najlepiej wszystko na 12 V z zasilacza, no albo prosto z 230, ale są takie silniczki?

Mam też pomysł na uproszczenie automatyki "wyczuwającej"
    Można tak zamontować bęben, że jeśli wysunięty papieros (pozostający w pozycji pionowej) nie zostanie zabrany, to po prostu następny się nie wysunie (papierosy w bębnku będą miały "grunt" w postaci poprzedniego papierosa. Także układ może działać w normalnym trybie czasowym - a nigdy więcej niż jeden papieros nie wypadnie.

Jedyna minus jest taki, że jeśli dajmy na to cykl będzie 60 minutowy, a przez 58 minut poprzedni papieros nie zostanie zabrany, dopiero w 59 minucie, to minutę później wypadnie następny, ale w sumie.. :)

Na allegro jest całe zatrzęsienie silników krokowych, sterowników takich silników, ale skupiam sie na tym, co rozsądne cenowo....

http://allegro.pl/silnik-krokowy-sterownik-uln2003-arduino-inne-i3045336654.html
    http://www.casper-tech.pl/allegro_doc/28BYJ-48_Stepper_Motor.pdf

Tu jest specyfikacja

Tylko tak na szybko... jak się to programuje?

tu inne ciekawe rzeczy:

http://allegro.pl/silnik-krokowy-sterownik-uln2003-arduino-atmega-i3033042010.html
    http://allegro.pl/sterownik-silnika-krokowego-i3041982241.html
    User removed account
    User removed account  
    Chris_W

Level 38  
    Można jako bęben użyć jakieś dużej rury (np. fi160 od kanalizacji - taka pomarańczowa) a na obwodzie poprzyklejać ścisło obok siebie aluminiowe/plastikowe rurki o średnicy wiekszej niż pojedyńczy "fajek". Można wykorzystać dedykowaną zaślepkę do takich rur i na jej środku zamontować oś silnika wolnoobrotowego (lub jakiś mechanizm zegarowy). Ten mechanizm napędowy powinien być wewnątrz takiej rury, a całośc maszynerii umieścić w jakieś zamykanej szafce np wiszącej kuchennej - tak aby papierosy wylatywały poprzez jakąś rurkę do pojemniczka poniżej szafki.
    User removed account
    User removed account  
    Chris_W

Level 38  
    Rurki powinny być cieńsze aby zminimalizować luzy papierosa wewnątrz (istnieje możliwość zaklinowania pochylonego papierosa) tak na oko: jak papieros to fi 6-7mm rurka powinna byc fi 8-9mm.
    Leszek1408
    Level 11  
    Witam

Mam dalekiego sąsiada z podobną przypadłością do tego nie można go utrzymać w domu, znają go już wszyscy kierowcy autobusów w mojej miejscowości gdyż uwielbia sobie urządzać wycieczki.

Przemyślałem wszystko dokładnie i wykonałem szybki szkic:

Jest to rzut z boku maszyny.
    Całość wykonał bym ze sklejki lub jakiejś cienkiej blachy (takie pierwsze skojarzenie z czego najłatwiej).

Po naciśnięciu przycisku silnik wykonywał by jeden pełny obrót bębenka wyrzucając jednego papierosa, i automatycznie resetował by czasówkę która po odliczeniu ustawionego czasu umożliwiła by ponowny obrót, chory mógłby wiec otrzymać tylko maksymalnie 1 papierosa co jakiś (ustawiony wcześniej) czas.

Za "układ czasowy" mogła by służyć zwykłą czasówka z funkcja odliczania do załączenia oczywiście lekko zmodyfikowany na potrzeby projektu. Na wyświetlaczu byłby pokazany czas który pozostał do możliwości otrzymania kolejnego papierosa

Postaram się wykonać prototyp w przyszłym tygodniu, prosił bym tylko o pomoc w doborze odpowiedniego silnika. Jeśli prototyp będzie działał poprawnie przekaże go autorowi tematu jeśli będzie sobie tego życzył, oczywiście nieodpłatnie w ramach pomocy.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Leszek1408
    Level 11  
    Do wypychania papierosa można by także zastosować moduł poruszający laserem np ze starego cd-romu sterowanie odbywało się poprzez zmianę polaryzacji z wykorzystaniem na przykład podwójnego mostku H w układnie l293d (lub 2 przekaznikow) .
    michal19885
    Level 18  
    Nie ma potrzeby stosowania elementu wypychającego papieros. Równie dobrze może on spadać grawitacyjnie, warunkiem jest wykonanie większego otworu w podstawie niż w bębnie oraz mieszczenie papierosa filtrem do dołu.

Wykonanie takiego bębna jest bardzo proste, wystarczy wiertarka stołowa ze stołem podziałowym.

Problemem natomiast jest precyzyjne pozycjonowanie bębna, niewygodne uzupełnianie papierosów i z tego powodu poszukałbym innego rozwiązania.
    User removed account
    User removed account  
    Marix
    Level 13  
    No wiec ja skłaniam się ku temu obracanemu bębnowi, bo jego wykonanie wydaje mi się proste. Faktycznie mogą być jednak problemy z tak precyzyjnym pozycjonowaniem bębna, ale jest kilka możliwości... Można na przykład zastosować jakikolwiek wolno obrotowy silnik (bardzo wolno, jeśli taki znajde, albo po prostu tak go wysterować jakmś potencjometrem) i niech się bęben obraca dotąd, aż papieros się wysunie (tu jest pole do popisu dla jakiegoś czujnika, tylko jakiego).

Albo! Metodą prób i błędów doświadczalnie dobrać taki czas cyklu wydawania jednego papierosa (pracy silnika), aby to całkowicie załatwiało sprawę, tylko co dalej... co z narastającym błędem przy parenastej fazie.

Ja kombinuję tak, aby stworzyć to tylko na jakichś przekaźnikach, bez zaawansowanej elektroniki, ale czy to się da?

Mam jeszcze inną wizję... to by mógł być bęben w formie młyna wodnego . Na bębnie są zamontowane półeczki (wzdłuż) i w pewnym momencie jeden z papierosów znajduje się w nazwijmy to "oknie rewizyjnym". Tylko ten jeden papieros da się wyjąć, do reszty nie ma dostępu.

Rozumiecie? Papierosy praktycznie w nieograniczonej ilości mogłby się zsypywać na bęben, a idealnie odmierzona przegródka "zabierze" tylko jeden. Tylko tu też musi być prezycyjne sterowanie, aby "winda nie stawała między piętrami".

User removed account
    User removed account