Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwrotnica w Wharfedale LX 18MB

danonsko 20 Lut 2013 19:27 1431 4
 • #1 20 Lut 2013 19:27
  danonsko
  Poziom 9  

  Witam.

  Otrzymałem do dyspozycji kolumny 2x Wharfedale LX 18MB oraz 2x LX15. Wcześniej myślałem, że będzie to LX18B, czyli wersja, która posiada crossover pasywny na 120Hz wraz z hipass out do satelit.

  Czy drogi byłby koszt wykonania takiego crossovera? Chodzi o lowpass 120Hz do subwoofera i 120Hz hipass do podania do satelit. Być może ktoś z Was posiada schematy. Pytam dlatego, że nie są to kolumny hifi, a nagłośnieniowe kolumny dużej mocy i nie wiem jak w tym wypadku podejść do tematu, aby nie uszkodzić sprzętu. Suby mają 800W RMS, a satelity 400w RMS.

  Niestety kolumny posiadają różne impedacje, tzn. suby mają 4Ohmy, a satelity 8Ohmów, jednak nie jest to aż taki problem, ponieważ wzmacniacz ma duży zapas mocy i nie będę całości specjalnie katował (T.amp Ta2400).

  Dziękuję za odpowiedzi.

  0 4
 • #2 20 Lut 2013 23:05
  House System
  Poziom 18  

  Witam.
  Do subwooferów tej mocy nie stosuje się zwrotnic pasywnych.
  Jedynie zwrotnice aktywne (czyt. Crossover'y).
  Dla Ciebie najlepszą i najtańszą alternatywą będzie zakup Crossovera Behringer CX2310 (bądź nieco drożej CX3400).
  Co do końcówek mocy musisz zaopatrzyć się w końcówkę która będzie "napędzała" kolumny Lx15 (np. T.Amp TA 1050).

  Tyle w tym temacie.

  Pozdrawiam.
  House System.

  P.S. Wystarczyło poszukać informacji na swoje pytanie. Dużo podobnych tematów.

  0
 • #3 21 Lut 2013 10:49
  danonsko
  Poziom 9  

  Zwróc uwagę, że podałem model, w którym dokładnie taka zwrotnica jest. Twoje rozwiazanie jest dla mnie oczywiste, natomiast wiąże się z kosztami, których nie mogę w tym momencie ponieść. Zapewne za jakis czas przesiądę się na aktywny podział i wiem, że zwrotnica pasywna jest kompromisem, ale przecież w tej serii jest to fabryczne rozwiązanie. Nie wierzę, że w modelu 18B siedzi jakaś droga zwrotnica, ten model nawet nie różnił się specjalnie w cenie od tego bez niej.

  Może inaczej zadam pytanie - czy ktoś może mi podać schemat zwrotnicy w Wharfedale LX 18B, lub DLX 18B ? Może ktoś posiada taki sub i mógłby zajrzeć do środka?

  Dziękuję i pozdrawiam.

  PS. Mało tego. Widzę, że od jakiegoś czasu Wharfedale wprowadza hipass out do subów z większości serii. Nie mogę natomiast nigdzie znaleźć schematu takiej zwrotnicy.

  0
 • #4 21 Lut 2013 11:41
  marian133
  Poziom 38  

  danonsko napisał:
  Twoje rozwiazanie jest dla mnie oczywiste, natomiast wiąże się z kosztami, których nie mogę w tym momencie ponieść.


  Wszystko co lepsze wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Pamiętaj,biedny kupuje dwa razy.

  Koszt takich zwrotnic które odetną suby przy powiedzmy 120Hz,to prawie tyle samo co Crossover. Kupując zestaw nadstawki + suby trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami,jeśli nie,lepiej było kupić mocne 3way. Teraz masz zestaw 2.2 który nie będzie grał jak 2.2... bezsensu.

  0
 • #5 21 Lut 2013 12:02
  danonsko
  Poziom 9  

  Nie będę się rozwodził nad okolicznościami otrzymania tych kolumn, po prostu je mam. Gdybym kupował, kupiłbym wersję B zamiast MB i używałbym pasywnej zwrotnicy do momentu, kiedy mógłym zmienić system na krosowany aktywnie. Proszę trzymać się tematu, który poruszyłem.

  Ponawiam pytanie po raz kolejny. Czy ktoś może podać schemat crossoverów stosowanych w Wharfedale LX 18B, DLX 18B, Delata 18B lub chociaż innej serii z tym systemem?

  I jeszcze raz powtórzę, że wiem na czym polegają zalety krosowania aktywnego. Pracuję w firmie nagłośnieniowej, gdzie używa się dużo większego systemu i nie ma mowy o kompromisach. Nie liczycie się z tym, że podział aktywny zmusza do kupienia nowej końcówki, której w tym momencie nie kupię. Natomiast zamierzam to zrobić w przyszłości. Jestem przekonany, że zwrotnica w basach, o których mowa, jest zrobiona tanio, bo sama kolumna w tym momencie nowa kosztuje jakies 1400 zł. Zadaję tutaj konkretne pytanie dotyczące rozwiązania kompromisowego.

  Będę wdzięczny za odpowiedzi na temat.
  Pozdrawiam

  0