Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić 2 systemy? Mam już Windows XP. Jak dodać 98?

16 Lut 2005 22:30 3146 13
  • Poziom 18  
    mam juz zainstalowany system xp i chce miec tez 98 posiadam 2 dyski jak to zrobic ?
    Przeniesiono z Komputery Hardware ( TJT )
  • Poziom 35  
    To bardziej nadaję się do działu software.
    Instalujesz windowsa 98 na drugim dysku.
  • Poziom 30  
    To zależy czy mają być na jednym dysku , czy każdy osobno?
  • Poziom 18  
    i tak poprostu ?bedzie wyskakiwal komunikat ktory system ma urochomic?

Dodano po 1 [minuty]:

jak mam to zrobic teraz na c mam xp odlaczyc go i zaintalowac normalnie 98 a potem podlaczyc dwa dyski i juz bedzie ok?
  • Poziom 30  
    Programik XOSL pomoże .Możesz wtedy nawet wyjąć jeden z dysków a drugi i tak sie uruchomi . Oczywiście z tym systemem który jest na nim zainstalowany.
  • Poziom 30  
    Więc jeżeli dyski mają być wyciągane najłatwiej zrobisz to tak:

Wyjmij dysk z XP zainstaluj na drugim 98, potem podłącz ten z XP uruchom konsole odzyskiwania i tam mbrfix wtedy będziesz miał możliwość wyboru systemu, a po odpięciu dysku nie zauwazysz żadnych problemów.

Chyba najsensowniejszy opis znajduje się na howto.pl zresztą link do niego już dwukrotnie podawałem na forum.

http://howto.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=10

Pozdrawiam Lt.
  • Poziom 35  
    Jazdaaaa napisał:
    i tak po prostu ?bedzie wyskakiwal komunikat ktory system ma urochomic?

Dodano po 1 [minuty]:

jak mam to zrobic teraz na c mam xp odlaczyc go i zaintalowac normalnie 98 a potem podlaczyc dwa dyski i juz bedzie ok?

Nieodłączaj żadnego dysku bo jak odłączysz dysk ( c:\ )z windowsem xp to nie powstanie na nim botloader z wyborem windowsa(oprócz tego że nie powstanie to windows 98 będzie miał inną literę dysku po tym jak go podłaczysz spowrotem).
  • Poziom 18  
    Witam
    dokładnie, aby system mógłbyć uruchomiony później musisz mieć oba dyski podłączone, no chyba że chcesz system (W98) uruchamiać z dyskietki startowej. ja bym Ci proponował oba systemy na jednym dysku a drugi na prog i dok przeznaczyć. ale możze Ci się taki problem pojawić że w98 nie będzie się chciał zainstalować bo jest starszy od XP, dla tego lepiej najpierw 98 zainstalować, a później XP. loader do wyboru systemu sam się zainstaluje

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Jesli instalujemy dwa systemy z których jeden to windows z rodziny 9x (windows95, windows98 lub windowsMe) to ZAWSZE windows9x musi byc instalowany jako pierwszy (chyba ze chcemy sobie narobic dodatkowej pracy)

2. Jesli instalujemy systemy na duzym dysku (powyżej 8gb) to należy dokładnie przemysleć podział dysku na partycje - niektóre systemy wymagają do działania chociaz częściowej instalcji na partycji ponizej 1024 cylindra (np linux)

Instalacja obu systemów przebiega w sposób standardowy i nie powinna nikomu przyspożyc wiekszych problemów.

wiekszosc zaawansowanych systemów operacyjnych (a także kilka tych od microsoftu ), jak np LINUX, WINDOWS 2000 I WINDOWS XP, posiada własne bootmenadżery (programy które instalują sie w głownym sektorze rozruchowym [mbr] dysku i dają nam mozliwosc wyboru systemu podczas uruchamiania komputera). Programy te mozna oczywiscie zastąpic innymi, komercyjnymi bądz tez freewarowymi ich odmianami.... ale po co?

W windows 2000 (i XP) mamy do czynnienia z tzw NTLoaderem - programem rozruchowym o dosc duzych mozliwosciach, jednak jego konfiguracja jest dosc skomplikowana i polega na recznej edycji pliku boot.ini (mniej zaawansowane funkcje mozemy ustawic we własciwosciach systemu). Dla nas wazne jest to ze po instalacji systemu z rodziny windows 9x a potem windows 2000 (xp) bedziemy mieli mozliwosc wyboru systemu. NTloader instaluje sie automatycznie.

W linuxie mamy do czynienia z dwoma (do wyboru) programami do obsługi mbr: LILO (linux loader) i GRUB. Oba także instalują sie automatycznie (chyba ze ich nie chcemy... wystarczy podczas instalacji linuxa kliknąc do not instal lilo)

Jesli mamy juz zainstalowany windows9x (2000) i instalujemy linuxa z boku to lilo automatycznie przejmie mbr i pozwoli nam uruchamiac system billa. Jesli natomiast mamy windpws 9x, 2000 i na to jeszcze linuxa to po instalacji lilo przejmie on NTloadera w ten sposób ze po wyborze windows w lilo bedziemy wybierac jeszcze raz w NTloaderze.

Partycje.

Z windowsem raczej nie ma problemu. Przewaznie kazdy instaluje windows 9x na pierwszej © a windows 2000 (xp) na drugiej lub innej.

W linuxie sprawa sie troche komplikuje. Jest tak dlatego ze linux do poprawnej pracy wymaga minimum dwóch partycji / i swap. (/ to głowny korzen drzewa partycji). Mozna tez dołozyc partycje /home - tu uzytkownicy trzymają swoje duperele, /usr - na oprogramowanie, /boot - partycja "startowa".

Aby uniknąc problemów z uruchamianiem linuxa nalezy utworzyc partycje /boot najlepiej na początku dysku lub ponizej 1024 cylindra dysku.

Ewentualnie mozna zrobic jedną partycje / zaczynającą sie ponizej 1024 cylindra (tez powinno działać). Partycja swap to odpowiednik windowsowego pliku wymiany - z regóły tworzy siie ją o wielkosci 2x RAM

(czyli jak ktos nie umie liczyc a ma 256mb ramu to daje 512mb swap - jest to co prawda za duzo bo w takich wypadkach wystarczy 128mb lub 256mb). Do partycjonowania dysku mozna posłuzyc komercyjnym oprogramowaniem lub uzyc softu dostepnego w kazdej dystrybucji linuxa (Fdisk (ale nie ten od microsoftu:) ) lub DiskDruid).

dobra to tyle o instalacji...

Problemy:

1. Jesli mamy juz windows9x i 2000 a 9x sie spieprzył i trzeba go przeinstalowac. Najpierw wchodzimy do windowsa 2000 i tworzymy dysk naprawczy. Nastepnie instalujemy windows9x i co?

I nie mozemy odpalic windows 2000

uruchamiamy kompa z płyty windows 2000 wybieramy naprawe systemu i mozemy zrobic dwie rzeczy: pozłuzyc sie naprawą automatyczną i instalator zrobi wszystko sam (moze nam sie przydać dyskietka awaryjna, kórą niestety robimy w windowsie), albo wybrac konsole zalogowac sie jako administrator, napisać fixmbr lub fixboot X (X to dysk który chcemy zapisać do mbr), wpisujemy exit i enter. Jesli to wszytko zrobimy to powinno byc ok i przy następnym uruchomieniu ujrzymy NTloadera.

2.Jesli mamy windows i linuxa na dysku a windows sie spieprzył to:

przeinstalowujemy windows normalnie i oczywiscie nie mamy lilo...

aby temu zaradzic uruchamiamy komputer z dyskietki linuxa (zawsze ją robimy przy instalacji lub poźniej oczywiscie) logujemy sie jako root i wpisujemy polecenie lilo.

Powinnismy ujrzec cośw stylu: added linux, added windows, added dos itp.

po reboocie mamy lilo.

Koniec.
  • Poziom 25  
    a czy ktoś wie jak zrobić dwa systemy na jednej partycji?? czy takie coś jest w ogóle możliwe?? :)

...pytanie traktujcie jako ciekawostke a nie problem ;)
  • Poziom 16  
    Witam!
    Ja proponuję użyć programu boot magic do wybierania systemu i partition magic do tworzenia partycji.
    Chyba nie będzie możliwe zainstalowanie 2 systemów na jednej partycji, ale nie jestem pewien.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 28  
    nie rozumiem tego postu .Ewidentnie nie szukałes na forum podobnego tematu . wpisujac w :arrow: szukaj znajdziesz kilkadziesiac odpowiedzi !
    nie ma to jak lenistwo
  • Poziom 35  
    smutny napisał:
    a czy ktoś wie jak zrobić dwa systemy na jednej partycji?? czy takie coś jest w ogóle możliwe?? :)

Jest to możliwe ale zaczną się problemy z katalogiem "program files" który będzie wspólny dla obu windowsów i programy w nim będą się "gryzły".
  • Poziom 25  
    .Wiśnia napisał:
    nie rozumiem tego postu .Ewidentnie nie szukałes na forum podobnego tematu . wpisujac w :arrow: szukaj znajdziesz kilkadziesiac odpowiedzi !
    nie ma to jak lenistwo

masz rację... starsznie się rozleniwiłem po feriach, ale obiecuje poprawę ;)

arnoldk_20 napisał:
    smutny napisał:

Jest to możliwe ale zaczną się problemy z katalogiem "program files" który będzie wspólny dla obu windowsów i programy w nim będą się "gryzły".

hmm... o tym nie pomyslałem. To faktycznie moze byc spory problem. No ale cóż - życie :)