Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega 8-PU] - Uruchomienie na Usbasp

gsmfun 20 Lut 2013 21:24 2046 16
  • #1 20 Lut 2013 21:24
    gsmfun
    Poziom 15  

Witam. Od dawien dawna nie miałem takiego problemu z uruchomieniem Atmegi podczas programowania, być może to dlatego że dotychczas używałem Jtag. Złożyłem układ z tego wątku

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=1a9ef9e8c7cfac0ea0c965d926b2e075

Posprawdzałem połączenie brak zwarć wszystko elegancko polutowane, niestety przy podłączeniu UsbAsp AVR Dude nie łączy z MCU. Chciałem sprawdzić poprawnośc połączenia też w Avr Studio, ale podczas instalacji wersji 4 na Win 7 zawiesza się, natomiast w Studio 5 i nowszych nie łapię się po prostu. Normalnie jakaś klątwa . Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, może jakoś wspólnie uruchomimy w końcu.

Pozdrawiam

0 16
  • #3 20 Lut 2013 22:23
    Raphaw
    Poziom 20  

bez zdjęć układu to do wróżki ;)

0
  • #4 20 Lut 2013 22:46
    gsmfun
    Poziom 15  

układ jest wg. schematu z wątku który podałem w 1 poście. Przez Kazame tez nie idzie. Spróbowałem, brak łączności z MCU.

0
  • #5 21 Lut 2013 07:15
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Czyli problem z połączeniem - sprawdź 3x czy dobrze podłączyłeś programator. Na programatorze załóż zworkę SLOW CLK, w Khazamie jeśli zrobisz odczyt fuse-bitów i pojawią się jakiekolwiek "ptaszki" to masz komunikację. Oczywiście w sofcie do programatora ustaw właściwy typ procesora.
    Jeśli powyższe nie zadziała, to zablokowałeś sobie Atmegę.

0
  • #6 21 Lut 2013 09:41
    gsmfun
    Poziom 15  

Witam ponownie. Siedziałem wczoraj do nocy bo nie potrafiłem sobie odpuścić! W końcu tknęło mnie że rezystor miedzy reset a wyjściem stabilizatora jest za mały i usbasp może za słabo ściągać do masy. Miałem tam 22 ohm zmieniłem na 10k i ruszyło, lecz bez zworki slow nie idzie programować wyskakują błędy.Założyłem zworkę zmieniłem fusy w avrdude

avrdude -c usbasp -p atmega8 -U lfuse:w:0xff:m -U hfuse:w:0xc9:m

ściągam zworkę i nie idzie bez niej po założeniu zaprogramowałem, czy to normalny objaw ?

0
  • #7 21 Lut 2013 09:54
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Podciąganie rezystorem 22 ohm to jakaś pomyłka, 10k to typowe wartości.
    Nie wiem, dlaczego jeszcze się męczysz programowaniem z linii komend, zamiast użyć graficznego interfejsu w innym programie. Tak czy siak, musisz fuse-bitami ustawić na ZEWNĘTRZNY oscylator kwarcowy - high freq. Może Atmega cały czas pomyka na domyślnym 1MHz dlatego nie możesz programować bez zworki SLOW SCK.

0
  • #8 21 Lut 2013 10:11
    gsmfun
    Poziom 15  

To jak poradziłbyś w Kazamie fuse bity ustawić ? mam tą zakładkę, ale wole tutaj z porady skorzystać bo nieumiejętne przestawienie czegoś i avr do wyrzucenia.

0
  • #9 21 Lut 2013 10:15
    pitboo
    Poziom 12  

Używasz windows 7 ??? Jeśli tak to powinieneś uruchomić go przez F8 i wybrać żeby nie sprawdzał podpisów sterowników cyfrowych. Pamiętam że pełen opis uruchomienia był zamieszczony na stronce. www.mikroprocesory.info.pl

0
  • #11 21 Lut 2013 10:27
    gsmfun
    Poziom 15  

OK sprawdzę jak działa na aktualnych EXT 16 a jak na tych co podałes EXT 1K.

Jeszcze jedna sprawa która mnie irytuje od samego początku z zasilania usbasp dioda sygnalizująca zasilanie układu podłączana pod pin SDA poprzez rezystor 330 atmegi 8 normalnie działa, natomiast po podłączeniu usb zasilanie jest windows wykrywa sprzęt ale dioda zasilająca nie świeci. Z tego co mierzyłem na wejściu usb czyli na wejściu stabilizatora jest ok 5, 5.1 V za stabilizatorem ok 2,35V wydaje sie za mało, myślałem że stabilizator uszkodzony. Podałem bezpośrednio z zasilacza lab. 5V i to samo z kolei jak podam około 5.3 V i więcej stabilizator zaczyna działać i podaje na wyjściu około 4,83 V~5V jaka rada na to ?

edit: spadek napięcia na stabilizatorze 2V ? wnioskując muszę podać więcej na wejście stabilizatora niż 5V np 7 wtedy uzyskam 5 na wyjściu? Zasilając z USB wymagany jest stabilizator ?

0
  • #12 21 Lut 2013 11:27
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

To jest bodajże opóźnienie po załączeniu zasilania do zwolnienia RESET. Tak czy inaczej, jak tak przestawisz, to spróbuj odczytać i czy faktycznie zostały zmienione. Czasami ma też wpływ długość kabelka między procesorem a programatorem - ja używam takich 10-15 cm.

Dodano po 8 [minuty]:

gsmfun napisał:
    Jeszcze jedna sprawa która mnie irytuje od samego początku z zasilania usbasp dioda sygnalizująca zasilanie układu podłączana pod pin SDA poprzez rezystor 330 atmegi 8 normalnie działa, natomiast po podłączeniu usb zasilanie jest windows wykrywa sprzęt ale dioda zasilająca nie świeci. Z tego co mierzyłem na wejściu usb czyli na wejściu stabilizatora jest ok 5, 5.1 V za stabilizatorem ok 2,35V wydaje sie za mało, myślałem że stabilizator uszkodzony. Podałem bezpośrednio z zasilacza lab. 5V i to samo z kolei jak podam około 5.3 V i więcej stabilizator zaczyna działać i podaje na wyjściu około 4,83 V~5V jaka rada na to ?

...przyznam, że nie rozumiem ;-) Zawsze zasilam układ docelowy ze swojego źródła, wówczas programator łączę w zasadzie 5cioma liniami : GND,MOSI,MISO,SLK,RST.

0
  • #13 21 Lut 2013 11:42
    gsmfun
    Poziom 15  

Prościej bo zakręciłem ;) Układ docelowo zasilany z USB z tego co widzę po schemacie zasilanie USB podawane jest na stabilizator czyli 5V na wejście na wyjściu niecałe 3 V. Jeszcze inaczej z racji, że docelowo będzie to pracować na USB i zasilane również z USB, tak więc stabilizator jest chyba niepotrzebny ? Z zewnętrznego źródła powinien być bo zapewne dajesz około 7-8V na zasilanie układu i na wyjściu 7805 masz około 5V czyli tyle ile potrzeba a ja uzyskuję z usb tylko 3V za stabilizatorem.

0
  • #14 21 Lut 2013 11:49
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Chyba, że cały układ pracuje na 3,3V ? Mało danych na schemacie. Generalnie zasilanie czegoś z USB przez 7805 to pomyłka, te układy potrzebują ze 2V więcej na wejściu niż na wyjściu. Nie chce mi się brnąć przez ten źródłowy projekt, może jest tam jakaś wzmianka o zasilaniu, schemat ?
    Samą Atmegę możesz na upartego zaprogramować "na pająka" - dajesz jej zasilanie, kwarc, programator i powinno działać.

0
  • #15 21 Lut 2013 13:36
    gsmfun
    Poziom 15  

Czyli na dobrą sprawę na płytce jakiegoś sterownika wystarczy jak tylko pociągnięta zostanie linia zasilająca bezpośrednio z usb i to tyle stabilizator nie jest wymagany.

0