Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar małej rezystancji używając miernika uniwersalnego

TomXV 20 Lut 2013 23:21 1461 4
  • #1 20 Lut 2013 23:21
    TomXV
    Poziom 12  

Witam,
    Potrzebuję zrobić rezystor pomiarowy 1miliOhm. Narazie dysponuję tylko miedzianym drutem o średnicy 1mm, w przyszłości planuje zakup drutu oporowego z prawdziwego zdarzenia. Tutaj pojawia się moje pytanie jak zmierzyć tak małą rezystancje dysponując tylko 2 miernikami uniwersalnymi (3.5 cyfr zakres do 1999) o zakresach 200mV DC (+- 0.5%), 2mA DC (+- 0.8%), 200Ohm (range: 0.1Ohm 0.8%).
    Myślałem nad prostym układem z prawa Ohma ale nie mam jak wyeliminować rezystancji przewodów. Przewody w obu miernikach są różne mierniki jakie posiadam to MY-64, oraz UNI-T UT52.
    Nie posiadam też żadnych precyzyjnych rezystorów aby zrobić mostek pomiarowy, ani generatora prądu zmiennego (mostek na bardziej precyzyjnych impedacjach).

• #2 20 Lut 2013 23:40
    BILGO
    Poziom 38  

A nie lepiej skorzystać z obliczeń ?? Możesz dość dokładnie obliczyć rezystancje tegoż drutu...

• #3 20 Lut 2013 23:52
    TomXV
    Poziom 12  

Chciałbym wziąść pod uwagę jeszcze rezystancji lutu.

• #4 21 Lut 2013 03:51
    ZEP_Fantastron
    Poziom 11  

Można taki rezystor wykonać korzystając z prawa Ohma. Należy jedynie odpowiednio połączyć przyrządy pomiarowe, aby zredukować wpływ oporu przewodów. Odcinek drutu podłączyć do źródła prądu stałego z zasilacza stabilizowanego. W szereg włączyć amperomierz. Prąd ustawić na jakąś okrągłą wartość, np. 1A. Za pomocą woltomierza wyznaczyć zgrubnie potrzebną długość drutu (spadek napięcia 1mV). Drut przyciąć na ciut większą długość i wykonać na końcach podwójne zaciski (mogą to być luty). Do zacisków znajdujących się bliżej środka drutu przyłączyć woltomierz. Do zacisków skrajnych przyłączyć ponownie źródło prądu stałego 1A. Za pomocą pilnika wykonywać nacięcia na drucie, aż do uzyskania wskazania woltomierza 1mV.

Z dokładnością wykonania takiego rezystora nie należy przesadzać, ponieważ miedź ma duży współczynnik temperaturowy. Pod wpływem temperatury otoczenia, a przede wszystkim wskutek samonagrzewania się, opór będzie się znacząco zmieniał.

Proszę zwrócić uwagę, że wykonanie dokładnego rezystora o tak małej wartości ma sens tylko w postaci rezystora czterozaciskowego.

Więcej informacji na temat dokładnych rezystorów czterozaciskowych znajdzie Pan pod hasłem BOCZNIK.

Policzyłem, nie wiem czy się nie pomyliłem, wyszło mi 4,55cm drutu.

• #5 21 Lut 2013 07:16
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Współczynnik temperaturowy jest tak duży, że zmiana temperatury o 10°C, zmieni rezystancję o 4%, prąd przepływający przez ten drut też podniesie temperaturę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME