Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mini-combo z radyjka "Kaprys"

kazeciak 16 Lut 2005 23:24 3496 9
  • #1 16 Lut 2005 23:24
    kazeciak
    Poziom 15  

Witam !

Jutro z rana dostaje w pelni sprawne radyjko "Kaprys".
    W ramach przypomnienia dodaje ze stoi tam lampka EBL 21 i lampa prostownicza AZ1. Gdyby nie to ostatnie, pewnie bym tego radyjka nie bral wogole, ale gdy zobaczylem ze jest to w 100% lampowe urzadzenie, wpadl mi do glowy pomysl aby zrobic z tego mini piecyk gitarowy. Zapewne jedyne co wykozystam z tego, to sam stopien wyjsciowy z zasilaniem, trafem i innymi peryferiami, a przedwzmacniacz zbuduje na 3 X ECC83. Pisze, aby poznac Wasze zdanie na ten temat, jakies refleksje itp. Czy wogole jest sens, co z tego moze sie jeszcze przydac, a co lepiej zastapic czyms innym. Jesli macie jakiekolwiek sugestie, to bardzo prosze abyscie sie nimi podzielili :-) Czekam z niecierpliwoscia.

Pozdrawiam!

UZUPELNIENIE:
    Dodam jeszcze, ze do tej pory robilem jedynie przedwzmacniacze, ale nigy stopnia wyjsciowego. Jesli ktos potrafil by mi rozrysowac sam koncowy blok z wykozystaniem tego, co jest w tym radyjku, byl bym niezmiernie wdzieczny. Nie mam po prostu pojecia jak sie do tego zabrac, patrze wlasnie na schemat Red Baron'a i tam jest dla mnie wszystko jasne, patrze zatem na schemat "Kaprysa" i ? i nic nie jest dla mnie jasne :-) Tak wiec prosba, aby jesli komus sie chce i moze, to aby rozrysowal sam stopien koncowy z wykozystaniem tej diody prostowniczej. Najlepiej aby moza bylo po prostu uzupelnic to o przedwzmacniacz i to wszystko :-)
    Jeszcze raz dzieki wielkie !

0 9
  • #3 17 Lut 2005 01:16
    kazeciak
    Poziom 15  

Prawde mowiac, takie radia to ja widywalem na smietnikach, tylko nigdy nie myslalem ze mi sie do czegos przydadza, dobrze ze nie widzial Pan ostatnio co lezalo na zlomie obok miejsca w ktorym mieszkam, to do piero byla "profanacja". Los tego radia i tak jest juz przesadzony, po pierwsze z braku pieniedzy, po drugie z braku pieniedzy po trzecie... Wlsciciela radia interesuje tylko to, aby pozostala obudowa, nikt go nie bedzie juz sluchal nigdy. Dla mnie tez jest to przykre, ale co zrobic... Taka jest nasza piekna rzeczywistosc.

Pozdrawiam

0
  • #4 17 Lut 2005 08:33
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Urządzenie ma wejście gramofonowe. Może lepiej by było podłączyć do niego przedwzmacniacz, i za jego pomocą gitarę? Można ewentualnie troszeczkę przerobić radio wyprowadzając z niego złącze, na którym miałbyś napięcie anodowe, masę i żarzenie lamp. Ale radio jako takie zostaw w spokoju!

0
  • #5 17 Lut 2005 16:06
    kazeciak
    Poziom 15  

Los tego radja musze sprecyzowac jednak:
    Jego wlasciciel znalazl juz zastosowanie do samej skrzynki, postanowil cos tam z tego zrobic, a srodek bedzie musial usunac i dlatego widzac, ze sa tam lampy zglosil sie do mnie, bo inaczej by to .... wole napet gosnego nie wypowiadac tego slowa.

Pozdrawiam

Dodano po 4 [godziny] 40 [minuty]:

Dobra wiadomosc

Wlasnei odstalem to radyjko i ... az mnie zal sciska.
    Macie racje, bezczeszczenie podobnego zabytku jak by nie patrzec, jest karygodne. Idac za ciosem, odkupilem to radio za ostatnie pieniadze od wlasciciela, i teraz spokojnie zaleglo na szafie i czeka na "reanimacje" (pare szczegolow trzeba zrobic)
    Tak wiec, radio zostalo oszczedzone :-)

Pozdrawiam !

0
  • #6 17 Lut 2005 16:41
    skaarj
    Poziom 15  

ufff... ugiales sie na szczescie pod ciezarem wiekow dobrej tradycji ;)

0
  • #8 18 Lut 2005 15:35
    Pytalski
    Poziom 10  

Ja niedawno dostałem radio lampowe typu Światowid 3201, uszkodzone, ale trzymane w dobrych warunkach... Po oczyszczeniu go z kurzu zabrałem się za pomiar napięć, i okazało się, że nie ma nap. anodowego. Odlutowałem całą elektronikę od plusa 2 kondensatora filtru. Mierzę napięcie - brak. Wymieniłem elektrolit (2x50 uF/385V) na inny (ze starego TV) i wciąż brak anodowego (na wejściu prostownika selenowego jest). Okazało się, że rezystor filtra 1k/8W miał rozcięty drut. Zastąpiłem go dwoma 2,2 k typu RA 38. Napiecie sie pojawilo i radyjko ZAGRAŁO!!! to moja pierwsza naprawa urządzenia na lampach (a trzecia wogóle:)) wic bardzo się cieszę. Zamieniłem jeszcze ten 2x50uF na 2 nowe jeden 100, drugi 220 uF, eliminując dość znaczny przydźwięk sieciowy. Oprócz tego stwierdziłem kompletne zużycie oczka EM80, a miałem jedno EM84 od dziadka. Przelutowałem piny na podstawce tak, żeby było kompatybilnie z EM84 (musiałem jeszcze podlutować elektrodę sterującą do anody triody). Teraz radio gra sobie fajnie, niestety nie ma ukf-u (tylko ten 66-73...) Dowiedziałem się o układzie na UL1042, czy mając zerowe doświadczenie w zakresie w.cz. uda mi się go wykonać? Posiada on 2 cewki (najmniej), jego skan z wydruku jest w załączniku . Z góry dzieki i pozdrawiam wielbicieli radio - retro (takze poczatkujacych!!) Czy UL1042 jest dostpny w Sandomierzu?

1
  • #9 18 Lut 2005 17:33
    Marcin_126
    Poziom 16  

Nie jestem pewien ja wygląda w tym radiu sytuacja z kondensatorami.
    W każdym razie na pewno wymień elektrolity i oprócz nich jeżeli są tam zamontowane kondensatorki z papierowym izolatorem (takie niebieskie, zalewane smołą, przynajmniej takie były w moim przypadku) to zastąpić je Miflex-ami i gra gitara :).

0
  • #10 09 Kwi 2005 22:56
    Tremolo
    Poziom 43  

Ja mam coś takiego jak VIDEOTON HALKA R4932. MImo tego że jedna ECL 86 jest już na wymarciu, druga sprawuje się jak nowa, słuchałem tego radyjka na iście oldschoolowej kolumnience na ARZ 6604. Aż mnie korciło żeby wpakować tam gitare prosto w tą single ended stereofoniczną konstrukcje.
    I musze powiedziec że nie byłem zawiedzony. Jeśli masz silne przystawki, to bez problemu wepniesz sie w taki niskonapięciowy LINE-IN... Z dodatkami w stylu procesor gitarowy (och na przykłąd stereofoniczne ZOOM 505II) uzyskasz dość ciekawe brzmienia...

Niszcząc radio przerabiajac jego preamp na piec do gitary częściowo zachowujemy się jak goście za komuny w ZSRR, którzy musieli grac na czymś takim, teraz idziesz do sklepu i za 219 złoty kupujesz mini piecyk na jakimś TDA 2030

0