Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wprowadzenie w podstawy elektroniki? [Lublin]

alzen 21 Feb 2013 13:51 3339 17
    alzen
    Level 10  
    Witam, mam takie pytanie, czy znalazłby się ktoś z Lublina, kto mógłby mnie wprowadzić w podstawy elektroniki? Chodzi o lutowanie, generalne obchodzenie się z lutownicą, podstawowe zasady i rozumienie prostych schematów?

Interesuję się starymi konsolami i grami z lat 80/90, czasem jak chce się zrobić jakąś przejściówkę to trzeba prosić, wysyłać części, i tak naprawdę same wysyłki kosztują więcej niż części.

Wiem, że to jest proste i dałbym sobie z tym radę, po prostu potrzebuję kilka razy spotkać się z kimś kto by mnie trochę poduczył. Cóż mogę zaproponować, finansowo chyba niewiele, ew. mogę postawić piwko przy każdym spotkaniu :), symbolicznie.

Aha, nie mam swojego sprzętu i też rozglądam się za takowym, jeśliby ktoś chciał sprzedać taki podstawowy zestaw lutowniczy(lutownica[najlepiej taki pistolet chyba], odsysarka do cyny, kalafonia i cyna] i jest z Lublina prosiłbym o oferty; wszystko zależy od ceny bo z tym najciężej, ew. za taki zestawik mogę oddać Commodore 64 + magnetofon z tym że magnetofon do naprawy a C64 do sprawdzenia bo szczerze nie podłączałem).

Będę wdzięczny za pomoc.
    DJ_Dexinter
    Level 27  
    Przecież w internecie masz multum przeróżnych poradników odnośnie lutowania. Na początek kup sobie tanią lutownicę oporową kolbową (do lutowania elektroniki) lub transformatorową (do lutowania większych rzeczy) cena około 20-40 zł i cynę z topnikiem cena 3-5 zł zależy jaka ilość. Kup też kalafonię - cena 3-5 zł
    biomedyczny
    Level 26  
    Lepiej żebyś zadał tu pytania bo może się komuś przydadzą.

Ale w takim podstawowym lutowaniu naprawdę nie ma nic trudnego.

Zasada jest tylko taka że lutownicę dostawiasz do elementu który cię interesuje. Włączasz/grzejesz i dopiero potem dostawiasz do końcówki lutownicy drucik spoiwa. A nie najpierw na lutownicę a potem próbujesz lutować.

Reszta to tak naprawdę wprawa. Szczególnie z rozlutowaniem.

Co innego w 2 warszawach czy SMD

Co do lutownicy to sprawa wygląda tak że w każdym markecie masz taki zestaw z transformatorówką za 50pln. Tyle że nimi nie będziesz grzał 2 3 min i przerwa żeby się nie stopiła.

Nie topią się te polskie. Ale ich cena to ok 80pln. I możesz lutować do oporu.
    Są też wersje z 2 poziomami mocy.

Ja osobiście bardzo lubię bardzo krytykowane na elektrodzie chińskie badziewie :)
    Bo jest to lutownica grotowa które lubię i dodatkowe przyzwyczajenia ze stacji. Nie grzeje się super długo. I do serwisu jak ktoś jeździ jest naprawdę fajna. A jak się zepsuje to w kosz i nowa. Tyle że tym też nie polutujesz 30 min z rzędu. A np jednego dnia kabelek drugiego coś tam. Cena 20pln za zestaw.

Zwykłą oporówką się raczej zniechęcisz. Grzeje się 20min. Chyba każdy za małego wypalił dywan. Za to daje dobry nawyk do stacji. No i nawet taka stara zdziełąna w ZSRR wytrzyma kilka h lutowania.
    Cena za zestaw jakieś 15pln. I szukaj minimum 60W
    Np taki zestaw 60W 27pln

Tutaj też polecam chińskie badziewie jak ktoś chce lutować scalaki itd. Za 35pln Bo ma regulacje tmp.
    DJ_Dexinter
    Level 27  
    Dodam jescze, że do transformatorówki sam możesz dorobić sobie odpowiedni grot, jest to bardzo dobre, gdyż na przykład po próbie lutowania plastiku grot ciężko doczyścić, tak aby nie dymił. Grot możesz robić z drutu średnicy 1,5-2,5 mm

Dodano po 9 [minuty]:

PS. Nie kupuj tej zielonej pistoletówki, bo miałem ją ostatnio, dałem 25 zł i korzystałem dwa tygodnie i później tylko kopała prądem.
    biomedyczny
    Level 26  
    Jak dla mnie w serwisie gdzie jeżdżę podłączam u klienta pyk pyk i zrobione lepiej nie widzę.
    I nie ma czasu by grzać 20min a potem czekać aż wystygnie.

Polskiej lutownicy do szybkiego lutowania nic nie zastąpi. Jedynie te klamry pękają. Ale 2 opaski i działa dalej. Tyle że to 80pln.

Tak że wszystko zależy do czego i jak szybko ma być gotowa do pracy.

A jak ktoś ma 20min by nagrzać i 20 min by wystygło no to kolba.
    Brivido

Level 33  
    Może być, sam od takie zaczynałem jak na poważnie zaczynałem z elektroniką. Wytrzymała chyba pół czy tam cały rok. Ale jak zaczynasz Ty to powinna być ok, można się nauczyć lutować.
    biomedyczny
    Level 26  
    To samo ci podałem tylko ze tam jest podstawka i pasta lutownicza. A tu plecionka do odsysania.
    Plecionka ci się przyda. Pasta niekoniecznie.
    Ten sam sprzedawca ma podstawki po 9pln.
    Ma też trzecią rękę. Przyda ci się.

Kable zlutujesz wszystkim. A transformatorówką jest wygodnie bo 10 sek i przylutowane. Kolba się musi nagrzać. W transformatorówce wymienisz grot bez problemu z kawałka kabla. Tyle że ona nie jest do lutowania ciągłego. I te wszystkie marketowe nie wytrzymują topi się obudowa itd.

Jak chcesz lutować epromy i inne skomplikowane rzeczy to stacja. A jak tylko podstawki to też wszystkim zlutujesz i potem chipa włożysz.

Stacje taką najtańszą kupisz za 50pln. Co prawda będzie miała regulacje mocy a nie tmp ale od biedy polutujesz tym. A zawsze można poczytać na elektrodzie i udoskonalić ją.

Warto by było polować na używki. Za 50pln powinieneś dostać używaną stację aoyue PT936 czy 937 czy podobną z prawdziwą regulacją. No i bez problemu dostajesz części.
    Brivido

Level 33  
    hotair.pl czy któryś podobny miał te stacje po 50zł z uszkodzonymi obudowami dla uczniów po ukazaniu legitymacji, więc można popytać czy się znajdą jeszcze jakieś ;)
    DJ_Dexinter
    Level 27  
    Nie kupuj także ZHAOXIN czy ZAOXIN - druga to podróbka pierwszej. Kolba padła po niecałej godzinie użytkowania. Pozatym groty niedostępne NIGDZIE.
    Brivido

Level 33  
    Nie tylko jedna taka stacja jest by kolba padła? Poza tym groty można kupić tam gdzie stacje.
    ozy2001
    Level 28  
    A ja odradzam tę kolbę z regulacją temperatury. Jej żywot trwał może 40 minut i przestała grzać. O dziwo to nie grzałka. Zostawiłem z niej właśnie grzałkę, grot i przewód :)

Tam gdzie stara elektronika - stare komputery tam też trudne do rozlutowania spoiwo. Polecam bardzo dobrą kalafonię - ułatwi zmaganie się z "trudnymi sprawami".

Zacznij od rozlutowywania starych płytek - staraj się usuwać elementy jak na odzysk - tak aby ich nie uszkodzić. Zdobędziesz doświadczenie w posługiwaniu się lutownicą, oraz odsysaczem.
    Do lutowania wtyczek różnego rodzaju pomocny okaże się drobny pilnik. Wystarczy zetrzeć trochę niklu w miejscu gdzie chcesz lutować i będzie dużo łatwiej.
    Pinceta prosta i zakrzywiona - umożliwią lutowanie precyzyjne bez poparzeń palców.
    biomedyczny
    Level 26  
    ozy co ty......gadasz
    40 min to każda lutownica padnie. Chyba że coś profesjonalnego. Ale podejrzewam że nawet moje 968 padnie. Do lutowania ciągłego nadają się tylko i wyłącznie kolby 12 lub 24 V każdy ci to powie. Jej wadą jest raczej nie najlepsza obudowa spadnie czy coś i po lutownicy.

Stere spoiwo bardzo łatwo się odlutowuje wystarczy dać kawałek nowego. Nowe bezołowiowe wymaga znacznie wyższej tmp w dodatku utlenione i 2 warstwowe to jest sztuka.

Do trudnych spraw to jest boraks, apap, kwas z aku, porządny topnik.

A gdzie ty masz niklowane kable / złacza to totalnie nie wiem. Raczej miedziane, mosiężne, złote.

--------
    Co do ZHAOXIN PT Ayue itd to grot jest taki sam. Chyba pytałeś konkretnie sprzedawcę a modelu nie znał i powiedział że nie ma. Jeszcze jest wep i masę innych firm. Jedne chińskie rączki produkują. Tylko inne nalepki kleją.
    Co do padnięcia po godzinie. W mojej od 2 lat grzałki nie wymieniłem. Nie narzekam. Ale z chińczykami tak jest albo będzie działać albo się zaraz spali. Np w hot air spaliłem 2 w ciągu 3 miesięcy a następna grzeje do dziś.
    alzen
    Level 10  
    Ok, dziękuję za wszystkie odpowiedzi, skoro nie ma znaczących głosów krytyki to kupię pewnie tą co pokazałem. Dziękuję za wszystkie wypowiedzi i cenne wskazówki.

Dodano po 5 [godziny] 4 [minuty]:

Przepraszam za posta pod postem ale nie wiedzialem czy wyświetlą się zmiany w temacie jak dam edycję.

Poszukałem i chyba takie coś opłaca się bardziej:
    http://allegro.pl/mega-zestaw-lutowniczy-lutownica-60w-akcesoria-i3050461338.html

Niby to samo tylko + podstawka + pasta i chyba więcej cyny. Tylko nie wiem czy lutownica nie jest kiepskiej jakości bo wygląda jakoś licho. Co sądzicie?
    DJ_Dexinter
    Level 27  
    Dobry zestawik, możliwość wymiany grotów. W dodatku 3 fiolki cyny. Polutujesz tym spokojnie, samą taką lutownicę widziałem za 4.99 więc nie wiadomo ile to wytrzyma.
    alzen
    Level 10  
    Słuchajcie, w Castoramie na Mełgiewskiej znalazłem taką transofrmatorową za 42zł z groszami:
    http://img254.imageshack.us/img254/9100/220220135200.jpg

Mało cyny i kalafonii ale może to lepszy jakościowo wybór? Coś nawet pisze o marcie gwarancyjnej na tej instrukcji. Jak myślicie, czy nie warto bo firma nic nie warta?
    DJ_Dexinter
    Level 27  
    Może lepiej dołożyć jescze 20-30 zł i kupić porządną polską?
    alzen
    Level 10  
    Tak na serio to wolałbym wydać może nie majątek ale powiedzmy z 70zł na jakiś zestaw z kolbową, podstawką, np. regulacją temp. itp. żeby trochę wytrzymał. Więcej kasy raczej nie mam na to.

Ale kolega ponoć kupił kiedyś zestaw w Lubartowie za 40zł z podstawką, regulacją itp. i chyba nawet się sprawdzał bo widać, że był zadowolony tylko pożyczył i nie pamięta komu. Tylko, że to było ze 3 lata temu i nie wie czy tam jeszcze mają.

Bardzo mi się nie śpieszy, wolę się 2 tygodnie porozglądać niż kupić bubel, który się zaraz rozleci.

A ktoś z Was nie sprzedaje czegoś ciekawego w dobrej cenie?