Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Triak KDSF55 - sterowanie sygnałem PWM

21 Feb 2013 15:14 3582 13
  • Level 15  
    Witam,

Wykonałem niedawno układ do regulacji grzałek o mocy 2200w. Sterowane jest za pomocą potencjometru na bazie tego schematu:

Triak KDSF55 - sterowanie sygnałem PWM

Chciałbym teraz trochę zautomatyzować całą moją maszynę, która będzie regulować moc grzałek zależnie od temperatury. Czy istnieje możliwość podmiany za potencjometr jakiegoś układu galwanicznie odseparowanego, aby sterował rezystancją poprzez podawany sygnał PWM z atmegi?
  • Level 34  
    Bez schematu wewnętrznego regulatora ciężko coś powiedzieć.
  • Level 27  
    Wg dokumentacji układu Link, przy rezystancji 500kΩ napięcie wynosi 230 VAC i prąd 400µA, a przy R=0 1,5mA.
    Trudno Ci będzie znaleźć odpowiedni element........

pozdrawiam
  • Level 43  
    Jeśli na potencjometrze występują napięcia do 230V, to sprzęganie tego z zewnętrzną elektroniką będzie kłopotliwe.

Moim zdaniem lepiej pozbądź się tego regulatora i zastosuj triak z optotriakiem z detekcją przejścia przez zero.

Układ będzie prostszy i lepszy - zastosujesz sterowanie grupowe, które nie generuje zakłóceń, w odróżnieniu od powyższego regulatora fazowego.
  • Level 15  
    Tak też myślałem, że z tym triakiem będzie problem.

Znacie jakieś konkretne modele triaka i optotriaka, które będą działać z odbiorem przynajmniej 3kW?
  • Level 27  
    Tu masz gotowca.
    Sterowanie grupowe, więc odpada problem zakłóceń, a triaka dasz sobie według potrzeb.... Nie zapomnij o szybkim zabezpieczeniu.

pozdrawiam
  • Level 15  
    No sterowanie grupowe wygląda na najbardziej rozsądne rozwiązanie. Użyję więc do niego optotriak MOC3020 i triak BTA26-600B. Problemem jest jeszcze dla mnie program na wykrywanie zera. Jest wiele w internecie przykładów, lecz niestety w bascom-ie. Czy ma ktoś może przykład w C++? Bądź opis algorytmu jak program ma się zachowywać?
  • Level 40  
    MOC3040 powinien rozwiązać problem detekcji zera.
  • Level 15  
    MOC3040 automatycznie wyłącza sygnał przy zerze, więc w tym przypadku mogę podawać na niego sygnał PWM o różnych częstotliwościach w różnych czasach i nie będzie to powodowało zakłóceń ?
  • Level 43  
    Zakłóceń nie będzie, ale z tymi różnymi częstotliwościami to nie przesadzaj jeśli użyjesz 10Hz, to w sterowaniu grupowym będziesz miał rozdzielczość 1/10, jeśli układ będzie bez synchronizacji to będą zmiany liczby przepuszczanych półokresów o 1 (przy długich cieplnych stałych czasowych grzałki to może nie przeszkadzać).
  • Level 15  
    aa rozumiem, czyli mogę regulować moc grzałki zmieniając częstotliwość sygnału np. od 1Hz do 100Hz, gdzie 100Hz to będzie pełna moc (grzałka ciągle włączona)?

Czyli załóżmy 10Hz. Pełen okres to 100ms, jakie powinno być wypełnienie stanu wysokiego w okresie? 50ms?
  • Level 43  
    Nie widzę sensu w zmianie częstotliwości, sterowanie grupowe polega na tym że przepuszczasz określoną liczbę półokresów napięcia sieciowego, wygodnie przyjąć stały okres i zmieniać czas załączenia diody w MOC3040.
  • Level 15  
    aa rozumiem, czyli ustawiam okres np. na 100ms i steruję jego wypełnieniem, np. 10, 20, 30... 100ms(max moc) tak?
  • Level 15  
    Czy w taki sposób wysteruję poprawnie triak?:

Code: cpp
    Log in, to see the code