Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domofon na 6 żył. Same kable. Jak podłączyć domofon?

17 Feb 2005 00:23 10165 8
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  Danieloos
  Level 25  
  Napewno jest w tych 6 jeden wolny. Jak kupisz domofon to będziesz miał małą instrukcje gdzie podłączyć mase, generator,mikrofon,głośnik i otwieranie drzwi, ale przy kablu musisz sam dojść do tego co jest co.
 • #3
  zodiak318
  Level 34  
  Danieloos wrote:
  Napewno jest w tych 6 jeden wolny.

  Na pewno to umarł Kopernik :).

  P.kovalsky kup aprat na 6 przewodów (tak zwany "wieloprzewodowy"), polecam Urmeta (będzie trochę droższy), odradzam Wektę. Jak kupisz aparat (unifon bo taka jest jego "fachowa" nazwa) to napisz co nabyłeś.
 • #4
  Maja2
  Level 11  
  Witam.
  Za około trzydziesci parę złoty dasz radę kupić nowy unifon do systemu 6-cio przewodowego z rozrysowanym układem połączeń.
  I tu kończy się dobra wiadomość, ponieważ jeżeli jak piszesz jesteś zielony w tym temacie to masz duże szanse to sknocić, ponieważ każdy monter sieć domofonu łaczy po swojemu i nieda sie podać ci złotej zasady co jest na poszczgólnym kolorze.
  W praktyce to jest tak że bardzo często naprawiam domofony po takich samodzielnych naprawach ponieważ źle włączony unifon powoduje złe działanie całego domofonu.
  Jesli masz dalej chęć podłączyć swój unifon to zacznij od ustalenia które przewody uruchamiają elektrozaczep, ustalisz to zwierając na moment ze sobą kolejne przewody. Do ustalenia kolejnych czterech misisz mieć mikrotelefon lub sprawdzić układ połaczeń przy elektronice i na piętrach.
  Pozdrawiam.
 • #5
  Danieloos
  Level 25  
  zodiak318 jeszcze się nie spotkałem żeby były wszystkie 6 przewodów wykorzystane, ciekawe do czego ten 6 ?
 • #6
  Maja2
  Level 11  
  Witam ponownie.
  Danielos. Sieci domofonowe mogą być sześcio, pięcio, trzy i dwu przewodowe.
  W sieciach sześcio przewodowych masz masę, słuchawkę, generator, mikrofon, i dwa przewody do zaczepu. W sieciach pięcio przewodowych do otwarcia zaczepu stosujesz jedną żyłę i masę.
  Sieci trzy żyłowe robiło sie do sprzętu Radbit.
  Natomiast dwu żyłowe stosuje Cyfral i cyfrowo np.Proel.
  Oczywiście mówimy o ilości żył do unifonu.
  Pozdrawiam
 • #7
  zodiak318
  Level 34  
  Danieloos wrote:
  zodiak318 jeszcze się nie spotkałem żeby były wszystkie 6 przewodów wykorzystane, ciekawe do czego ten 6 ?


  Mogę śmiało powiedzieć że maaaaaało ( w tym temacie) widziałeś :). Jak się czegoś nie widziało to nie oznacza że takie coś nie istnieje i nie ma co ludzi w błąd wprowadzać!
  Kolega powyżej skrótowo opisał temat.

  Do p.kovalsky : najłatwiejbybyło jakbyś u jakiegoś sąsiada przepisał jaki kolor przewodu do jakiego zacisku idzie w "oryginalnym" aparacie i opisał jaki to aparat (niekiedy jest jakiś symbol lub nazwa). A jabyś "strzelił" fotkę otwartego aparatu to byłby nadmiar szczęścia :) (wtedy podajesz model nowego aparatu i w prosty sposób można ci pomóc). Jeszcze jedno, jeśli w budynku domofon był zakładany niedawno to w sumie możesz kupić każdy "kastoramowy" aparat na 6 przewodów ale jeśli domofon jest stary (i aparaty są kiepskiej jakości) to dla twojego dobra jako użytkownika aparatu dalej polecam Urmeta (uchroni Cię od przykrych niespodzianek jakie mogą wystąpić w różnych "wynalazkach" lub nawet markowej Wekcie (która nie jest złym aparatem ale nie w przypadku instalacji ze starymi aparatami).
  Pozdrawiam.
 • #8
  Maja2
  Level 11  
  Witam ponownie.
  zodiak318 masz dobry pomysł z tą fotką wtedy żeczywiście można pomóc. Jeśli chodzi o mieszaninę aparatów starych i nowych w jednej sieci to oczywiście mogą być problemy z regulacją.
 • #9
  zodiak318
  Level 34  
  Z regulacja to jeszcze pół biedy ale gorzej jak "pojemnościówka" nie chce wystartować przy słabszym napięciu w linni (węglowy bedzie cichy ale bedzie a "kiepska" pojemnosciówka.... kaput).