Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urmet 1131 - Bardzo cichy sygnał wywołania, po podniesieniu słuchawki głośny

21 Lut 2013 18:04 3810 12
  • Poziom 2  
    Mam problem z unifonem Urmet 1131, instalacja 6 żyłowa. Jeśli ktoś dzwoni to dźwięk jest bardzo cichy przy odłożonej słuchawce, ale kiedy słuchawkę podniosę to podczas dzwonienia sygnał jest normalny. Proszę mi poradzić co mam zrobić, bo szukam na rożnych forach i nic nie znalazłem. Może pomylone są jakieś kable? Rozmowę słyszę bardzo dobrze, na dole też mnie dobrze słychać, zaczep otwiera się prawidłowo. Dział pomocy technicznej Urmetu stwierdził, że zamienione są kable CA z 1, zmieniłem je i teraz sygnału dzwonka całkiem zniknął, nie słyszę rozmówcy, ale on mnie słyszy. Więc sam już nie wiem co ma zrobić. Proszę o jakieś podpowiedzi
  • Poziom 11  
    Podejrzewam, że zamienione mogą być 1, CA, 6. Czy podłączałeś według opisu ze starego unifonu czy mierzyłeś miernikiem?
  • Poziom 2  
    podłączyłem tak samo jak było w starym, a w jaki sposób sprawdzić to miernikiem, jakbyś mógł mi to wytłumaczyć to byłbym wdzięczny
  • Pomocny dla użytkowników
    Miernikiem mierzysz jak masz nieznaną instalację i nikt nie zapisał jak było poprzednio podłączone. Wzorując się na starym nie musisz robić żadnych pomiarów tylko podłączyć analogicznie.
    bombol79 napisał:
    Jeśli ktoś dzwoni to dźwięk jest bardzo cichy przy odłożonej słuchawce, ale kiedy słuchawkę podniosę to podczas dzwonienia sygnał jest normalny.

To z kolei nie jest możliwe aby słuchawka dzwoniła po jej zdjęciu z wieszaka. Ewidentnie źle podłączyłeś nowy unifon. Napisz jakie kolory były podłączone w starym na jakie zaciski. Musisz wiedzieć, że cyfra nie musi być taka sama. To tylko oznaczenie własne producenta unifonu. Trzeba znać opis w starym i analogicznie zrobić w nowym.
    Przykładowo na nr 1 może być wywołanie a też może być słuchawka.
  • Poziom 11  
    A jaki miałeś poprzedni unifon?
    Tu masz przykładową tabelkę zamienników.

Urmet 1131 - Bardzo cichy sygnał wywołania, po podniesieniu słuchawki głośny
  • Poziom 2  
    sytuacja wygląda tak, kupiłem nowy unifon 1133 Atlantica i chciałem go zamienić za stary czyli własnie 1131, pospisywałem po kolei gdzie jaki kabel idzie, podpiąłem pod nowy tak samo, przeciąłem zworkę i sytuacja była taka, ze bardzo cicho dzwonił, ale przy podniesionej słuchawce była cisza, poza tym wszystko wydawało sie ok, czyli rozmowa była słyszana z jednej jak i z drugiej strony, drzwi sie otwieraly, tylko ten jedyny problem ze slabym dzwiekiem., Wtedy więc powróciłem do zamontowania starego 1131 i pojawił się problem opisany w temacie. Juz sam nie wiem, moze pomyliłem kolory podczas spisywania, sam już nie wiem.
    1 zielony
    CA niebieski
    2 biały
    6 brązowy
    10 pomaranczowy
    9 szary
  • Poziom 11  
    Może uszkodzona centralka i cicho dzwoni? A u sąsiadów działa? Podejdź do któregoś sąsiada zrób fotkę kabli w aparacie to coś poradzimy. Jak masz miernik to między zaciskami 6 a 2 powinieneś mieć napięcie w przedziale 6-9 V w zależności od modelu centralki (na 6 (-) na 2 (+))
  • Poziom 2  
    A czy to mozliwe ze uszkodzony któryś z potencjometrów na zasilaczu bo sa 2
    poziomu glośności w unifonie i glosnosci w panelu rozmownym ?
  • Specjalista Domofony
    smiodek napisał:
    A czy to mozliwe ze uszkodzony któryś z potencjometrów na zasilaczu bo sa 2
    poziomu glośności w unifonie i glosnosci w panelu rozmownym ?

Raczej nie, bo mówisz o potencjometrach do regulacji głośności rozmowy.
    Do dzwonka jest/może być inny potencjometr niż te, o których mówisz.

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl
  • Poziom 2  
    sprawdziłem jak radzili podłączając głośnik ( do sg i masy) i faktycznie sygnał był cichy mimo wszystko, zaginelo tylko mi który i jak go namierzyć tranzystor, bądź kondensator trzeba wymieć ?
    W zasilaczu (nie wiadomo jaki masz) musisz prześledzić drogę sygnału wywołania cofając się od wyjścia. Zapewne po drodze napotkasz jakiś rezystor, kondensator(y) i tranzystor(y). Sprawdzaj je kolejno, aż trafisz na wadliwy element. Najlepiej od razu sprawdzić tranzystor w którego wychodzi sygnał wywołania w stronę zacisku. Czasem może to być też kondensator elektrolityczny, który stracił pojemność.
    Gdyby tam była regulacja wzmocnienia sygnału wywołania potencjometrem montażowym (taki na śrubokręt), to warto sprawdzić też działanie tego potencjometru.
  • Poziom 10  
    Witam!

Pozwolę podpiąć się do tematu...
    Kolego bombol79, poradziłeś może sobie z tym uszkodzeniem? Pytam, ponieważ chyba mam identyczny problem, lecz po wyładowaniu atmosferycznym i ciekaw jestem, co było u Ciebie uwalone na płycie?