Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transoptor LTH-301A dołączony do sterownika PLC zamiast przycisku

21 Lut 2013 18:21 2445 4
  • Poziom 9  
    Witam,

posiadam transoptor LTH-301A (datasheet). Chciałbym go użyć zamiast przycisku do wejścia sterownika PLC.
    Jak mam dobrać rezystory do tego układu?
    Zasilanie: 24 V
    Wejście I1 PLC: (zakres dopuszczalny DC 10,8...28,8 V; 0,1 mA)[/img]
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Trochę nie rozumiem sterowania wejściem transoptora -po co tam 2 rezystory-jeden do likwidacji. Wyjście natomiast do przeróbki- R4 do likwidacji, emiter na masę, R2 zostaje a z kolektora sygnał do sterownika. Co do wartości rezystorów- z doświadczenia(bo nota mi się nie otworzyła) R1=1,5÷2,5kΩ, R2=1kΩ.
  • Poziom 10  
    obecnie mam podobny dylemat...
    rozpoznałem trochę temat

problem jaki widzę to wzmocnienie transoptora - prąd tranzystora wyjściowego wynosi zależnie od modelu 1-5mA (powiedzmy, dla tego LTH301A datasheet nie podaje) przy pełnym oświetleniu i prądzie diody na poziomie 20mA, z czasem niestety zaczyna spadać wydajność tej diody...

przy zmianie układu jak proponuje Steryd3:
    przy zasilaniu 24V dla 1k potrzebujemy 24mA, czyli dużo większego wzmocnienia, za to zwiększenie R1 przy podpięciu do wejścia PLC spowoduje zbyt niskie napięcie na wejściu sterownika - nominalnie rezystancja wejścia typu "sink" wynosi 6.6k

rozwiązania mamy dwa
    transoptor o dużym wzmocnieniu, np h22a-3 (5mA), albo dodatkowy tranzystor na wyjściu - wtedy transoptor dajemy jaki nam pasuje, tranzystorek załatwia resztę

proponuję coś takiego
    R1 - 1k
    R2 - 100k
    R3 - 10k
    R4 - 470 - zabezpieczenie przed zwarciem wyjścia
    D1, D2 - 1n4148 - zabezpieczenie przed błędnym podłączeniem
    zastanawiałem się jeszcze nad dodaniem transili (diody zabezpieczające przed przepięciami)

wersja2
    R2 - 10k
    R3 - 100k
    pozostałe elementy takie same

pytanie do bardziej zaawansowanych elektroników - jak różnica między npn a pnp :) ??
  • Poziom 33  
    suszi.master napisał:
    pytanie do bardziej zaawansowanych elektroników - jak różnica między npn a pnp

Pytanie do tego konkretnego zastosowania czy pytanie teoretyczno ogólne?

Co do do przedstawionej idei zgadzam się, że rezystor 1kΩ w kolektorze za mało(doczytałem notę- w końcu mi się otworzyła). Dopuszczalny prąd kolektora tego transoptora to 20mA. Co do wejścia PLC -nie wiem jaką ma impedancje wejściową i jaki schemat zastępczy-muszę wierzyć na słowo lub poszukać w swoich materiałach(pewnie też typów wejść jest kilka i różni producenci PLC się różnią nieco).
    iwan59 napisał:
    Wejście I1 PLC: (zakres dopuszczalny DC 10,8...28,8 V; 0,1 mA)
    Z tej informacji nie wynika by to było 6,6kΩ ale bez schematu wejścia to się nie upieram.

Ogólnie zaproponowana koncepcja z dodatkowym tranzystorem jest ok i popieram.
  • Poziom 10  
    może w tym konkretnym przypadku wejście PLC ma mały prąd zadziałania
    ja patrzyłem w jakichś konkretnych przypadkach jak to działa
    ogólnie, polecam poczytać http://support.motioneng.com/hardware/io/slice-io/topic_sink_source.htm
    oraz specyfikacje konkretnego modułu wejściowego sterownika :)

ja skonsultowałem jeszcze moje schematy i ostatecznie wyszło tak jak w temacie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12012350