Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka kątowa Pegasus 2000W wyłącza bezpiecznik instalacyjny podczas pracy

21 Lut 2013 19:13 2694 3
  • Poziom 2  
    Mam szlifierkę Pegasus 2000W (ale myślę że marka nie jest tu istotna). Chodzi o to że padł u mnie układ miękkiego startu. Włączając szlifierkę rusza ona gwałtownie, ale nie wywala bezpiecznika (podczas rozruchu) i na biegu jałowym pracuje ciągle bez problemu. Dopiero kiedy przyłożę ją do elementu który chcę przeciąć, to po kilku sekundach wyrzuca mi bezpiecznik instalacyjny 10A. Zastanawia mnie fakt, czy niedziałający poprawnie układ miękkiego startu może mieć wpływ na pracę szlifierki już po starcie i czy tylko ten układ jest u mnie przyczyną wywalania bezpiecznika. Sam układ soft startu kosztuje ok 20-25zł więc taki koszt jestem jeszcze w stanie ponieść w związku z naprawą. Gdyby jednak miał dojść do tego wirnik bądź stojan, to już nie warto, bo nowy Pegasus 2000W kosztuje ok 180 zł. Nadmienię jeszcze tylko, że szlifierka ma już 4 lata od początku pracowała bez większych zarzutów. Jedyne wady dotyczące jakości wykonania dotyczą mechanicznej blokady wrzeciona która zerwała się...
    Z góry dzięki za rady i odpowiedź.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    To jest za słaby bezpiecznik.
    Nie zadziała podczas startu, bo widocznie jest typu zwłocznego.
    Powinien być 16 A.
  • Poziom 2  
    Z tym że wcześniej, jak jeszcze wszystko w niej działało poprawnie, to w instalacji był bezpiecznik 10A i nawet podczas pracy nie wyłączało bezpiecznika. Dopiero gdy zepsuł się układ miękkiego startu, to zaczęło wyrzucać bezpieczniki. Dlatego zastanawia mnie z jednej strony, czy włączony razem z obwodem silnika uszkodzony układ soft startu może być przyczyną tego że zastępczy opór obwodów szlifierki jest mniejszy (wzrasta prąd) i wyłącza mi przez to bezpiecznik. Z drugiej strony myślę, czy uszkodzeniu nie uległ wirnik i czy nie powstało jakieś zwarcie między-zwojowe, i czy to nie jest przyczyną wyrzucania bezpiecznika.
    Co do samej wartości bezpiecznika, to myślę że nie jest konieczna wymiana jego na 16A z uwagi na fakt, że wcześniej wszystko było OK. Szlifierka ma 2000W poboru mocy z sieci, a na bezpieczniku 10A możemy "pociągnąć" maksymalnie nawet 10A*230V=2300W.
    Jak na razie to spróbuję wyłączyć z obwodu układ miękkiego startu i zobaczę, czy dalej będzie to samo. Dzięki za zainteresowanie tematem i odpowiedź.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Bo startowałeś z softstartem i to nie nagrzewało bezpiecznika, który potem pracuje na granicy zadziałania.
    Po częstych zadziałaniach i długiej pracy bez marginesu mocy- bezpiecznik może się "rozjechać" w kierunku wcześniejszego zadziałania.