Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG SP0802N - Ratowanie dysku Samsung (ATA) w programie TestDisk

21 Lut 2013 21:15 7656 44
  • Poziom 11  
    Witam

Na wstępie zaznaczę iż poświęciłem połowę dnia na szukaniu rozwiązania w necie i nie znalazłem jednoznacznej instrukcji, a nie chcę nic spiep... (nadpisać).

Pewnego dnia komputer przestał się włączać oznajmiająć jedynie "Błąd odczytu dysku. Naciśnij Ctrl+Alt+Del aby zresetować"

Przełożyłem dysk do innego kompa i było to samo, więc przystąpiłem do naprawy.

CHKDSK daje znać że ->Typ systemu plików to RAW.
    Program CHKDSK nie jest dostępny dla dysków RAW.

Oto screeny z TestDiska, w którym jedyne co zrobiłem to - Advanced -> Boot -> Rebuild BS. Nic jednak nie pomogło:

Co powinienem zrobić w TestDisku aby wszystko śmigało jak należy?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    A co z bad sektorami, czy przypadkiem dysk nie nadaje się do dalszej bezpiecznej dla danych eksploatacji?
    ODCZYTAJ i PRZEDSTAW S.M.A.R.T. :!:
  • Poziom 43  
    01,0A,c6,c9 i 20tyś godzin.
    HDD się kończy, czas na nowy.
    Możesz pobawić się w zerowanie i remap, ale cudów nie oczekuj.
  • Poziom 11  
    Na tym dysku już mi nie zależy, chcę jedynie odzyskać dane które są bardzo ważne (zdjęcia, dokumenty itd). Jak mogę to zrobić w obecnej sytuacji tego dysku?
    Bardzo proszę Was o pomoc, jestem laikiem i sam tego nie ogarnę.
  • Poziom 11  
    Nie sprawdzałem tym programem dysku. Co radzisz zrobić?
  • Poziom 11  
    Najpierw

Później

Co teraz?
  • Poziom 11  
    czytałem, ale HDAT2 w ogóle mi się nie odpala, okno programu pojawia się na 3 sekundy po czym na czerono wyświetla komunikat ze program can not be started bo coś tam + pisk z płyty głównej
  • Poziom 11  
    W jaki sposób Ci pomógł?

czytam to co mi podrzucacie ale nie wiem do końca co powinienem zrobić. Dysk się 'skurczył', ale czy będzie dało się go przywrócić do normalnego stanu?
    Jeśli nie wystarczy że odzyskam pliki na których mi zależy
  • Poziom 11  
    Pomógł w ten sposób że z dysku 7,88GB Przywrócił poprawną wielkość czyli 1 TB
  • Poziom 11  
    Właśnie miałem się do tego zabierać, ale doczytałem że "Przed zdjęciem limitu trzeba przywrócić dane które udało się zabezpieczyć".

Czy olać to i najpierw przywrócić prawidłowy rozmiar?
  • Specjalista HDD Recovery
    Najpierw trzeba przywrócić wielkość poprawną. Pytanie co ty chcesz zrobić aby tego dokonać. (Co ze zworkami ?)
  • Poziom 11  
    Chcę użyć Capacity Restore Tool, zworkę ustawię na "slave". A co po przywróceniu wielkości?
  • Poziom 28  
    Lepiej ustawić ten dysk na MASTER i zastosować opcję "RECOVER NATIVE SIZE" z Hutil-a z hddguru.com.
  • Poziom 11  
    No to chyba jeden problem sam się rozwiązał...

Przekładałem zworki w celu znalezienia takiej konfiguracji, przy której komputer się włączy i będzie można zrobić odczyt S.M.A.R.T itd.

Zworka była w miejscu zaznaczonym na zdjęciu:

Z tym że przekładając ją w inne położenie, komputer się nie włącza, jedynie informuje "BLAD ODCZYTU DYSKU. NACIŚNIJ CTRL + ALT + DEL ABY ZRESTARTOWAĆ..."

No i wróciliśmy do punktu wyjścia :cry: co teraz z tym począć?
  • Poziom 43  
    Ty nie masz z tego HDD uruchamiać systemu...
    Uruchamiasz system z innego dysku i jeśli problem pojemności jest rozwiązany, zaczynasz badać DMDE.
  • Poziom 11  
    Przełączyłem zworkę w pozycję "Cable Select"

Przy włączaniu kompa pojawiła się akcja CHKDSK:
    SAMSUNG SP0802N - Ratowanie dysku Samsung (ATA) w programie TestDisk SAMSUNG SP0802N - Ratowanie dysku Samsung (ATA) w programie TestDisk

Następnie odpaliłem DMDE, oto efekty:

Dodaję jeszcze screeny z poszczególnych woluminów:
    SAMSUNG SP0802N - Ratowanie dysku Samsung (ATA) w programie TestDisk SAMSUNG SP0802N - Ratowanie dysku Samsung (ATA) w programie TestDisk SAMSUNG SP0802N - Ratowanie dysku Samsung (ATA) w programie TestDisk SAMSUNG SP0802N - Ratowanie dysku Samsung (ATA) w programie TestDisk SAMSUNG SP0802N - Ratowanie dysku Samsung (ATA) w programie TestDisk SAMSUNG SP0802N - Ratowanie dysku Samsung (ATA) w programie TestDisk

Tak więc problem ze skurczeniem się dysku rozwiązany, co teraz? :D
  • Poziom 11  
    No nie mam dostępu do tego dysku. Jeśli podłączę go jako 'master' pojawia się informacja o błędnym odczycie dysku.

Jeśli natomiast chcę go otworzyć z poziomu Windowsa dostaję info że 'dysk nie jest sformatowany, czy chcesz to zrobić teraz?'

Jak przywrócić dostęp do dysku, aby można było z niego korzystać/odzyskać dane?
    Według opisów Partycje masz sprawne jedna jedynie nie ma boot copy więc podłącz ten dysk po przez USB lub do innego komputera.
  • Poziom 11  
    Nie mam odpowiedniego kabla do podłączenia, nie ma innego sposobu?
    poza tym jeśli wszystko z nim OK to chciałbym przywrócić dysk do życia, aby można było korzystać z tego starego kompa stacjonarnego.
  • Spec od pamięci masowych
    C.Kriso napisał:
    poza tym jeśli wszystko z nim OK to chciałbym przywrócić dysk do życia, aby można było korzystać z tego starego kompa stacjonarnego.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11984954#11984954 :?: :!:

Po przekopiowaniu danych z tego nośnika na inny sprawny, proponuję wykonać test w programie MHDD, aby ostatecznie zweryfikować zły stan techniczny tego dysku Samsung-a:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11507304#11507304
    Ja nie pisałem, że z nim jest dobrze a z partycjami. Kopia posektorowa na porządnym sprzęcie.
  • Poziom 11  
    Z tego co widzę kopię posektorową mogę zrobić w DMDE z poziomu Windowsa, i nie jest konieczne odpalanie go z biosa:

Link

Jak radzicie zrobić?
  • Poziom 11  
    To mam robić kopię posektorową? Bo już nie wiem o czym świadczą te staty ze SMART, wiem tylko, że "dysk się kończy".

Dodano po 41 [minuty]:

Póki co próbuję utworzyć dyskietkę startową, ale mam w ogóle inne pliki dyskietki start. niż w opisie z elektrody https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330426.html
    Nie wiem co wywalić a co zostawić