Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zabezpieczyć drzwi do piwnicy.

saxos95 22 Feb 2013 15:14 54795 24
Optex
    saxos95
    Level 9  
    Witam, na początku chciałem zaznaczyć że nie wiem do jakiego działu mogę wpisać takie zapytanie. Jeżeli zły to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie.

Mam uciążliwych sąsiadów, dwa menele, włamali się już na strych i boję się o piwnicę.
    Drzwi w piwnicy są dość grube (drewniane) lecz jest tylko jeden metalowy skobel i kłódka (taka zwykła za 25zł)
    Co zrobić? Jakie zamykanie dorobić aby uniemożliwić wejście do piwnicy niepowołanym osobom?
    Budżet to ok.150-200zł. Chodzi mi o jakiś zamek albo własnej konstrukcji dobre zabezpieczenie. Mile widziane jakieś zdjęcia, rysunki (chociażby w paint'cie).
    Pozdrawiam
  • Optex
    wowka
    Level 28  
    Skobel i klodka sa twoim prawdopodobnie najslabszym ogniwem. Klodke typu U latwo ukrecic kawalkiem grubszego preta. Wrzuc foto drzwi to cos pomyslimy.

saxos95 wrote:
    Chodzi mi o jakiś zamek albo własnej konstrukcji dobre zabezpieczenie.

Jakimi narzedziami dysponujesz ?
    saxos95
    Level 9  
    Szifierka kątowa, wszelakie klucze śruby i śrubki, blaszki, deski itp. Spawarki nie posiadam.
    Jutro wrzucę foto. Drzwi są tak jakby w wnęce w ścianie. otwierane do środka piwnicy.
  • Optex
    Trabi
    Level 36  
    Duży otwór do wsadzenia ręki przez drzwi, a z tyłu gałka do otwierana drzwi. Nad otworem na zawiasie siekiera która złodziejowi odrąbie łapę jak tylko dotknie gałki. Dla Ciebie otwór w który wsadzasz pręt blokujący spadanie siekiery (żeby Ci nie obcięło ;) ). I masz z głowy.
    A na poważnie, nie ma możliwości zabezpieczenia. Jak będą chcieli się włamać to się włamią. Jeśli to piwnica w blokach z lat '80/90, to nie za bardzo jest jak zabezpieczać. Jako takim rozwiązaniem jest kupno kłódki która nie ma pałąka tylko bolec - ciężko taką ukręcić bo nie ma gdzie wsadzić łoma.

Druga sprawa:jeśli drzwi piwnicy są z listewek, to obowiązkowo je obij płytą pilśniową; nie widać co masz w środku. Nad drzwiami też.

Kolejna rzecz, to wymiana blachy którą "zapinasz" na kłódkę - nie ma dyndać na skoblu, tylko ma to być docięty i dopasowany gruby kątownik stalowy przytwierdzony do drzwi na sztywno (!) bez możliwości oderwania (śruby zamkowe i nakrętki od środka skontrowane ze sobą). Dopiero zapinając kłódką taki kątownik, uniemożliwisz wyrwanie kłódki ze ściany. Dlaczego kątownik a nie płaskownik? Bo kątownika łomem nie zegniesz, a płaskownik tak.

Najważniejsze, nie dawać złodziejowi pola do popisu (żadne luzy, żadne miejsca gdzie można wsadzić łom itp).
    Dobrze też wzmocnić zawiasy i do drzwi od środka przykręcić klocek który uniemożliwi ich wyważenie z zawiasów - mają się oprzeć o górną krawędź futryny drzwi.

Niestety na złodzieja nie ma metody, ale trzeba mu maksymalnie to utrudnić. Jak będzie się chciał dostać, to się dostanie i buchnie Ci kompoty ;) . Ew. załóż jakiś alarm który będzie wyć w piwnicy i u Ciebie w mieszkaniu.
    darek4168
    Level 21  
    saxos95 wrote:
    Chodzi mi o jakiś zamek albo własnej konstrukcji dobre zabezpieczenie.

Oto przykład zamka jaki zabezpieczy Twoją piwnicę, solidnej konstrukcji, rygiel 20mm X 30mm.
    Trabi
    Level 36  
    darek4168 wrote:
    Oto przykład zamka jaki zabezpieczy Twoją piwnicę, solidnej konstrukcji, rygiel 25mm X 15mm.

Rygiel po byku, konstrukcja - nie wiem. Tylko po co Ci taki zamek, jak tą wkładkę otworzy byle dzieciak?
    darek4168
    Level 21  
    Rygiel zabezpiecza drzwi przed łomem, takiej sztaby nie wygniesz, wkładkę możesz założyć różnej klasy, już takiej średniej to niestety nie otworzysz.
    saxos95
    Level 9  
    Darek gdzie takie coś kupię?
    darek4168
    Level 21  
    Nie wiem gdzie taki zamek kupić, pewnie w najbliższym warsztacie ślusarskim, ten ze zdjęć to sam zrobiłem.
    Czytając kilka tematów pokrewnych doszedłem do wniosku, że takie zamknięcie ma jedną podstawową wadę, wkładkę można uszkodzić (zapchać), a wówczas i właściciel do piwnicy nie wejdzie. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba elektromagnes, sterowany drogą elektroniczną.
    Trabi
    Level 36  
    darek4168 wrote:
    elektromagnes, sterowany drogą elektroniczną.

A jak Ci zabraknie prądu to sam nie wejdziesz. Nie tędy droga. Zamknięcie ma jak najbardziej utrudnić dostanie się do pomieszczenia, jednocześnie dając 100% pewność dla właściciela że się tam dostanie. Rozwiązania muszą być proste z założenia, ale trudne do pokonania. Kombinowanie ze sterowaniami elektrycznymi itp zawsze daje Ci kilka procent pewności że coś nawali i albo Cię okradną, albo sam będziesz mieć kłopoty z dostaniem się.
    No....ale każdy robi jak woli. Ja jestem zwolennikiem nie komplikowania sprawy i zabezpieczania w prosty acz skuteczny sposób.
    To tak jak z drzwiami przeciwwłamaniowymi do domów: to co sprzedają w sklepach i marketach można sobie w d... wsadzić. Nie tędy droga. Drzwi takie można zrobić taniej i to takie ze nikt obcy z nimi nie da sobie rady. Jako przykład są znane mi drzwi mieszkania, gdzie było kilkanaście prób włamań do tego mieszkania w ciągu paru lat i ani razu nikomu nie udało się ich nawet naruszyć. Trzeba drzwi i zabezpieczenia zrobić z głową a nie na około. Rozwiązania są proste jak drut i w 100% skuteczne.
    darek4168
    Level 21  
    Trabi wrote:

A jak Ci zabraknie prądu to sam nie wejdziesz.

Nie te czasy że prądu często brakowało godzinami, myślę że to najmniejszy problem.
    Bogdanbenek
    Level 19  
    darek4168 wrote:
    Trabi wrote:

A jak Ci zabraknie prądu to sam nie wejdziesz.

Nie te czasy że prądu często brakowało godzinami, myślę że to najmniejszy problem.

Jak jaki dowcipniś odłączy zasilanie do piwnicy lub gdzieś w piwnicy to czym otworzy ? :D jak zrobi otwieranie na elektromagnes :D
    darek4168
    Level 21  
    Jakieś oświetlenie w piwnicy jest, z tego można podłączyć zasilanie, a rzeczą jasną jest, że nie będzie się wszystkim chwalił iż piwnicę na elektromagnes ma zamkniętą, tak że dowcipnisie nie będą o tym wiedzieć. Dla zmylenia ,,przeciwnika" byle jaką kłódkę bym założył, tak aby się tylko zamykała, nawet nie na klucz.
    saxos95
    Level 9  
    Prąd do piwnicy mam pociągnięty z domu, ponieważ mamy piec centralny i musi pompa pracować.
    Chris_W

Level 38  
    Zawsze mnie bawiły super zamki, na super drzwiach, które są osadzone np. w drewnianej futrynie albo na kiepskich zawiasach. "Policyjne" kopniaki w miejscu mocowania zawiasów i takie drzwi nie stanowią problemu.
    A może zamiast kombinować z drzwiami - lepiej pomyśleć nad systemem alarmowym. Wystarczy prosty domofon radiowy - żeby wiedzieć że ktoś włazi do piwnicy.
    saxos95
    Level 9  
    Po co mi alarm, np jak pojadę na większe zakupy czy do rodziny? Myślisz że ktoś z sąsiadów się poświęci i przegoni złodziei ?
    Pulsar
    Level 11  
    Ja założyłem Diodę , która sobie miga . Włamania w naszych piwnicach były , a moją ominęli. :D
    Bicker1
    Level 19  
    saxos95 wrote:
    Po co mi alarm, np jak pojadę na większe zakupy czy do rodziny? Myślisz że ktoś z sąsiadów się poświęci i przegoni złodziei ?

Dobra syrena 120 dB potrafi zdziałać cuda jak się ktoś nie spodziewa.
    saxos95
    Level 9  
    Myślałem nad taką syreną 120db samochodową podpiętą pod zasilacz 12v i do kontaktu.
    TMC
    Level 14  
    Dwie rzeczy.
    Pierwsze drzwi może wymienić na w miarę normalne pełne drewniane nawet z tzw. demobilu.
    Drugie czujnik alarmowy przewodowy lub bezprzewodowy i wszystko.
    PS.
    do alarmu jakieś powiadomienie gsm
    Krzysztof Projekt4
    Level 1  
    Nie wiem dlaczego moje wczorajsze posty trafiły do kosza. Nie zrażony tym faktem chcę ponowić temat walki ze złodziejami w piwnicach. Zauważam szybki wzrost tego procederu. Do rzeczy : zakręcajcie swoje piwnice, garaże na śrubę!!!!! Zamknięcie jest proste,szybkie w montażu ale niestety bez elektroniki czy alarmu. Cały zamek składa się z czterech elementów, a otwarcie go bez klucza - tylko kątówką czyli głośno. Pozdrawiam
    TMC
    Level 14  
    Dalej podnoszę tak jak poprzednio załóż normalne drewniane drzwi z tak zwana ościeżnicą lub najtańsze blaszane z castoramy, do tego przyzwoity zamek zasuwkowy zamontuj kontaktron lub/i czujkę pir.
    To wszystko co możesz zrobić fizycznie.

Dla moderatora
    wiem powtarzam się ale może tak trzeba.
    Trabi
    Level 36  
    TMC wrote:
    najtańsze blaszane z castoramy, do tego przyzwoity zamek

Jedno mija się z drugim - drzwi z Castoramy "otworzysz" (rozprujesz!) otwieraczem do puszek wycinając ten zamek z drzwi, więc po co "przyzwoity zamek" do drzwi które tylko wyglądają a nie służą?
    darek4168
    Level 21  
    Krzysztof Projekt4 wrote:
    Do rzeczy : zakręcajcie swoje piwnice, garaże na śrubę!!!!!
    Cały zamek składa się z czterech elementów

Co to znaczy na śrubę?, nigdy z takim zamknięciem się nie spotkałem.
    Trabi
    Level 36  
    Krzysztof Projekt4 wrote:
    Można obejrzeć zdjęcia.

Genialne w swej prostocie. Nie mogłem sobie za bardzo wyobrazić o co chodzi z ta nakrętką :) . Ale po obejrzeniu zdjęć, faktycznie to może być niezłe utrudnienie. Chyba, że złodziej wywali drzwi z zawiasów ;) bo wiadomo jak to wszystko jest w piwnicach mocowane.