Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zabezpieczyć drzwi do piwnicy.

22 Lut 2013 15:14 40800 24
  • Poziom 8  
    Witam, na początku chciałem zaznaczyć że nie wiem do jakiego działu mogę wpisać takie zapytanie. Jeżeli zły to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie.

Mam uciążliwych sąsiadów, dwa menele, włamali się już na strych i boję się o piwnicę.
    Drzwi w piwnicy są dość grube (drewniane) lecz jest tylko jeden metalowy skobel i kłódka (taka zwykła za 25zł)
    Co zrobić? Jakie zamykanie dorobić aby uniemożliwić wejście do piwnicy niepowołanym osobom?
    Budżet to ok.150-200zł. Chodzi mi o jakiś zamek albo własnej konstrukcji dobre zabezpieczenie. Mile widziane jakieś zdjęcia, rysunki (chociażby w paint'cie).
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Skobel i klodka sa twoim prawdopodobnie najslabszym ogniwem. Klodke typu U latwo ukrecic kawalkiem grubszego preta. Wrzuc foto drzwi to cos pomyslimy.

saxos95 napisał:
    Chodzi mi o jakiś zamek albo własnej konstrukcji dobre zabezpieczenie.

Jakimi narzedziami dysponujesz ?
  • Poziom 8  
    Szifierka kątowa, wszelakie klucze śruby i śrubki, blaszki, deski itp. Spawarki nie posiadam.
    Jutro wrzucę foto. Drzwi są tak jakby w wnęce w ścianie. otwierane do środka piwnicy.
  • Poziom 36  
    Duży otwór do wsadzenia ręki przez drzwi, a z tyłu gałka do otwierana drzwi. Nad otworem na zawiasie siekiera która złodziejowi odrąbie łapę jak tylko dotknie gałki. Dla Ciebie otwór w który wsadzasz pręt blokujący spadanie siekiery (żeby Ci nie obcięło ;) ). I masz z głowy.
    A na poważnie, nie ma możliwości zabezpieczenia. Jak będą chcieli się włamać to się włamią. Jeśli to piwnica w blokach z lat '80/90, to nie za bardzo jest jak zabezpieczać. Jako takim rozwiązaniem jest kupno kłódki która nie ma pałąka tylko bolec - ciężko taką ukręcić bo nie ma gdzie wsadzić łoma.

Druga sprawa:jeśli drzwi piwnicy są z listewek, to obowiązkowo je obij płytą pilśniową; nie widać co masz w środku. Nad drzwiami też.

Kolejna rzecz, to wymiana blachy którą "zapinasz" na kłódkę - nie ma dyndać na skoblu, tylko ma to być docięty i dopasowany gruby kątownik stalowy przytwierdzony do drzwi na sztywno (!) bez możliwości oderwania (śruby zamkowe i nakrętki od środka skontrowane ze sobą). Dopiero zapinając kłódką taki kątownik, uniemożliwisz wyrwanie kłódki ze ściany. Dlaczego kątownik a nie płaskownik? Bo kątownika łomem nie zegniesz, a płaskownik tak.

Najważniejsze, nie dawać złodziejowi pola do popisu (żadne luzy, żadne miejsca gdzie można wsadzić łom itp).
    Dobrze też wzmocnić zawiasy i do drzwi od środka przykręcić klocek który uniemożliwi ich wyważenie z zawiasów - mają się oprzeć o górną krawędź futryny drzwi.

Niestety na złodzieja nie ma metody, ale trzeba mu maksymalnie to utrudnić. Jak będzie się chciał dostać, to się dostanie i buchnie Ci kompoty ;) . Ew. załóż jakiś alarm który będzie wyć w piwnicy i u Ciebie w mieszkaniu.
  • Poziom 21  
    saxos95 napisał:
    Chodzi mi o jakiś zamek albo własnej konstrukcji dobre zabezpieczenie.

Oto przykład zamka jaki zabezpieczy Twoją piwnicę, solidnej konstrukcji, rygiel 20mm X 30mm.
  • Poziom 36  
    darek4168 napisał:
    Oto przykład zamka jaki zabezpieczy Twoją piwnicę, solidnej konstrukcji, rygiel 25mm X 15mm.

Rygiel po byku, konstrukcja - nie wiem. Tylko po co Ci taki zamek, jak tą wkładkę otworzy byle dzieciak?
  • Poziom 21  
    Rygiel zabezpiecza drzwi przed łomem, takiej sztaby nie wygniesz, wkładkę możesz założyć różnej klasy, już takiej średniej to niestety nie otworzysz.
  • Poziom 8  
    Darek gdzie takie coś kupię?
  • Poziom 21  
    Nie wiem gdzie taki zamek kupić, pewnie w najbliższym warsztacie ślusarskim, ten ze zdjęć to sam zrobiłem.
    Czytając kilka tematów pokrewnych doszedłem do wniosku, że takie zamknięcie ma jedną podstawową wadę, wkładkę można uszkodzić (zapchać), a wówczas i właściciel do piwnicy nie wejdzie. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba elektromagnes, sterowany drogą elektroniczną.
  • Poziom 36  
    darek4168 napisał:
    elektromagnes, sterowany drogą elektroniczną.

A jak Ci zabraknie prądu to sam nie wejdziesz. Nie tędy droga. Zamknięcie ma jak najbardziej utrudnić dostanie się do pomieszczenia, jednocześnie dając 100% pewność dla właściciela że się tam dostanie. Rozwiązania muszą być proste z założenia, ale trudne do pokonania. Kombinowanie ze sterowaniami elektrycznymi itp zawsze daje Ci kilka procent pewności że coś nawali i albo Cię okradną, albo sam będziesz mieć kłopoty z dostaniem się.
    No....ale każdy robi jak woli. Ja jestem zwolennikiem nie komplikowania sprawy i zabezpieczania w prosty acz skuteczny sposób.
    To tak jak z drzwiami przeciwwłamaniowymi do domów: to co sprzedają w sklepach i marketach można sobie w d... wsadzić. Nie tędy droga. Drzwi takie można zrobić taniej i to takie ze nikt obcy z nimi nie da sobie rady. Jako przykład są znane mi drzwi mieszkania, gdzie było kilkanaście prób włamań do tego mieszkania w ciągu paru lat i ani razu nikomu nie udało się ich nawet naruszyć. Trzeba drzwi i zabezpieczenia zrobić z głową a nie na około. Rozwiązania są proste jak drut i w 100% skuteczne.
  • Poziom 21  
    Trabi napisał:

A jak Ci zabraknie prądu to sam nie wejdziesz.

Nie te czasy że prądu często brakowało godzinami, myślę że to najmniejszy problem.
  • Poziom 19  
    darek4168 napisał:
    Trabi napisał:

A jak Ci zabraknie prądu to sam nie wejdziesz.

Nie te czasy że prądu często brakowało godzinami, myślę że to najmniejszy problem.

Jak jaki dowcipniś odłączy zasilanie do piwnicy lub gdzieś w piwnicy to czym otworzy ? :D jak zrobi otwieranie na elektromagnes :D
  • Poziom 21  
    Jakieś oświetlenie w piwnicy jest, z tego można podłączyć zasilanie, a rzeczą jasną jest, że nie będzie się wszystkim chwalił iż piwnicę na elektromagnes ma zamkniętą, tak że dowcipnisie nie będą o tym wiedzieć. Dla zmylenia ,,przeciwnika" byle jaką kłódkę bym założył, tak aby się tylko zamykała, nawet nie na klucz.
  • Poziom 8  
    Prąd do piwnicy mam pociągnięty z domu, ponieważ mamy piec centralny i musi pompa pracować.

• Poziom 37  
    Zawsze mnie bawiły super zamki, na super drzwiach, które są osadzone np. w drewnianej futrynie albo na kiepskich zawiasach. "Policyjne" kopniaki w miejscu mocowania zawiasów i takie drzwi nie stanowią problemu.
    A może zamiast kombinować z drzwiami - lepiej pomyśleć nad systemem alarmowym. Wystarczy prosty domofon radiowy - żeby wiedzieć że ktoś włazi do piwnicy.
  • Poziom 8  
    Po co mi alarm, np jak pojadę na większe zakupy czy do rodziny? Myślisz że ktoś z sąsiadów się poświęci i przegoni złodziei ?
  • Poziom 10  
    Ja założyłem Diodę , która sobie miga . Włamania w naszych piwnicach były , a moją ominęli. :D
  • Poziom 19  
    saxos95 napisał:
    Po co mi alarm, np jak pojadę na większe zakupy czy do rodziny? Myślisz że ktoś z sąsiadów się poświęci i przegoni złodziei ?

Dobra syrena 120 dB potrafi zdziałać cuda jak się ktoś nie spodziewa.
  • Poziom 8  
    Myślałem nad taką syreną 120db samochodową podpiętą pod zasilacz 12v i do kontaktu.
  • Poziom 14  
    Dwie rzeczy.
    Pierwsze drzwi może wymienić na w miarę normalne pełne drewniane nawet z tzw. demobilu.
    Drugie czujnik alarmowy przewodowy lub bezprzewodowy i wszystko.
    PS.
    do alarmu jakieś powiadomienie gsm
  • Poziom 1  
    Nie wiem dlaczego moje wczorajsze posty trafiły do kosza. Nie zrażony tym faktem chcę ponowić temat walki ze złodziejami w piwnicach. Zauważam szybki wzrost tego procederu. Do rzeczy : zakręcajcie swoje piwnice, garaże na śrubę!!!!! Zamknięcie jest proste,szybkie w montażu ale niestety bez elektroniki czy alarmu. Cały zamek składa się z czterech elementów, a otwarcie go bez klucza - tylko kątówką czyli głośno. Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Dalej podnoszę tak jak poprzednio załóż normalne drewniane drzwi z tak zwana ościeżnicą lub najtańsze blaszane z castoramy, do tego przyzwoity zamek zasuwkowy zamontuj kontaktron lub/i czujkę pir.
    To wszystko co możesz zrobić fizycznie.

Dla moderatora
    wiem powtarzam się ale może tak trzeba.
  • Poziom 36  
    TMC napisał:
    najtańsze blaszane z castoramy, do tego przyzwoity zamek

Jedno mija się z drugim - drzwi z Castoramy "otworzysz" (rozprujesz!) otwieraczem do puszek wycinając ten zamek z drzwi, więc po co "przyzwoity zamek" do drzwi które tylko wyglądają a nie służą?
  • Poziom 21  
    Krzysztof Projekt4 napisał:
    Do rzeczy : zakręcajcie swoje piwnice, garaże na śrubę!!!!!
    Cały zamek składa się z czterech elementów

Co to znaczy na śrubę?, nigdy z takim zamknięciem się nie spotkałem.
  • Poziom 36  
    Krzysztof Projekt4 napisał:
    Można obejrzeć zdjęcia.

Genialne w swej prostocie. Nie mogłem sobie za bardzo wyobrazić o co chodzi z ta nakrętką :) . Ale po obejrzeniu zdjęć, faktycznie to może być niezłe utrudnienie. Chyba, że złodziej wywali drzwi z zawiasów ;) bo wiadomo jak to wszystko jest w piwnicach mocowane.