Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić biegunowość (fazowanie) głośników?

mig.usiem 22 Lut 2013 16:47 3966 14
  • #1 22 Lut 2013 16:47
    mig.usiem
    Poziom 2  

Witam, mój problem polega na tym, że kupiłem samochód, w którym są zamontowane głośniki JBL ale ktoś tak "sprytnie" to zrobił, że są przyklejone na amen i w żaden ludzki sposób nie da się dojść do tego, który kabelek to plus a który minus. Z przodu też jest maskownica, której zdemontować się nie da więc podłączenie bateryjki i sprawdzanie membrany nie wchodzi w grę. Kable wiszą luzem z uciętej kostki od radia i tylko ustaliłem już, które dwa są do jednego a które dwa do drugiego głośnika. Może ktoś ma pomysł jak prawidłowo podłączyć je do radia (które niebawem kupię), w którym oczywiście będę wiedział gdzie plus a gdzie minus? Proszę o jakąś rozsądną radę. Pozdrawiam.

1 14
  • #2 22 Lut 2013 16:54
    MACIEK_M
    Poziom 28  

Jest taki test stereofoniczny. Poszukaj w internecie. Podłączasz głośniki, puszczasz test i jeśli są podłączone dobrze to słyszysz dźwięk po środku, jeśli w przeciwfazie to na zewnątrz. Jeśli trzeba zmieniasz przewody w jednym głośniku miejscami. Miałem kiedyś taki test na kasecie.

0
  • #3 22 Lut 2013 16:58
    mig.usiem
    Poziom 2  

No tak ale to tylko "odsłuchowe" sprawdzenie biegunowości. Ale wolałbym mieć pewność i jakoś sprawdzić to dajmy na to miernikiem choć żaden logiczny sposób nie przychodzi mi do głowy...

0
  • #4 22 Lut 2013 17:50
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Baterię 1,5V, podłącz pod głośnik i obserwuj membranę - czy w momencie włączenia baterii wychyla się ona w przód czy do tyłu.

1
  • #5 22 Lut 2013 17:51
    MACIEK_M
    Poziom 28  

mig.usiem napisał:

Cytat:
    No tak ale to tylko "odsłuchowe" sprawdzenie biegunowości.

Przecież będziesz ich " używał uszami" :D

Cytat:
    Ale wolałbym mieć pewność i jakoś sprawdzić to dajmy na to miernikiem choć żaden logiczny sposób nie przychodzi mi do głowy...

Spróbuj sposobu z folią - przykryj szczelnie, ale lekko maskownicę cienką folią. Po podłączeniu bateryjki zobaczysz czy wciąga czy wypycha folię.

0
  • #6 22 Lut 2013 17:55
    kaka0204
    Poziom 28  

mig.usiem napisał:
    Z przodu też jest maskownica, której zdemontować się nie da więc podłączenie bateryjki i sprawdzanie membrany nie wchodzi w grę.

trymer01 napisał:
    Baterię 1,5V, podłącz pod głośnik i obserwuj membranę - czy w momencie włączenia baterii wychyla się ona w przód czy do tyłu.

Czytamy uważniej...

0
  • #7 22 Lut 2013 18:18
    trymer01
    Moderator Projektowanie

W maskownicy są otwory, i nawet jeśli nie widać w nich membrany to przecież można włożyć choćby zapałkę i ją obserwować.
    To maskownica też się nie zdejmuje?
    A w ogóle w samochodzie to warunki odsłuchu (oraz głośniki) są tego rodzaju, że jak byś nie podłączył - bez różnicy. Przecież możesz tak sprawdzić.

0
  • #8 22 Lut 2013 18:20
    BILGO
    Poziom 38  

trymer01 napisał:
    to przecież można włożyć choćby zapałkę i ją obserwować.

Z zapałką to bym uważał ;)
    Lepszy sposób podał MACIEK_M w poście #5 z folią...

0
  • #9 22 Lut 2013 22:23
    mig.usiem
    Poziom 2  

Szczerze mówiąc mnie samego zatkało jak zobaczyłem tą "partyzantkę" w systemie audio. Głośniki wyglądają na bardzo dobre bo w schowku znalazłem gwarancję do nich a sprzedający mówił, że kilka miesięcy temu były montowane: JBL 8629 GTO. Spróbuję tego "numeru" z folią choć w maskownicy są cholernie drobniutkie otworki niczym łebki od szpilek gęsto upchane. Po drugie prosiłem o rady i dziękuję za wszystkie rozsądne odpowiedzi bo denerwuje mnie zrobiona przez kogoś partanina i muszę to jakoś naprawić a demontować nie ma po co bo chyba rzeczywiście są to głośniki niemal nowe i mogą długo posłużyć. Teraz w zasadzie rozumiem czemu sprzedawca ich nie wymontował. Tak czy siak wszystkim dziękuję a jakby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł to proszę o info.

0
  • #10 23 Lut 2013 11:35
    wojtek0995
    Poziom 27  

Przyświeć latarką przez maskownice, pod dobrym kątem powinieneś dojrzeć głośnika.

0
  • #11 23 Lut 2013 22:17
    mig.usiem
    Poziom 2  

Zastosowałem sposób "odsłuchowy" zasugerowany przez Macka_M - jest ok... ale! zastanawiam się czy teraz choć oba głośniki wydają się być w fazie to czy oba są podłączone dobrze czyli plus do plusa a minus do minusa czy oba na odwrót? I tego to już chyba nie rozwiążę w żaden sposób. Dodam, że sposób z folią nie zadziałał a przynajmniej nie udało mi się to choć wydawał się rozsądny... Gdyby ktoś z Was miał jeszcze jakieś sugestie to będę wdzięczny. Pozdr.

0
  • #12 23 Lut 2013 23:12
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Folia nie zadziała gdyż to nie jest szczelna kolumna.
    Pisałem o zapałce - to jest dobry sposób. Małe otwory? - dzielisz zapałkę (wykałaczkę) na cztery części, cienki patyczek plastikowy - cokolwiek. Wkładasz w otwór aby pręcik oparł się o membranę, delikatnie trzymasz go miedzy dwoma palcami (z minimalnym oporem -dociskając go z minimalną siłą do membrany. Drugą ręką włączasz wyłączasz baterię dołączoną do kabla (np. montujesz tam wyłącznik aby można było pewnie włączać wyłączać jedną ręką).
    Można też przykleić ten pręcik do membrany jakimś słabym nietrwałym klejem, choćby gumą do żucia, aby potem móc zdjąć ten klej z membrany razem z pręcikiem.
    I to wszystko - obie membrany mają wychylić się w przód albo obie do tyłu, wówczas kable dołączone do + baterii oznacz jako +.
    Pisałem Ci też abyś sprawdził (odsłuch) przy jakimkolwiek połączeniu kabli obu głośników, a potem odwróć kable jednego głośnika. Wg mnie nie dostrzeżesz różnicy, gdyż warunki odsłuchu w samochodzie to lipa, więc Twoje śledztwo w sprawie sfazowania tych głośników to nawet nie dzielenie włosa (zapałki) na czworo ale na 16 części. :D

0
  • #13 24 Lut 2013 10:24
    E.L.O.
    Poziom 28  

mig.usiem napisał:
    Zastosowałem sposób "odsłuchowy" zasugerowany przez Macka_M - jest ok... ale! zastanawiam się czy teraz choć oba głośniki wydają się być w fazie to czy oba są podłączone dobrze czyli plus do plusa a minus do minusa czy oba na odwrót? I tego to już chyba nie rozwiążę w żaden sposób.
    Da się! Potrzebny trzeci głośnik jako wzór.
    Metoda odsłuchowa z sygnałem testowym jest OK i też bym tak sprawdził. Teraz potrzebny Ci trzeci dodatkowy głośnik, na którym jest wiadomo gdzie "+" / "-" i sprawdzasz fazę głośnika np. lewego (prawy głośnik wyłączony) z tym trzecim głośnikiem puszczając do nich sygnał testowy. Jak grają w fazie to już wiesz który przewód jest +/- na lewym głośniku. Prawy głośnik to już masz fazowo sprawdzony wcześniej z lewym.

0
  • #14 27 Kwi 2014 16:52
    Pyzaczek
    Poziom 18  

mig.usiem napisał:
    ...czy oba są podłączone dobrze czyli plus do plusa a minus do minusa czy oba na odwrót?

A na cholerę Ci to potrzebne?

0
  • #15 27 Kwi 2014 17:35
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

mig.usiem napisał:
    Zastosowałem sposób "odsłuchowy" zasugerowany przez Macka_M - jest ok... ale! zastanawiam się czy teraz choć oba głośniki wydają się być w fazie to czy oba są podłączone dobrze czyli plus do plusa a minus do minusa czy oba na odwrót? I tego to już chyba nie rozwiążę w żaden sposób.

A to już obojętne, ważne że obydwa tak samo.

0