Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultradźwięki zwiększają pojemność nośników magnetycznych

exti 22 Lut 2013 18:24 2748 1
 • Ultradźwięki zwiększają pojemność nośników magnetycznychNaukowcom z Uniwersytetu Stanu Oregon (OSU) udało się wykorzystać fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do zwiększenia pojemności magnetycznych nośników pamięci. Technika, nazwana akustycznie wspomaganym zapisem magnetycznym (AAMR), polega na poddaniu niewielkiego obszaru nośnika działaniu fal dźwiękowych. Powoduje to jego tymczasowe rozciągnięcie, co z kolei sprawia, że można zapisać na nim więcej danych. Wcześniej eksperymentowano z lokalnym podgrzewaniem nośnika, lecz ten sposób okazał się niezbyt precyzyjny.

  Metoda AAMR może być zastosowana nie tylko w tradycyjnych dyskach z ruchomą głowicą. "Ta technologia powinna pozwolić nam na połączenie zalet stałej [solid state] elektroniki z zapisem magnetycznym i stworzenie nieulotnych pamięci przechowujących więcej danych na mniejszej przestrzeni oraz pobierających mniej mocy," powiedział Albrecht Jander z OSU.

  Złożono już wniosek patentowy na AAMR, lecz do komercyjnego wdrożenia tej technologii jeszcze długa droga. Naukowcy chcą teraz sprawdzić, czy sprawdzi się ona także z obecnymi materiałami stosowanymi zapisie magnetycznym oraz jakie będą jej koszty.

  Źródło:
  http://oregonstate.edu/ua/ncs/archives/2013/f...ssisted%E2%80%9D-magnetic-information-storage

 • #2 24 Lut 2013 16:17
  Sebastian.R
  Poziom 20  

  Doprowadzając dźwięk doprowadzamy w sumie jakąś energię na kształt podgrzewania więc normalne że struktura się rozciągnie. Byleby nie przegiąć z tym "podgrzewaniem dźwiękowym" bo można uszkodzić nośnik i popęka.