Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

intel - procesor się przegrzewa

22 Lut 2013 18:29 1869 19
  • Poziom 7  
    Witam.
    Ostatnio zauważyłem, że mój procesor się grzeje i to dość mocno.
    A Podczas grania w różne gry komputerowe (nawet w te słabsze) komputer się wyłącza.
    Komputer przeczyściłem i pastę również nałożyłem.
    Procesor jaki posiadam to Intel Pentium E2200

Podam również screeny:

HW Monitor

Everest

GPU-Z

SpeedFan
    (Ciekawe jest to, że czasami speedfan pokazuję ujemne temperatury na Core0 i 1)

Jak myślicie co to może być ?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 15  
    pełna specyfikacja komputera ?
  • Poziom 23  
    Dla pewności temperaturę sprawdź w biosie. Jaki socket? Jeśli 775 sprawdź czy jakaś nóżka nie jest luźna bądź uszkodzona wtedy dobrze nie dolega do procesora i może to właśnie być przyczyną grzania procesora.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 33  
    Pomiar napięcia miernikiem
    Radiator dobrze dolega do cpu ? jest ciepły ?
  • Poziom 7  
    System operacyjny:
    Windows 2.5.1.2600 (Dodatek Service Pack 3)
    Typ procesora:
    Intel® Pentium® Dual CPU E2200 @ 2.20GHz
    Szybkość procesora:
    2,22 GHz
    Pamięć systemowa:
    2 GB
    Model karty graficznej:
    ATI Radeon HD 4800 Series
    Sterownik karty graficznej:
    ati2dvag.dll
    Rozdzielczość pulpitu:
    1920x1080
    Pojemność dysku twardego:
    175,78 GB
    Wolne miejsce na dysku twardym:
    64,97 GB (37%)

@djmitas
    nie rozumiem o co Ci chodzi, jaka nóżka ?

@technikabasenowa
    nie mam takiego miernika, a co do radiatora myślę że jest dobrze przymocowany
  • Poziom 33  
    To chociaż podaj moc i model zasilacza ?
    jeźeli to feel akyga mustang i tym podobne to zacznij od jego podmiany na markowy
  • Poziom 7  
    Rzeczywiście mam FEEL'a 350W.
    Myślisz że to on może to powodować ?
  • Poziom 7  
    Oki w takim razie pozostaje mi test z innymi zasilaczami.
    Jeżeli coś się zmieni napiszę.
  • Poziom 29  
    Masz także bardzo wysoką temperaturę GPU. Co do nóżki, to zobacz czy koszyk chłodzenia jest zamocowany we wszystkich czterech punktach.
  • Moderator na urlopie...
    Czy możesz dać zrzut ekranu z CPU-Z i GPU-Z?

Zasilacz BADZIEW i nawet jeśli nie jest on winny (a bardzo prawdopodonie jest) to kup inny markowy, chociaż fortrona 400W. Aż żal katować sprzęt tym szrotem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Posprawdzaj czy kondensatory na płycie głównej, karcie graficznej i w zasilaczu sa całe, niewybrzuszone i nie wylane.

Powodem tego stanu rzeczy może być ustawienie AUTO na VCORE procesora (plus pseudo-zasilacz). Warto procesor ustawić ręcznie w BIOS.

Jakiej pasty użyłeś do CPU?
  • Poziom 7  
    Screena dałem z GPU-Z( jest w moim 1 poście), z CPU-Z też podać ?

Co do zasilacza to mam na oku ten:
    http://www.morele.net/zasilacz-xfx-atx-core-450w-120mm-80-sli-psu-p1-450s-x2b9-419031/

Kondensatory są całe.

Rozumiem, że każdy bios jest inny tak ? Nie wiem czy za bardzo będę umiał to zrobić..

Pasta jaką użyłem to :
    http://allegro.pl/revoltec-pasta-termoprzewodzaca-srebrna-0-5g-w-wa-i3051578596.html

@EDIT
    Zauważyłem, że radiator nie dolega zbyt mocno i chyba ma połamane takie zatyczki które go właśnie powinny trzymać.
  • Poziom 37  
    Nie mam zdania co do tej pasty, ale coś mi się wydaje, że sprzedawca Cię oszukał, bo sądząc po cenie nie jest na bazie srebra, tylko jest to taka najtańsza pasta silikonowa barwiona na srebrową, ponieważ np. Arctic Silver 5, który jest na bazie srebra kosztuje ponad 20 zł. Jako przykład podróby pasty srebrowej można przytoczyć pastę Titan Silver Grease: http://pclab.pl/art24195-6.html Co do zasilacza, jest w porządku - jest to jeden z lepszych, tak więc nie powinien sprawiać problemów. Skoro chłodzenie nie styka, zdejmij go sprawdź, czy faktycznie ma uszkodzone mocowanie, czy też nie. Jeżeli ma, wydaje mi się, że niestety czeka Cię wymiana na niereferencyjne...

Dodano po 5 [minuty]:

Jednak się myliłem, można kupić drugie na Allegro za 22 zł. z wliczoną wysyłką. http://allegro.pl/chlodzenie-intel-s-775-i3049799925.html
    Radiator musi przylegać idealnie - pasta tutaj nie zda egzaminu jako łącznik. Służy tylko i wyłącznie w celu wyrównania nieciągłości powiekszając powierzchię oddawana ciepła do maksimum (pory, rysy itd), więc czym prędzej musisz zamontować chłodzenie w pełni sprawne, przylegające idealnie i stabilnie. Bez tego nie dziw się że masz wysoką temperaturę.
  • Poziom 23  
    Dociśnij ręką cooler do procesora ( nie za mocno) i w biosie sprawdź temperature. Jeśli spadnie znaczy że mocowanie radiatora jest źle zamontowane, luźne. Sprawdź czy napewno dobrze zamontowałeś chłodzenie. Podaj model chłodzenia.
    djmitas napisał:
    Dociśnij ręką cooler do procesora ( nie za mocno) i w biosie sprawdź temperature. Jeśli spadnie znaczy że mocowanie radiatora jest źle zamontowane, luźne. Sprawdź czy napewno dobrze zamontowałeś chłodzenie. Podaj model chłodzenia.

No nie jest to do zrobienia na chwilę. Musiałby to trzymać minimum te 20 minut. Jest to dobre rozwiązanie, ale tylko teoretycznie, ze względu na bezwładność układu odprowadzającego ciepło.

Przede wszystkim - popraw mocowanie radiatora procesora!!!! Wymień zatrzaski, zmień chłodzenie na inne - nie może być luk pomiędzy radiatorem a CPU!!!
  • Poziom 23  
    A może tak podasz model płyty głównej? Bo możliwe że masz socket inny niż 775 i my tu gadamy o nóżkach a możliwe że w ogóle ich tam nie ma i wprowadzamy cię w błąd.
    swiercm napisał:
    No nie jest to do zrobienia na chwilę. Musiałby to trzymać minimum te 20 minut
    Nie musi 20 minut. Poczeka na wyłączonym kompie parę minut aż procesor ostygnie. Potem dociśnie łączy komputer i zobaczy temperaturę. Puści chłodzenie i jak temperatura diametralnie wzrośnie to już będzie wszystko wiadomo.
  • Poziom 7  
    ASRock
    Model: G41M-VS3
    djmitas napisał:
    A może tak podasz model płyty głównej? Bo możliwe że masz socket inny niż 775 i my tu gadamy o nóżkach a możliwe że w ogóle ich tam nie ma i wprowadzamy cię w błąd.
    swiercm napisał:
    No nie jest to do zrobienia na chwilę. Musiałby to trzymać minimum te 20 minut
    Nie musi 20 minut. Poczeka na wyłączonym kompie parę minut aż procesor ostygnie. Potem dociśnie łączy komputer i zobaczy temperaturę. Puści chłodzenie i jak temperatura diametralnie wzrośnie to już będzie wszystko wiadomo.

No tak. Ale z wrazenia, jak na przykład ja może, go tak ściskać, że temperatury po ręcznym docisku nie sprawdzi. Zresztą, jaki to sens JAK PEWNE jest, że radiator MUSI przylegać dokładnie od samego początku włączenia do procesora. Powinien byc przykejony do procesora, ale nasze dzisiejsze rozwiązania są inne, stosujemy pasty -tak więc - naprawa zatrzasków lub stabilne, dokładne zamocowanie radiatora i wtedy sprawdzimy jaki jest efekt.

Co w wypadku, jeśli przez 5 sekund Autor utrzyma radiator, a przez newralgiczne 10 sekund od włączenia procesora go puści?

Jak sobie wyobrażasz dociśnięcie RÓWNOMIERNE radiatora do procesora? Przecież tego nie czuć..

No chyba, że Autor wyciągnie płytę na biurko i wtedy na pająka będzie ręcznie go dociskał.

Ogólnie jest to do zrobienia, ale tylko w przypadku testowania komputera/procesora czy w ogóle odpala - tak - nie polecam.

Jak już pisałem - zatrzaski/mocowania radiatora muszą być sprawne lub trzeba zastosować mniej konwencjonalne rozwiązania, żeby to miało sens.
  • Poziom 37  
    Mam dobrą wiadomość, poszeparałem trochę w necie, i okazało się, że te zatrzaski do Intela można bez problemu dokupić i wymienić. Proszę: