Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica Supernova - piekarnik - górna grzałka nie grzeje

dociekliwyja 22 Feb 2013 18:53 24852 9
 • #1
  dociekliwyja
  Level 9  
  Witam!

  Rozpędzony moją pierwszą naprawą którą zakończyłem wczoraj sukcesem - lodówka Mińsk, przyszedł czas na piekarnik, który już jest zepsuty od stuleci. ;)

  Jaki jest problem?
  Piekarnik Amica Supernova, górna grzałka, a właściwie jej wewnętrzna część nie grzeje. Dlaczego tak wnioskuje? Ponieważ gdy podkręcam piekarnik nawet do 250'C i grzanie tylko z góry, czuć że jest w nim ciepło, dolna grzałka jest ciepła. Natomiast gdy przełącze na grzanie tylko z góry, górna grzałka zewnętrzna jest cała czerwona, nastomiast wewnętrzna czarna, jakby w ogóle się nie nagrzewała.
  Przykład inny:
  Puściłem kuchenkę na 200' na grzanie tylo z góry, skręcając pokrętło temperatury, lampka sygnalizująca nagrzewanie się piekarnika wyłącza się dopiero gdy skręce temperaturę gdzieś w okolice 90'C-100'C.

  Znalazłem taki filmik:
  http://www.youtube.com/watch?v=gtsCCAQJpW8
  Jednak jest on o wymianie dolnej grzałki, a nie górnej, więc wolę zapytać wcześniej na forum, czy u góry jest to dużo bardziej skomplikowane i generalnie jak do tego się zabrać? Jaką grzałkę do tego kupić?

  Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc, bo wiem, że z wami po prostu dam radę.

  Pozdrawiam

  Aaaa!

  Grzałka górna wygląda tak jak tutaj:
  Amica Supernova - piekarnik - górna grzałka nie grzeje
 • #2
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Na przełączniku wyboru funkcji piekarnika jest pozycja włączenia grzałki górnej wewnętrznej lub zewnętrznej; sprawdzone na właściwej pozycji?
 • #3
  dociekliwyja
  Level 9  
  Na przełączniku jest opcja włączenia poprostu góry (różnie albo pofalowana, albo płaska[chyba do ciast]) lub dołu, ale jeżeli już, to sprawdzone na każdej pozycji, gdzie miała grzać cała góra i w każdej wewnętrzna część nie działa.
 • Helpful post
  #4
  zhudomel
  Home appliances specialist
  dociekliwyja wrote:
  pofalowana
  - grzałka wewnętrzna.
  dociekliwyja wrote:
  płaska
  - grzałka zewnętrzna.

  Jeżeli na właściwej pozycji wewnętrzna nie grzeje, to trzeba ją zmierzyć. Wymiana podobna jak dolnej, z tym że grzałkę wyciąga się do przodu.
 • #5
  dociekliwyja
  Level 9  
  Dzięki :)

  Ok no to tak:
  W każdym przypadku pokrętło ustawiam na 200'C:

  Włączona grzałka wewnętrzna górna:
  Piekarnik grzeje się, grzeje i grzeje i nie osiąga temperatury nawet stopień wyższą. Mogę spokojnie dotknąć grzałkę po 15 minutach nagrzewania, bo i tak jest zimna.

  Włączona zewnętrzna górna:
  Piekarnik się nagrzewa do +/- 100'C, jednak nie osiąga temperatury zadajanej, ale domnieumuje, że to przez brak działającej grzałki wewnętrznej.

  Włączony dół:
  Tak jak w przypadku grzałki zewnętrznej górnej.

  Przejechałem jeszcze dzisiaj palcem po, górnej grzałce wewnętrznej i jest ona chropowata, podczas gdy zewnętrzna jest gładziudka (od razu skojarzył mi się fragment filmu z youtobe'a i uszkodzona część).

  Grzałkę, rozumiem, mam zmierzyć multimetrem, powiedz mi tylko, czy mogę to zrobić w jakiś sposób bez wyciągania całego piekarnika, czy jest jakiś dostęp do jej styków od środka?

  No i jaką grzałkę kupić? Z tego co rozumiem, muszę kupić całą góre, bo to jest jak jedna konstrukcja, a nie dwie osobne części.

  Jeszcze zdjęcia tej grzałki, ale oprócz tego, że jest chropowata, tak na moje, laika oko, wydaje się, że nie wygląda ona tak jak powinna. :D
  Amica Supernova - piekarnik - górna grzałka nie grzejeAmica Supernova - piekarnik - górna grzałka nie grzeje Amica Supernova - piekarnik - górna grzałka nie grzeje Amica Supernova - piekarnik - górna grzałka nie grzeje Amica Supernova - piekarnik - górna grzałka nie grzeje
 • Helpful post
  #6
  zhudomel
  Home appliances specialist
  dociekliwyja wrote:
  czy mogę to zrobić w jakiś sposób bez wyciągania całego piekarnika
  Ponieważ na 99% jest uszkodzona, więc piekarnik i tak trzeba wyciągnąć.
  dociekliwyja wrote:
  Z tego co rozumiem, muszę kupić całą góre, bo to jest jak jedna konstrukcja, a nie dwie osobne części.
  Trochę słabo widać na zdjęciach, ale raczej grzałki górne kupujesz oddzielnie. Jak odkręcisz z tyłu mocowanie to się wszystko wyjaśni.
 • #7
  dociekliwyja
  Level 9  
  Zastanawiam się właśnie, ale bardziej kierowałbym się ku wymianie całej grzałki, ponieważ przelądając w tym sklepie grzałki, widzę taką podobną do mojej górnej:

  http://czesciagd.pl/amica-wronki-grzalka-gorn...2900w-230v-8026764-p-206714.html#.USj2vqlkirE

  Lub sam opiekacz:

  http://czesciagd.pl/amica-wronki-grzalka-opiekacza-2000w-8026776-p-206718.html#.USj2w6lkirE

  Przy czym sam opiekacz ma dwa wejścia z tej metalowej blaszki, a u mnie (jak widać na ostatnim zdjęciu mojej kuchenki wrzuconej przeze mnie), jest takie z czterema, chociaż oczywiście, ja się nie znam, tylko tak to próbuję "prosto" analizować. ;)

  Powiedz mi tylko, czy jak już to rozkręcę i pomierzę te grzałki, to muszę znać jej konkretny model, czy wystarczy, że w sklepie powiem jaki mam model kuchenki?
  Podejrzewam, że model zapewne będzie się znajodwał na niej samej, ale jeżeli nie to wolałbym się jakoś zabezpieczyć, żeby kuchenka nie stała na środku kuchni przez trzy dni. :D
 • Helpful post
  #8
  Anonymous
  Level 1  
 • #9
  dociekliwyja
  Level 9  
  skryn wrote:
  Oczojebnie masz wygrawerowaną tablicę znamionową, jak tylko lekko wysuniesz piekarnik z zabudowy. Z góry ją zobaczysz.


  Hahahaha :D Ogromne dzięki za dosadne wyjaśnienie. To, że ona tam jest to ja wiedziałem, ale nie byłem pewien, czy znajdę też tam wszystkie potrzebne mi informację do tej grzałki. Teraz już nie mam żadnych wątpliwości. :D

  Wrócę i dam znać jak mi poszło. :D
 • #10
  dociekliwyja
  Level 9  
  Długo się do tego zbierałem, ale w końcu się udało. ;)
  Piekarnik śmiga aż miło. Okazałi się też, że rzeczywiście można wymienić sam opiekacz (grzałkę wewnętrzną), były one poprostu przymocowane do siebie śrubami.

  Z ciekawostek:
  Mojej kuchence brakuje tabliczki z namionowej, chyba, że jest pod spodem. :D

  W każdym razie dzięki wszystkim za pomoc. ;)