Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba C660 - Wysoki wear level, bateria nie pada!

22 Feb 2013 20:46 3528 7
  • Level 14  
    Witam.

Kilka dni temu, kiedy podłączyłem ładowarkę do mojej półtorarocznej Toshibie C660 otrzymałem komunikat windowsowy "Rozważ wymianę baterii" i czas trzymania baterii spadł do ok. 60-70 minut.

Program "Soluto" pokazał też WearLevel na poziomie 61% i pojemność ok. 19Wh.
    Pomyślałem - bateria do luftu, a że to lap służbowy to pójdę do szefa po wymianę baterii :)

Ale poczytałem fora o bateriach itp i postanowiłem sformatować/sformować baterię poprzez jej rozładowanie i naładowanie na full (metoda "a nuż").

No i spadło do 10% (wykrzyknik), 6% (czerwony X) i... stoi! Obecnie piszę ten post z wskaźnikiem baterii 2 min (6%), który nie zmienia się już jakieś 15-20 minut!!!

PYTANIE: Czy to możliwe, że baterii coś chwilowo odbiło, Wear Level zgłupiał, a bateria trzyma moc??? Dodam, że spadek mocy baterii trwał kilkanaście dni, więc to nie jest nowa sprawa... Pomarańczowa lampka ciągle miga informując o krytycznym stanie...

-------------------
    EDIT: Myślałem, że to jakiś błąd programu Soluto, więc ściągnąłem BatteryMon. Oto dane:

Design Capacity: 48600mWh
    Full Charge Capacity: 19246mWh (czyli tak jak Soluto podaje)
    Current Capacity: 1069mWh - i nie spada!!!

PS. BatteryMon podaje Voltage na poziomie 10,1V - czy to prawidłowe?

-------------------
    EDIT 2:
    W końcu się rozładowała. Naładowałem go do 100% i miła niespodzianka! Wear Level spadł teraz do 53%! Zachęcony wynikiem rozładowuję go znów - i znów magiczne 6% :) Może uratuję baterię?

-------------------
    EDIT 3:
    Powtórzyłem cykl rozładowanie - ładowanie. Wear level spadł do 44% !!! :)

-------------------
    EDIT 4:
    I znów cykl rozładowanie - ładowanie. Wear level spadł do 32% !!! :)

• Level 32  
    Niestety mylisz się. Kolejne kalibracje baterii niewiele dadzą. Myslę, że ogniwa się zestarzały i niedługo będzie ich koniec.
  • Level 14  
    Chyba jednak się nie myliłem... kolejne 2 sesje sprawiły, że wear level spadł już do 11%

• Level 32  
    Ja mogę ocenić baterię, jeśli odczytasz ją np. programem BatMon, a najlepiej SBW lub be2works. Te programy z kontrolą wear level dają dziwne odczyty, często nieprawdziwe.
  • Level 14  
    Ale ja właśnie podaję odczyty z BatteryMon (obliczone).

Obecnie mam tak:

Designed Capacity: 48600mWh
    Full Charging Capacity: 43643mWh

co daje WearLevel na poziomie ~11%

Wcześniej w BatteryMon FCC był na poziomie ~19000mWh

• Level 32  
    Rzeczywiście, stan baterii jest jeszcze dobry, gratuluję dobrej baterii.
  • Level 14  
    Ale jak wytłumaczyć poprzednie wyniki? Bateria wraca do formy? O co chodzi?
  • Level 14  
    Sorki, że nie edytuję tylko podbijam, ale...

DO POSIADACZY TOSHIB C660 z baterią PA3817U-1BRS

Bateria te ma dziwne problemy z licznikiem - pokazuje wysoki wear level (sięgający nawet 90%) oraz niskie stany baterii...

Jest na to rada - trzeba kilkukrotnie rozładować baterię i podładować na max. Wtedy wear level spada do poziomu zwykłego zużycia baterii (5-10%).

Jedną z baterii (pisałem o tym wyżej) naprawiłem z WL 61% do 11% (zmierzone BatteryMon), obecnie mam inną od znajomej... po jednym ładowaniu zmniejszyłem WL z 95 do 89%...

PS. Aby rozładować baterię całkowicie, należy zmienić plany zasilania w Windowsie.
    Ja mam ustawione "Krytyczny poziom baterii" - 5% i "Akcja dla krytycznego poziomu baterii" - Zamknij

W obu bateriach jest tak, że gdy bateria spadnie do 5,5% nie wyłącza się tylko pracuje i odzyskuje capacity, a BatteryMon pokazuje CurrentCapacity na niezmienionym poziomie do czasu rozładowania i wyłączenia laptopa.

PS. Jeśli ktoś miał już taki problem - proszę się dopisywać