Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba C660 - Wysoki wear level, bateria nie pada!

22 Lut 2013 20:46 3468 7
  • Poziom 14  
    Witam.

Kilka dni temu, kiedy podłączyłem ładowarkę do mojej półtorarocznej Toshibie C660 otrzymałem komunikat windowsowy "Rozważ wymianę baterii" i czas trzymania baterii spadł do ok. 60-70 minut.

Program "Soluto" pokazał też WearLevel na poziomie 61% i pojemność ok. 19Wh.
    Pomyślałem - bateria do luftu, a że to lap służbowy to pójdę do szefa po wymianę baterii :)

Ale poczytałem fora o bateriach itp i postanowiłem sformatować/sformować baterię poprzez jej rozładowanie i naładowanie na full (metoda "a nuż").

No i spadło do 10% (wykrzyknik), 6% (czerwony X) i... stoi! Obecnie piszę ten post z wskaźnikiem baterii 2 min (6%), który nie zmienia się już jakieś 15-20 minut!!!

PYTANIE: Czy to możliwe, że baterii coś chwilowo odbiło, Wear Level zgłupiał, a bateria trzyma moc??? Dodam, że spadek mocy baterii trwał kilkanaście dni, więc to nie jest nowa sprawa... Pomarańczowa lampka ciągle miga informując o krytycznym stanie...

-------------------
    EDIT: Myślałem, że to jakiś błąd programu Soluto, więc ściągnąłem BatteryMon. Oto dane:

Design Capacity: 48600mWh
    Full Charge Capacity: 19246mWh (czyli tak jak Soluto podaje)
    Current Capacity: 1069mWh - i nie spada!!!

PS. BatteryMon podaje Voltage na poziomie 10,1V - czy to prawidłowe?

-------------------
    EDIT 2:
    W końcu się rozładowała. Naładowałem go do 100% i miła niespodzianka! Wear Level spadł teraz do 53%! Zachęcony wynikiem rozładowuję go znów - i znów magiczne 6% :) Może uratuję baterię?

-------------------
    EDIT 3:
    Powtórzyłem cykl rozładowanie - ładowanie. Wear level spadł do 44% !!! :)

-------------------
    EDIT 4:
    I znów cykl rozładowanie - ładowanie. Wear level spadł do 32% !!! :)

• Poziom 32  
    Niestety mylisz się. Kolejne kalibracje baterii niewiele dadzą. Myslę, że ogniwa się zestarzały i niedługo będzie ich koniec.
  • Poziom 14  
    Chyba jednak się nie myliłem... kolejne 2 sesje sprawiły, że wear level spadł już do 11%

• Poziom 32  
    Ja mogę ocenić baterię, jeśli odczytasz ją np. programem BatMon, a najlepiej SBW lub be2works. Te programy z kontrolą wear level dają dziwne odczyty, często nieprawdziwe.
  • Poziom 14  
    Ale ja właśnie podaję odczyty z BatteryMon (obliczone).

Obecnie mam tak:

Designed Capacity: 48600mWh
    Full Charging Capacity: 43643mWh

co daje WearLevel na poziomie ~11%

Wcześniej w BatteryMon FCC był na poziomie ~19000mWh

• Poziom 32  
    Rzeczywiście, stan baterii jest jeszcze dobry, gratuluję dobrej baterii.
  • Poziom 14  
    Ale jak wytłumaczyć poprzednie wyniki? Bateria wraca do formy? O co chodzi?
  • Poziom 14  
    Sorki, że nie edytuję tylko podbijam, ale...

DO POSIADACZY TOSHIB C660 z baterią PA3817U-1BRS

Bateria te ma dziwne problemy z licznikiem - pokazuje wysoki wear level (sięgający nawet 90%) oraz niskie stany baterii...

Jest na to rada - trzeba kilkukrotnie rozładować baterię i podładować na max. Wtedy wear level spada do poziomu zwykłego zużycia baterii (5-10%).

Jedną z baterii (pisałem o tym wyżej) naprawiłem z WL 61% do 11% (zmierzone BatteryMon), obecnie mam inną od znajomej... po jednym ładowaniu zmniejszyłem WL z 95 do 89%...

PS. Aby rozładować baterię całkowicie, należy zmienić plany zasilania w Windowsie.
    Ja mam ustawione "Krytyczny poziom baterii" - 5% i "Akcja dla krytycznego poziomu baterii" - Zamknij

W obu bateriach jest tak, że gdy bateria spadnie do 5,5% nie wyłącza się tylko pracuje i odzyskuje capacity, a BatteryMon pokazuje CurrentCapacity na niezmienionym poziomie do czasu rozładowania i wyłączenia laptopa.

PS. Jeśli ktoś miał już taki problem - proszę się dopisywać