Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze DIY - Kolumny 2-drożne, 3-drożne - pytania

erenis 22 Lut 2013 22:20 3609 15
  • #1 22 Lut 2013 22:20
    erenis
    Poziom 9  

Witam!
    Jakiś czas temu zepsuły się wysłużone Tracery Macarena 2.1 xD Podrzucono mi pomysł zbudowania własnych kolumn. Jako, że uwielbiam muzykę i elektronikę/informatykę/majsterkowanie, to pomyślałem "Czemu nie ?".

Od jakiegoś tygodnia zbieram różne informacje o głośnikach, kolumnach, zwrotnicach itp. W końcu, gdy już wszystko przemyślałem, zmieniłem projekt 3 razy i jeszcze raz przemyślałem ostatecznie chciałem zadać kilka pytań osobom, które się na tym znają.

Planuję zbudować kolumny 2-drożne, o litrażu 18l (albo 23.5l), obudowie BR z płyty MDF, na głośnikach STX.
    Niskotonowiec:
    STX GDN-22-200-8-SC
    Wysokotonowiec:
    T.STX.4.1.200.8.F.A.PC.X

Może po prostu wypiszę pytania:
    Czy jest sens ? Może lepiej kupić jakieś kolumny za 300-400zł ? A może skorzystać z czyjegoś projektu ? (aczkolwiek wolałbym zrobić coś samodzielnie)

Czy 18l to nie za mało ? Strojenie obudowy na 25Hz czy więcej ?

Odcięcie byłoby na tych zalecanych przez producentach 2000Hz, czy może wyżej, niżej ?

Głośniki nie mają być jakieś super genialne. Nie chcę też wydać za dużo. Zależy mi na dobrej zabawie i satysfakcjonującym wyniku pracy. Obmyślając wszystko już się świetnie bawiłem :)

• #2 23 Lut 2013 09:39
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:

Czy jest sens ?

Setki tysięcy razy na forum był omawiany problem łączenia dużych wooferów z małymi wysokotonowcami. Po coś jednak wymyślono głośniki średniotonowe.

Cytat:
    Może lepiej kupić jakieś kolumny za 300-400zł ?

Tak, bardziej się opłaci, ale tylko używane.
    Cytat:

A może skorzystać z czyjegoś projektu ? (aczkolwiek wolałbym zrobić coś samodzielnie)

A czy korzystanie z gotowego projektu to nie samodzielna praca? TYlko problem jest taki, że w tym budżecie nie ma wyboru.

Cytat:

Głośniki nie mają być jakieś super genialne. Nie chcę też wydać za dużo. Zależy mi na dobrej zabawie i satysfakcjonującym wyniku pracy.

Niestety, jedno i drugie nie idzie w parze. Nie raz musiałem uświadamiać forumowiczów, że nie da się zrobić tanio i dobrze. O ile np. przyzwoity wzmacniacz mocy można zrobić za naprawdę niewielkie pieniądze, o tyle kolumny żeby były sensowne muszą kosztować (imho >600 zł).

• #3 23 Lut 2013 13:49
    erenis
    Poziom 9  

Gdzieś na forach czytałem, że 3-drożne sprawiają więcej problemów (jak mniemam dlatego, że trzeba rozdzielić pasmo dla aż 3 głośników).
    Zastanawiam się nad 2-drożną na mniejszym basie lub 3-drożną (oczywiście wtedy większa obudowa itp. cały projekt prawie od początku :P).
    Co do budżetu to rozkładam to wszystko w czasie tak, że 600zł mogę na to wydać.

• #4 23 Lut 2013 15:03
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Zastanawiam się nad 2-drożną na mniejszym basie lub 3-drożną (oczywiście wtedy większa obudowa itp. cały projekt prawie od początku Razz).

Sensownym kompromisem jest 18 cm midwoofer. Można zrobić sensowne 2 way na 8" głośniku, ale trzeba do tego podejść z głową i wybrać odpowiednie głośniki. Dość popularne są dwie konstrukcje:
    - na głośnikach z aluminiowymi membranami http://www.audioheuristics.org/projects_galle...S225_RS28A_updates/dayton_reference_rs225.htm
    - na głośnikach z papierowymi membranami - http://audiohobby.pl/topic/1/5185
    Przy czym druga ma podział już powyżej częstotliwości do której woofer pracuje tłokowo, więc spodziewałbym się średnich tonów nieco bardziej zmodulowanych niskimi. Głośnik niskotonowy z pierwszej konstrukcji posiadam u siebie w domu, dokonałem wielu pomiarów i wiem, że spokojnie nada się do podziału powyżej 1000hz. Jaki by jednak nie wybrać woofer, to trzeba pamiętać, że głośnik wysokotonowy nie będzie pracował w komfortowych warunkach, a z racji konieczności posiadania przez niego dużej membrany będzie miał słabszy skraj pasma. Jak pewnie zauważyłeś głośniki są kilkukrotnie droższe od wybranych przez Ciebie, co oczywiście przekłada się na ich możliwości.

Cytat:

Co do budżetu to rozkładam to wszystko w czasie tak, że 600zł mogę na to wydać.

Moim zdaniem warto poszukać klasycznego zestawienia 18 cm midwoofera + 25-27mm kopułka. Np coś z daytonów, seasów, stxów, etc. Jeśli jednak ważniejsza jest dla Ciebie ilość basu niż jakość całości pasma wtedy możesz rozejrzeć się za popualrnym 3 way na stxach z serii scx lub jakiś tańszych 3 way Visatona. Dokładając nieco można zrobić kolumny 3 drożne na głośnikach stx z serii AWX, co owocowałoby dobrym brzmieniem i ilością basu z 8" głośnika.

• #5 24 Lut 2013 13:08
    erenis
    Poziom 9  

Tomq napisał:

Setki tysięcy razy na forum był omawiany problem łączenia dużych wooferów z małymi wysokotonowcami. Po coś jednak wymyślono głośniki średniotonowe.

No a ja nie mogę znaleźć... Chodzi o nakładanie się fal ?

• Pomocny post
    #6 24 Lut 2013 13:44
    Tomq
    Poziom 38  

Chodzi o to, że im większa membrana tym:
    -słabsze charakterystyki kątowe dla wyższych częstotliwości
    -wyższe zniekształcenia dla wyższych częstotliwości
    - niżej położony break-up (zafalowania na skraju charakterystyki)
    - większa odległość centra akustycznego od drugiego głośnika w kolumnie
    - większa masa membrany
    - niższa częstotliwość przy której membrana łamie się (nie gra tłokowo)

Do tego dochodzą zniekształcenia intermodulacyjne - tzn modulowanie średnich tonów dużym wychyleniem membrany.

Podałem wyżej 2 linki (kolumny Makra K i Hurricane), które pokazują, że da się zrobić sensowne Oversized 2 way, ale trzeba mieć świadomość, że nie na pierwszych lepszych głośnikach i że oczywiście w takiej kolumnie jest masa kompromisów.

• Pomocny post
    #7 24 Lut 2013 13:56
    zulusj23
    Poziom 21  

Witam,

jeśli chodzi o głośnik wysokotonowy, to pojawił się on w ofercie STX-a dosłownie na dniach. Będziesz miał problem, ponieważ akurat z nim siłą rzeczy nie ma jeszcze ani jednej konstrukcji. Chodzą plotki, że pojawią się też nowe midwoofery i do takiego zestawienia producent ma zamiar udostępnić schematy zwrotnic do zestawów 2d. Może wstrzymaj się chwilę, przy odrobinie szczęścia bedziesz miał gotowy projekt. Jedyne co może okazać się konieczne to uzupełnienie "dołu" jakimś subwooferem.
    Samodzielne opracowanie tego wszystkiego (twoje plany) od podstaw to projekt obarczony dużym prawdopodobieństwem niepowodzenia...

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

• Pomocny post
    #8 24 Lut 2013 21:23
    Artuch
    Poziom 2  

Witaj erenis.
    Kilka krótkich porad:
    - 22cm niskotonowiec który podałeś w pierwszym poście nie jest trudny do zszycia z sopranem - w miarę wyrównane pasmo bez zabójczego rezonansu w okolicach np 4 khz i wysokosci + 8dB - jest tu tylko kwestia jakości jego dźwięku ogólnie rzecz biorąc, czyli miejmy nadzieję że ładnie gra choćby dolny zakres pasma i "środkowe średnie" czyli do około tych 2-2,5khz. Jeśli tak, to można powiedzieć że jesteś w domu.
    Jeśli spełniłby te warunki to wstawianie średniaka jest technicznie trudne ( dla początkującego) i nie zawsze korzystne jeśli nie jest on naprawdę dobrej klasy ( GDN 10/60/2 Tonsila np odpada) - czyli robi nam się dużo większy budżet.
    Więc jeśli ten STX grały w miarę fajnie (nawet gdyby powyżej 2 khz byłby już trochę mniej "wyraźny") to połączenie go tylko z sopranem może dać całkiem fajne efekty a nawet bardzo dobre w stos. do komplikacji konstrukcji.
    - pojemność 18 L troczę przymała - bez zapasu - bo zmniejszyć pojemność zawsze można choćby "wrzucając cegłę do obudowy" :)
    - nie zabijaj basu i dynamiki robiąc wąską obudowę - czyli np tylko nieco szerszą od kosza głośnika. Zostaw dystans od krawędzi otworu do wew. powierzchni ścian min. 3 cm.
    - rezonans obudowy - niestety doświadczalnie i i jego strojenie w pewnym stopniu zależy też od współpracującej elektroniki (elektronika wyraźnie nie przenosi najniższego basu - strojenie na 20-30 Hz będzie nie słyszalne i nie efektywne) jak również od ostatecznej objętości obudowy.
    - filtr dla basowca - 6 db / okt. z cewką rdzeniową z wysuwanym rdzeniem (celem szybkiej i bezproblemowej zmiany indukcyjności - strojenie) oraz korekcją impedancji na RC gdzie R dobierane 6.8 - 10 Ohm i C prawdopodobnie około 22uF.
    - filtr sopran wstępnie 12 dB / okt gdzie C około 3 uF i L około 0,4 - 0,5 mH + ewentualny rezystor do korekcji efektywności choć wstępnie wygląda na nie potrzebny ponieważ głośniki te mają dość podobną efektywność ( ale tu proporcje to kwestia gustu).
    To na tyle na start.
    Pozdrawiam

• #9 24 Lut 2013 22:00
    erenis
    Poziom 9  

Dziękuję bardzo za porady.

Powiem szczerze, że już się zastanawiałem, czy nie skorzystać ze schematu:
    Schemat STX GDWK-10-250-8-AK + GDN-17-140-8-SK
    Ale nie wiem jeszcze, czy dostanę gdzieś te głośniki.

Jednakże znowuż, po Twojej odpowiedzi, zastanawiam się, czy jednak nie pobawić się bardziej z tym, co planowałem na początku.
    Muszę to jeszcze przemyśleć.

Przy jakiej częstotliwości byłby ucięty bas i sopran ?

• #10 24 Lut 2013 23:19
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    - 22cm niskotonowiec który podałeś w pierwszym poście nie jest trudny do zszycia z sopranem - w miarę wyrównane pasmo bez zabójczego rezonansu w okolicach np 4 khz i wysokosci + 8dB - jest tu tylko kwestia jakości jego dźwięku ogólnie rzecz biorąc, czyli miejmy nadzieję że ładnie gra choćby dolny zakres pasma i "środkowe średnie" czyli do około tych 2-2,5khz.

Jak można filtrować na 4 khz głośnik który ma break-upna 4 khz? Druga rzecz - nie ma na wykresie linii siatki, więc można tylko oszacować, że przy 4 khz spadek spl pod kątem 30' to ok -7dB. Skoro uda się zgrać głośniki na osi, to pod kątem na pewno będzie rozjechana faza, tym bardziej, że zawsze spl i faza są ze sobą powiązane, więc skoro charakterystyka głośnika opada "sama z siebie", to i faza będzie tam się zmieniała "sama z siebie" (a dokładniej w powiązaniu z spl). Tu nie chodzi o to, żeby zrobić jakiś podział, tylko o to żeby miało to jakiś sens.

Cytat:
    Przy jakiej częstotliwości byłby ucięty bas i sopran ?

Wypadałoby by zrobić pomiary, choćby charakterystyk kątowych i zniekształceń harmonicznych.

• #11 25 Lut 2013 11:16
    Artuch
    Poziom 2  

Cześć.
    Nie napisałem że należy basowca odcinać na 4 kHz tylko że dobrze że nie ma tam jeb...go rezonansu.
    Kolumn z grubsza słucha się na wprost i lepiej mieć np dziurę na średnich przy odsłuchu 30' niż darcie paszczy - faza (i efektywność) oczywiści że się rozjedzie ale lepiej też gdy na rzecz rozsunięcia częstotliwości podziału niż większego nakładania się pasm głośników.
    Jedno jest oczywiste że do odsłuchu bliskiego pola pewnie taki 2 drogi się za bardzo nie nadają a tak czy siak bardzo pozytywne jest maks. przysunięcie wysokiego do basowca.
    Jak będzie miał płynnie przestrajaną zwrotkę dla basu to założę się że zgra sobie te głośniki dość szybko tak aby rezultat był co najmniej zadowalający.
    Ale masz rację że nie jest to profesjonalne (ilu tu jest profesjonalistów ? :) ) jak również że fajniej byłoby dać 17- 18 cm nisko średni (tu poważnie - ze świadomością potencjalnie mniejszego poweru) ( a może dwa na 2,5 drogi, a może 3,5 drogi :) )

Pozdrawiam.

• #12 26 Lut 2013 14:27
    erenis
    Poziom 9  

Zdecydowałem się jednak na tą konstrukcję:
    GDN-22/140/8 SCX+GDM-14/150/8 SCX+GDWK-10/200/8 PJ

Niestety PJ chyba już wycofali, ale podano mi zamiennik:
    T.STX.4.1.200.8.F.P.PC
    Jednakże, jak to zamiennik, różni się trochę. Czego będę potrzebował, aby ew. poprawić zwrotnicę ?

Potrzebne będą jakieś oddzielne komory na któryś z głośników ? Czy litraż 36.5l będzie odpowiedni ?

P.S.
    GDN i GDM są obecnie niedostępne w sklepie, ale podano mi informację, zę powinny być w następnym tygodniu.

• #13 26 Lut 2013 21:40
    zulusj23
    Poziom 21  

Witam,

idealnym miejscem poszukiwań odpowiedzi na twoje pytania jest DIYAUDIO.PL , był tam chyba wątek poświęcony tej konfiguracji, sprawdź.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

• #14 26 Lut 2013 23:18
    erenis
    Poziom 9  

Ok. Podobno nie ma się co martwić o tą PJkę.

Lepiej zrobić oddzielną komorę na średnio i wysokotonowca ?

• #15 27 Lut 2013 00:10
    Tomq
    Poziom 38  

Nie jest to konieczne, ale też nie zaszkodzi. Taka komora pozytywnie wpływa na szczelność komory średniotonowca. Zadbaj o odpowiednią sztywność całej konstrukcji i jeśli możesz wydać nieco więcej pieniędzy to daj maty tłumiące (nawet te najtańsze za 5 zł/szt) choćby na przednią ściankę.

• #16 28 Lut 2013 08:35
    Artuch
    Poziom 2  

erenis
    Jeśli się zdecydowałeś na:
    GDN-22/140/8 SCX+GDM-14/150/8 SCX+GDWK-10/200/8 PJ
    co wygląda w miarę sensownie, to zadbaj o odpowiednio dobrą cewkę dla basowca
    - 4,7mH nawet na rdzeniu to dużo (długi) drutu i raczej średnica 0,6 czy 0,8 mm to za mało - tu niestety aby nie zabić jakiejkolwiek impulsowości basu trzeba dać coś na fi 1,2mm - tak myślę.
    Tomq dobrze pisze z tą komorą dla sopranu - jest to pozytywne rozwiązanie i zależnie od jakości frontu sopranu bardziej lub mniej ale widziałem (czułem) głośniki które pod wpływem ciśnienia basu wyraźnie drżały.
    Do średniego komora chyba na pewno :)

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson