Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikami krokowymi z kompa

17 Lut 2005 11:40 2398 4
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich
    Na elektrodzie znalazłem ciekawy tekst: "Sterowanie dwoma silnikami krokowymi" http://www.elektroda.net/dla_kompa/robot.html Bardzo proszę o pomoc w przebudowaniu tego układu do sterowania 8 silniczkami krokowymi. Sam potrafię jedynie zbudować taki układ wg. schematu ale nie potrafię go rozbudwać czy przebudować.
  • Poziom 33  
    Zalezy do czego to chcesz wykorzystac. Byc moze wystarczy zbudowac cztery takie uklady i podlaczac je do komputera za pomoca prostego przelacznika w zaleznosci od potrzeb. Oczywiscie wiaze sie to z pewnym dyskomfortem ale gdy sie niema co sie lubi... Sama przebudowa ukladu to nie wszystko-trzeba jeszcze miec program sterujacy.
  • Poziom 39  
    jeżeli nie masz narzuconego portu do sterowania tym ustrojstwem - proponuje wykorzystać port LPT do tego. Masz tam 12 wyjść z tego co pamiętam. Więc musisz podzielić szynę wyjściową na dwie części. Jedna będzie sterowała silnikiem, a druga będzie pełniła role wybierającej którym silnikiem chcesz sterować.
    Zaznaczam że w danej chwili można takim urządzeniem sterowac tylko jednym silnikiem (można włączyć kilka, ale będą się obracały z ta samą prędkością). Schemat mojego rozwiązania (które trzeba byłoby nieco rozbudować - bo ja w taki sposób sterowałem trzema niezależnymi blokami silników) znajdziesz na www.hercules.webpark.pl
  • Poziom 11  
    Co do programu to nie będzie większego problemu, po prostu trzeba napisać go, a co do całej konstrukcji to zamierzam wykorzystać silniczki ze stacji dyskietek. Ma to być ramię z kilkoma punktami zgięcia i chwytakiem na końcu. Raczej urządzenie demonstracyjne bez większego zastosowania z uwagi na moc.
  • Poziom 39  
    kod sterujący silnikiem mogę udostępnić...
    A sterowanie 8-ma silnikami to też nie problem (8-ma niezależnie).
    Pamiętaj, że silnik z stacji dysków (5,25) może pracować w trybie zwykłym lub mikrokroków - co zwiększa precyzje...