Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co można zrobić ze starej myszki komputerowej?

gucio66 17 Lut 2005 11:44 5638 15
  • #1 17 Lut 2005 11:44
    gucio66
    Poziom 9  

witam wszystkich
    moje pytanko jest takie : co można zrobić ze starej myszki komputerowej
    (oprócz wyrzucenia jej do śmieci)
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi!!!

0 15
  • #2 17 Lut 2005 12:21
    Bartserwis
    Poziom 14  

Urządznie do pomiau obrotów lub zliczania malutkich ruchomych elementów tylko po co coś takiego

0
  • #3 17 Lut 2005 12:49
    przemo.t
    Poziom 27  

Licznik predkosci obrotowej, ilosci obrotow, mozesz sobie tez mierzyc odleglosc (przesuwajac po powierzchni) generalnie wszystko co zwiazane ze zmiana ruchu obrotowego na impulsy elektryczne.

Pozdrawiam

1
  • #4 17 Lut 2005 23:46
    Paszczak2003
    Poziom 17  

1)
    a co można zrobić z myszki optycznej :> mam chyba z 4 są na USB..

2)
    jak podłączyć taką starą myszkę.... żeby reagowała na kierunek obrotu wałeczka???

pozdrawiam

0
  • #5 18 Lut 2005 00:21
    Urbas
    Poziom 15  

Moja propozycja jest taka zeby ja wystawic na allegro za zlotowke licytacje na 2 tygodnie i mozesz obserwowac ile osob wchodzi i oglada i za ile poleci zajmie ci to jakies 2 tygodnie albo mozesz zdobyc popularnosc w miescie jako myszkowy dusiciel wyjdz wieczorem i napadnij jakas powolna starusze i podus ja troche ta zabawa dostarcza adrenaliny i podniecenia rub tak co klika dni to bedziesz mogl zbierac wycinki z gazet i nagrywac wieczorne wiadomosci zawsze jakies zajecie

-1
  • #6 18 Lut 2005 00:33
    Paszczak2003
    Poziom 17  

wiesz co super chyba tak zrobie.. myślałem jeszcze żebym się przeszedł do piwnicy i poszukał jeszcze paru rozwalonych.... i bym sobie powiesił na suficie w pokoju. tak fajnie by zwisały.. :]] to by był efekt :]

hihi
    Pozdrawiam

0
  • #7 18 Lut 2005 01:36
    przemo.t
    Poziom 27  

A moze troche kota sasiada poszczuc co by sie nie zanudzil na smierc, z czterema myszkami to mu mozesz niezla jazde zrobic...

Pozdrawiam :sm16:

0
  • #8 18 Lut 2005 02:36
    Urbas
    Poziom 15  

Lub dać tą myszkę biednym ludziom z rodzin patologicznych, jak zwiną komuś komputer często zapominają o zabraniu też klawiatury i myszki a wracać się i ryzykować dla myszki, że cię zwiną dostaniesz wyrok i jeszcze na dodatek ciężko wyniesiony komputer też zabiorą! A tak z miłą chęcią wezmą od ciebie i będziesz miał tą satysfakcję, że zrobiłeś dobry uczynek przemyśl to!

1
  • #9 18 Lut 2005 08:25
    mrrudzin
    Poziom 39  

Paszczak2003 napisał:
    1)
    a co można zrobić z myszki optycznej :> mam chyba z 4 są na USB..

2)
    jak podłączyć taką starą myszkę.... żeby reagowała na kierunek obrotu wałeczka???

pozdrawiam

1)
    Z myszki optycznej możesz zrobić (jak z zwykłej) licznik odległości na przykład.

2)
    Każda myszka musi reagować na kierunek obrotu wałeczka (bo na tym opiera się jej zasada działania)

Wydaje mi się że byłby problem z zrobieniem z myszy licznika małych elementów za pomocą części optyznej myszy. Jakakolwiek ingerencja w układ optyczny kończy się... Chodzi o to że są tam dwie pary nadajnik->odbiornik. Kierunek jest określany na podstawie różnicy przyjścia sygnału z obu par.
    Prościej byłoby wykorzystać np. przyciski myszy do tkaichj rzeczy (zbudować układ, którego wyjście zwierałoby przycisk myszy -> stawiało 0 lub 1 na zaciskach przycisku).

A jeżeli chodzi o liczniki odległosci.
    Np. w C++ jest f-cja pokazujaca współrzędne kursora myszy na ekranie. JEdnak pokazuje je (w trybie graficznym) od 0 do 639.
    Żeby powiększyć zakres trzeba posunąć się do pewnej sztuczki. Mianowicie ustawia się kursor w położeniu środkowym i zakresy krańcowe np na 100 w lewo i 100 w prawo. Jeżeli musz przejedzie dalej, jest przesuwana do punktu środkowego, a do jakiegoś licznika w programie dodaje się (lub odejmuje w zależności od kierunku) np jedynkę...

Więc jeżeli jednak nie uda Ci sie zadusić jakejś babci... troche z takiej myszy dasie wykombinować...

0
  • #10 19 Lut 2005 17:36
    Urbas
    Poziom 15  

Który pomysł wykorzystasz??

Dodano po 1 [minuty]:

Który pomysł wykorzystasz??

0
  • #11 19 Sty 2006 15:32
    _eM_
    Poziom 11  

przemo.t napisał:
    Licznik predkosci obrotowej, ilosci obrotow, mozesz sobie tez mierzyc odleglosc (przesuwajac po powierzchni) generalnie wszystko co zwiazane ze zmiana ruchu obrotowego na impulsy elektryczne.
    Pozdrawiam

Cześć
    Temat troszkę stary, ale mam problem z nim związany :)
    Jak zamienić impulsy elektryczne, które nadaje myszka na wartości (ewentualnie wykres impulsów), które będę mógł odczytac prosto z ekranu monitora? Muszę zmierzyć prędkość obrotową silnika wykorzystując układ z myszki, ale nie wiem w jaki sposób zamienić impulsy generowane przez diode na ilość obrotów wykonaną przez tarcze myszki.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 19 Sty 2006 18:18
    przemo.t
    Poziom 27  

Witam, najlepiej zrobic to na jakims mikrokontrolerze ktory wysylalby dane do PC a program na PC by wyswietlal wykres. Mozna tez zrobic za pomoca tylko PC i portu drukarkowego ale wtedy predkosc obrotu tarczy nie moglaby byc zbyt duza.

Zasada pomiaru jest prosta, liczysz ile jest szczelin na tarczy, niech ich bedzie 30. teraz zliczasz kazdy impuls z czujnika, co sekunde odczytujesz ile zliczyles impulsow i zerujesz licznik i tak w kolko. Ilosc zliczonych impulsow dzielisz na 30 i wychodzi ilosc obrotór z dokladnoscia do 1/30 obrotu. Jesli nie zalezy ci na dokladnosci to robisz tarcz z jedna szczelina i jedna przyslona w proporcji 50/50(pol kola zasloniete, pol odsloniete), wowczas bedziesz mogl pracowac z wiekszymi predkosciami obrotow (bez zmiany predkosci odczytu czujnika) ale dokladnosc spadnie do jednego obrotu.
    napisz na jakim rozwiazaniu Ci zalezy PC czy PC + mikrokontroler, postaram sie przyblizyc temat

P.S. tak w ogole to nie wiem czy dobrze zrozumiealem czy masz wykorzystac tylko uklad optyczny z myszki i zasade dzialania, czy masz napisac program na PC ktory bedzie liczyl predkosc silnika z wykorzystaniem calej myszki (optyka+elektronika)

0
  • #13 19 Sty 2006 18:56
    _eM_
    Poziom 11  

Witam
    Dzięki za odpowiedz.
    Spróbuje wytłumaczyć jakie mam zadanie do wykonania :)
    Nie muszę robić tego na mikrokontrolerze, poza tym nie znam się na tym. Wykorzystać chcę tylko układ z myszki do pomiaru prędkości obrotowej silnika. Tarcze z myszy muszę połączyć z wałkiem wychodzącym z silnika. Jego prędkość nie jest duża, mierzona będzie za przekładnią. Prędkość wałka silnika wynosi ok. 180obr/min, a za przekładnia (czyli tam gdzie będzie mierzona) tylko ok. 1-2 obr/s.
    Chciałbym to zrobić przy wykorzystaniu samego PC tak jak pisałeś, może być port drukarki czy jakikolwiek inny, tyle że nie wiem jak to zrobić :( Szukam już dwa dni w internecie czegoś takiego, ale nigdzie nic nie mogę znaleźć.

0
  • #14 19 Sty 2006 19:15
    przemo.t
    Poziom 27  

kupujesz cos takiego http://www.europe.omron.com/Images/en/165_19342.pdf w jego szczelinie umieszczasz tarcz z myszki, Robisz polaczenia zgodnie ze schematem na stronie 2 tego PDFa (po prawej na dole) Na Imput podajesz 5V i rezystor 560Ohm, na Vcc dajesz 5V, laczysz mase z masa portu LPT, a Output dajesz na 2 pin portu LPT. Ten rezystor oznaczony na schemacie jako RL moze byc kolo 4,7K. Teraz kwestia napisania programu w delphi lub C++, ktory zczytuje impulsy z pinu 2 portu LPT. Najlepiej posluzyc sie komponentem typu TvicLPT, przykladow znajdziesz mnustwo w sieci. Algorytm rogramu tak jak pisalem wczesniej, zlicza impulsy->co sekunde wyswietla wartosc impulsow->i zeruje licznik impulsow... i tak w kolko

0
  • #15 19 Sty 2006 19:27
    pend0lino
    Poziom 11  

Nie da sie wykorzystac diody i odbiornika, które są standardowo w myszce stosowane do generowania impulsów?

0
  • #16 19 Sty 2006 22:44
    przemo.t
    Poziom 27  

Da sie , to nie dioda odbiera tylko fototranzystor a w przypadku myszki sa to jakby dwa w jednej obudowie bo rozpoznaja jeszcze kierunek obrotu. Znajdz w necie opis wyprowadzen wtyczki PS2 (tej od myszki) podlacz do niej napiecie 5V wedlug tego opisu. Nastepnie musisz znalezc na ktorej nozce pojawiaja sie impulsy jak krecisz tarcza w myszce. Sprawdzasz ten czarny ukladzik z 3 nozkami. jak znajdziesz to podlaczasz ta nozke do portu LPT. Impulsy mozesz tez zczytac z wtyczki (tak jak sa one przesylane do komputera) musialbys wtedy zczytywac dane z portu PS/2 no i wtery nie ingerujesz w elektronike myszki

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo