Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZDS 3-19 DPR - pompa głębinowa / przetwornica częstotliwości / agregat

africates 23 Lut 2013 01:28 2970 10
  • #1 23 Lut 2013 01:28
    africates
    Poziom 6  

Witam wszystkich, jako, że jest to mój pierwszy wpis na forum.

Mam studnię głębiową z pompą ZDS 3-19 z systemem DPR. Jest jasno napisane w instrukcji, że nie mogę używać przetwornicy częstotliwości. Co to właściwie znaczy? Czy mogę używać agregatu prądotwórczego do zasilania tej pompy? Jeżeli tak, to czy muszę zwrócić na coś uwagę przy wyborze agregatu?

Pozdrawiam.
    a

Post poprawiłem, następnym razem przed wysłaniem wiadomości proszę korzystać z przycisku "Pisownia". [Łukasz]

0 10
  • #2 23 Lut 2013 08:21
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Przetwornice częstotliwości (nazywane też przemiennikami częstotliwości albo falownikami) służą do regulacji prędkości obrotowej silników. Producent zastrzega że nie należy takiego urządzenia używać. Nie ma to nic wspólnego z możliwością zasilania z agregatu.
    Co do agregatu, agregat musi umożliwić rozruch pompy. W uproszczeniu, dobierając agregat jednofazowy do pompy jednofazowej albo trójfazowy do pompy trójfazowej, przyjmujemy moc znamionową generatora co najmniej trzykrotnie większą od mocy znamionowej silnika pompy.
    Można też oczywiście zastosować agregat trójfazowy do zasilania pompy jednofazowej, tyle że wtedy trzeba przyjąć moc generatora co najmniej sześciokrotnie większą od mocy silnika.

0
  • #3 23 Lut 2013 11:06
    Bartek eDoradca WILO
    Poziom 10  

Witam,
    Proszę sprawdzić w karcie katalogowej posiadanej pompy (znajdzie ją Pan na stronie producenta urządzenia) jaki jest prąd nominalny oraz prąd rozruchowy urządzenia. W wielu przypadkach zastosowanie falownika obniża żywotność pompy.
    W sprawie agregatu proszę postąpić zgodnie z postem kolegi powyżej.

0
  • #4 23 Lut 2013 11:43
    .Jack
    Specjalista elektryk

africates napisał:
    Jest jasno napisane w instrukcji, że nie mogę używać przetwornicy częstotliwości. Co to właściwie znaczy?

A to znaczy to co jest napisane. Że producent nie przystosował silnika pompy głębinowej do uruchamiania poprzez przetwornicę częstotliwości. Nie każdy silnik do tego się nadaje.
    A druga sprawa to nie ma najmniejszego sensu zastosowanie w tym przypadku przemiennika, pompa albo pracuje albo nie pracuje. Nie jest nikomu potrzebna regulacja prędkości obrotowej - to nie jest wentylator. A rozruch gwiazda trójkąt też nie ma sensu do pomp małej mocy.

0
  • #5 25 Lut 2013 20:43
    africates
    Poziom 6  

Dziękuje za wszystkie wpisy. Jako że nie mam nic wspólnego z elektryką/elektroniką wolałem upewnić się czy przetwornica nie jest jakoby integralną częścią generatora. Nie wiem skąd mi się to wzięło, być może pomyliłem to ze stabilizatorem napięcia w który wyposażone są niektóre generatory. Zatem zapewniam wszystkich iż nie jest moją intencją stosowanie przetwornicy a tylko i wyłącznie chciałem się upewnić, że zasilanie pompy z generatora podczas budowy domu nie uszkodzi jej. Pompa ma moc 1,1kW i zasilanie jednofazowe czyli wnioskując po odpowiedziach muszę zakupić generator jednofazowy o mocy conajmniej 3kW. Czy są jakieś inne parametry na które mam zwróciś jakąś szczególną uwagę? Generator będzie używany do pompy oraz może być używany przy budowie domu do zasilania innych urządzeń. Jeżeli dotrwa niestrudzony do czasu gdy zamieszkamy w domku będzie również służył jako zasilanie awaryjne pieca i podstawowych urządzeń.

0
  • #6 26 Lut 2013 14:39
    africates
    Poziom 6  

Czy agregat Honda ECM 2800 bedzie odpowiedni?

0
  • #7 26 Lut 2013 16:16
    adamkol45
    Poziom 17  

Kolego, ECM2800 ma 2,5 kW mocy znamionowej (tutaj link: Link), a - jak sam napisałeś - potrzebujesz agregatu o mocy znamionowej ponad 3,3 kW. Odpowiedź nasuwa się sama...

0
  • #8 26 Lut 2013 17:54
    africates
    Poziom 6  

Witam. Trzykrotnie wieksza moc znamionowa byla sugestia kolegi z postu powyzej. Czy jest mozliwosc sprawdzenia jaka dokladnie najmniejsza moc znamionowa agregatu bede potrzebowal?
    Jeszcze jedna rzecza jest, ze wiekszosc agregatow sprzedawanych na Allegro moc znamionowa ma podana z kosmosu wiec trzeba wziac duza poprawke. W przypadku Hondy nie powinno byc tego problemu?!
    Co z brakiem stabilizacji we wspomnianym agregacie? Czy pompa jest na tyle wrazliwym urzadzeniem ze takowy stabilizator musi byc?

0
  • #9 27 Lut 2013 19:10
    africates
    Poziom 6  

Koledzy może jedak ktoś jest w stanie powiedzieć mi jak to przeliczyć. Przecież dla większości z Was to pestka. Moj temat wyladowal w dziale dal laików jednak jakoś nikt nie jest w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi popartej wzorami.

0
  • #10 28 Lut 2013 08:36
    adamkol45
    Poziom 17  

"Prąd rozruchowy silników zawiera się w przedziale 3,5 - 8 krotności prądu pracy" (cyt. za Wikipedia). Tak samo zmienia się moc pobierana przez urządzenie, w zależności od warunków pracy. Dla właściwej pracy potrzebujesz agregatu o mocy znamionowej min 3,5 kVA.

Co do stabilizacji napięcia, pompa powinna sobie bez niego dać radę bez problemu. Jeżeli jednak chcesz w przyszłości zasilić tym agregatem cokolwiek oprócz elektronarzędzi, to stabilizacji napięcia potrzebujesz. Z doświadczenia wiem (testowałem agregat FOGO bez stabilizacji), że przy załączeniu pełnego dopuszczalnego obciążenia napięcie potrafi siąść o 25V.

0
  • #11 02 Maj 2013 18:01
    maciej gnom
    Poziom 8  

a ja mam taie pytanie do @africates- jestes z niej zadowolony? bo szukam opinii uzytkownikow., bo nie wiem czy warto ja kupic

0