Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena AX 800 - Rozgałzienie instalacji antenowej naziemnej TV cyfrowej

BURMAR 23 Lut 2013 02:47 2313 5
 • #1 23 Lut 2013 02:47
  BURMAR
  Poziom 23  

  Witam,
  zakup nowego TV LCD LED FULL HD zmusił mnie do rezygnacji z usług TV kablowej spółdzielni mieszkaniowej z uwagi na jej fatalną jakość. Posiadam kilkupokojowe mieszkanie i cztery TV LCD, które do tej pory podłączone były do "kablówki". Obecnie kupiłem "N" i podłączyłem do niej nowy duży LCD.
  Niestety pozostałe trzy TV znajdują się po drugiej stronie mieszkania i nie chcę ich podłączać pod "N".
  Mam antenę AX 800 do odbioru TV cyfrowej naziemnej i właśnie ją chciałbym wykorzystać do pozostałych telewizorów. Musiałbym również wykorzystać ją do odbioru fal radiowych FM.
  Mam w związku z tym pytanie czy załączony na zdjęciu schemat sprawdzi się w praktyce. Antena ma wzmacniacz sygnału. Dekodery STB muszę zastosować z uwagi na brak MPEG 4 w TV.
  Jeżeli to rozwiązanie według Was sprawdzi się to proszę jeszcze o informację jak długi może być przewód od anteny do dekoderów STB i jakich najlepiej użyć rozgałęźników.
  Jest jeszcze kwestia zasilacza anteny. Gdzie go umieścić. Blisko anteny i wzmocniony sygnał przesyłać do dekoderów czy lepiej bliżej dekoderów. Potrzebna długość przewodu między anteną a dekoderami to ok. 15-17 m.
  Obawiam się, że przy podłączeniu wzmacniacza przy dekoderach antena nie będzie właściwie zasilana przez przewód, który będzie rozgałęziony na rozgałęźniku do radia.
  Bardzo proszę o jakieś sugestie.

  https://obrazki.elektroda.pl/6923761500_1361584437.jpg

  Moderowany przez _PREDATOR_:

  Zbędne/ dublowane/ żle umieszczone załączniki skasowano!
  Czytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

  0 5
 • Pomocny post
  #2 23 Lut 2013 03:01
  voitek1
  Poziom 39  

  Nie za bardzo rozumiem schemat:
  1. Dwa TV do jednego STB? Chcesz oglądać ten sam program na dwóch TV na raz?
  2. Na antenie powinieneś mieć sumator radio+TV (naziemna) i jednym kablem doprowadzasz sygnał do gniazdka zarówno radiowy jak i telewizyjny.
  3. Również przydałby Ci sie DiSEqC, żeby przesyłać zarówno DVB-T jak i DVB-S
  Gniazdko zadba o resztę. W gniazdku masz rozdział na radio/DVB-T/DVB-S.
  4. Co do wzmacniacza - to zależy jakie wzmocnienie ma sama antena, jak daleko jesteś od nadajnika, czy po drodze (nadajnik-antena) są przeszkody (drzewa, budynki, itp...). A długość, a co za tym idzie tłumienie, zależy od jakości kabla - nie ma tu sztywnych reguł, bo wszystko zależy od tego jaki masz sygnał na wyjściu z anteny.

  0
 • #3 23 Lut 2013 03:45
  BURMAR
  Poziom 23  

  Przede wszystkim dziękuję za tak szybką odpowiedź. Co do podłączenia dwóch TV do jednego dekodera, to tak ma być. Jeden TV to kuchnia , drugi sypialnia. A więc albo będę w dzień w kuchni albo wieczorem w sypialni W ścianie między kuchnią a sypialnią jest okno-otwór, tam umieszczę dekoder aby mógł sterować pilotem w obu pomieszczeniach. Sygnał radiowy potrzebny mi jest tylko w jednym miejscu. Przy antenie. Nie chciałbym stosować gniazd tylko wtyki antenowe na końcach przewodów. Jeśli chodzi o wielkość sygnału to jest on bardzo dobry. Wszystkie programy TV naziemnej chodzą ładnie. Mieszkam w Grudziądzu.
  A co do wzmacniacza, który jest integralną częścią anteny włączony w szereg na przewodzie antenowym, gdzie go lepiej dać ? Bliżej anteny czy bliżej dekoderów ?

  0
 • Pomocny post
  #4 23 Lut 2013 09:34
  LeDy
  Poziom 43  

  Cytat:
  A co do wzmacniacza, który jest integralną częścią anteny włączony w szereg na przewodzie antenowym, gdzie go lepiej dać ? Bliżej anteny czy bliżej dekoderów ?

  Oczywiście bliżej anteny.

  0
 • Pomocny post
  #5 23 Lut 2013 09:49
  _cheetah_
  Poziom 37  

  BURMAR napisał:
  Jest jeszcze kwestia zasilacza anteny. Gdzie go umieścić. (...) A co do wzmacniacza, który jest integralną częścią anteny włączony w szereg na przewodzie antenowym, gdzie go lepiej dać ? Bliżej anteny czy bliżej dekoderów ?
  Wzmacniacz zamontowany jest wewnątrz anteny. To o czym piszesz to inserter zasilania od zasilacza antenowego. Można go umieścić w dowolnym miejscu, ale tak, aby napięcie zasilające dochodziło do anteny. Najprościej, przed pierwszym elementem (licząc od anteny) rozdzielającym sygnał na radio i resztę instalacji.
  Można i za nim, ale wtedy musi on przenosić napięcie zasilania.

  BURMAR napisał:
  Mam w związku z tym pytanie czy załączony na zdjęciu schemat sprawdzi się w praktyce.
  Tak, jeśli użyjesz odpowiednich elementów, a sygnał jest wystarczającej jakości do podziału na odbiorniki.

  BURMAR napisał:
  Jeżeli to rozwiązanie według Was sprawdzi się to proszę jeszcze o informację jak długi może być przewód od anteny do dekoderów STB i jakich najlepiej użyć rozgałęźników.
  Długość użytego kabla antenowego zależy od jakości sygnału, który odbierasz. Normalnie kilkanaście metrów nie stanowi żadnego problemu, ale ty masz antenkę pokojową, więc kto wie.

  Rozgałęźniki, w zależności od tego, gdzie będzie umieszczony inserter zasilacza antenowego. Jeśli będzie umieszczony przed rozdziałem na radio i resztę instalacji to wystarczą zwykłe elementy zwykłe pasywne, np. rozgałęźnik na dwa R-2 Signala, a rozdział na radio i resztę instalacji, np. gniazdo RTV VQ214

  A jak inserter zasilania byłby przy którymś z dekoderów, to wtedy rozgałęźnik RSI-03 a jako rozdział radio / reszta instalacji zwrotnica ZA-106BMs albo gniazdo RTV z przeniesieniem napięcia zasilającego wzmacniacz antenowy, np. końcowe Signal R/TV DC

  0
 • #6 23 Lut 2013 11:34
  BURMAR
  Poziom 23  

  Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje i pomoc. Faktycznie ta antena ma wzmacniacz wewnątrz. Z danych anteny wynika też, że jest to antena zewnętrzna i muszę stwierdzić obiektywnie, że faktycznie jest dosyć dobra. Sygnał bardzo silny i dobry nawet przy dość dużym odchyleniu od kierunku nadajnika.
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo