Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena AX 800 - Rozgałzienie instalacji antenowej naziemnej TV cyfrowej

BURMAR 23 Feb 2013 02:47 2766 5
 • #1
  BURMAR
  Level 23  
  Witam,
  zakup nowego TV LCD LED FULL HD zmusił mnie do rezygnacji z usług TV kablowej spółdzielni mieszkaniowej z uwagi na jej fatalną jakość. Posiadam kilkupokojowe mieszkanie i cztery TV LCD, które do tej pory podłączone były do "kablówki". Obecnie kupiłem "N" i podłączyłem do niej nowy duży LCD.
  Niestety pozostałe trzy TV znajdują się po drugiej stronie mieszkania i nie chcę ich podłączać pod "N".
  Mam antenę AX 800 do odbioru TV cyfrowej naziemnej i właśnie ją chciałbym wykorzystać do pozostałych telewizorów. Musiałbym również wykorzystać ją do odbioru fal radiowych FM.
  Mam w związku z tym pytanie czy załączony na zdjęciu schemat sprawdzi się w praktyce. Antena ma wzmacniacz sygnału. Dekodery STB muszę zastosować z uwagi na brak MPEG 4 w TV.
  Jeżeli to rozwiązanie według Was sprawdzi się to proszę jeszcze o informację jak długi może być przewód od anteny do dekoderów STB i jakich najlepiej użyć rozgałęźników.
  Jest jeszcze kwestia zasilacza anteny. Gdzie go umieścić. Blisko anteny i wzmocniony sygnał przesyłać do dekoderów czy lepiej bliżej dekoderów. Potrzebna długość przewodu między anteną a dekoderami to ok. 15-17 m.
  Obawiam się, że przy podłączeniu wzmacniacza przy dekoderach antena nie będzie właściwie zasilana przez przewód, który będzie rozgałęziony na rozgałęźniku do radia.
  Bardzo proszę o jakieś sugestie.  https://obrazki.elektroda.pl/6923761500_1361584437.jpg

  Moderated By _PREDATOR_:

  Zbędne/ dublowane/ żle umieszczone załączniki skasowano!
  Czytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

 • Helpful post
  #2
  voitek1
  Level 39  
  Nie za bardzo rozumiem schemat:
  1. Dwa TV do jednego STB? Chcesz oglądać ten sam program na dwóch TV na raz?
  2. Na antenie powinieneś mieć sumator radio+TV (naziemna) i jednym kablem doprowadzasz sygnał do gniazdka zarówno radiowy jak i telewizyjny.
  3. Również przydałby Ci sie DiSEqC, żeby przesyłać zarówno DVB-T jak i DVB-S
  Gniazdko zadba o resztę. W gniazdku masz rozdział na radio/DVB-T/DVB-S.
  4. Co do wzmacniacza - to zależy jakie wzmocnienie ma sama antena, jak daleko jesteś od nadajnika, czy po drodze (nadajnik-antena) są przeszkody (drzewa, budynki, itp...). A długość, a co za tym idzie tłumienie, zależy od jakości kabla - nie ma tu sztywnych reguł, bo wszystko zależy od tego jaki masz sygnał na wyjściu z anteny.
 • #3
  BURMAR
  Level 23  
  Przede wszystkim dziękuję za tak szybką odpowiedź. Co do podłączenia dwóch TV do jednego dekodera, to tak ma być. Jeden TV to kuchnia , drugi sypialnia. A więc albo będę w dzień w kuchni albo wieczorem w sypialni W ścianie między kuchnią a sypialnią jest okno-otwór, tam umieszczę dekoder aby mógł sterować pilotem w obu pomieszczeniach. Sygnał radiowy potrzebny mi jest tylko w jednym miejscu. Przy antenie. Nie chciałbym stosować gniazd tylko wtyki antenowe na końcach przewodów. Jeśli chodzi o wielkość sygnału to jest on bardzo dobry. Wszystkie programy TV naziemnej chodzą ładnie. Mieszkam w Grudziądzu.
  A co do wzmacniacza, który jest integralną częścią anteny włączony w szereg na przewodzie antenowym, gdzie go lepiej dać ? Bliżej anteny czy bliżej dekoderów ?
 • Helpful post
  #4
  LeDy
  Level 43  
  Quote:
  A co do wzmacniacza, który jest integralną częścią anteny włączony w szereg na przewodzie antenowym, gdzie go lepiej dać ? Bliżej anteny czy bliżej dekoderów ?

  Oczywiście bliżej anteny.
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  BURMAR
  Level 23  
  Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje i pomoc. Faktycznie ta antena ma wzmacniacz wewnątrz. Z danych anteny wynika też, że jest to antena zewnętrzna i muszę stwierdzić obiektywnie, że faktycznie jest dosyć dobra. Sygnał bardzo silny i dobry nawet przy dość dużym odchyleniu od kierunku nadajnika.
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam