Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik - Czy falownik trójfazowy może pracować w cyklu przerywanym?

23 Lut 2013 09:31 5505 23
  • Poziom 17  
    Muszę zastosować w maszynie falownik do silnika 4kW 400V.
    Silnik załącza się co ok 16 sekund pracuje ok 5 sekund i znów przerwa.
    Czy mogę zastosować falownik do takiej pracy przerywanej?
  • Relpol przekaźniki
  • Warunkowo odblokowany
    to jedna z zalet falowników że mogą pracować cyklicznie (chodzi o wyjscie a silnik), ale z drugiej strony nie lepiej byłoby zastosować zespół napędowy elektromagnetyczny sprzęgło- hamulec np f-my LENZE
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    W tytule jest napisane, " Czy falownik trójfazowy może pracować w cyklu przerywanym?", odpowiedź brzmi nie. Silnik zasilany z falownika, jak najbardziej tak. Podczas pracy silnika bądź przerwy, falownik powinien pozostawać cały czas pod napięciem, sterowanie silnikiem odbywa na listwie sterującej falownika lub przez port komunikacyjny.
    Zastosowanie sprzęgła elektromagnetycznego było by lepsze pod warunkiem, że silnik miał by pracować tylko w jednym kierunku.
  • Poziom 17  
    Nie słyszałem nigdy o czymś takim. Byłem na stronie producenta jednak nie mogę tego odszukać.

Słyszałem o czymś takim jak wariator tylko też pojęcia nie mam czy będzie to dobre rozwiązanie. Głównie zależy mi na tym aby regulować obroty. Obecnie na wałku jest 156 obr/min i chciałbym podnieść te obroty na 180 obr/min później znów obniżyć itd.

W takim razie falownik będzie można powiedzieć odpowiednim rozwiązaniem do takiej przerywanej pracy silnika.

Musiałbym podłączyć falownik chyba pod stałe napięcie ponieważ jak przekaźnik poda sygnał do stycznika i wtedy załączy się falownik, a w falowniku trzeba nacisnąć start aby ruszył silnik....?

Trzeba by tak to rozwiązać aby falownik był załączony cały czas.
  • Poziom 34  
    uki4 napisał:
    Musiałbym podłączyć falownik chyba pod stałe napięcie ponieważ jak przekaźnik poda sygnał do stycznika i wtedy załączy się falownik, a w falowniku trzeba nacisnąć start aby ruszył silnik....?

Trzeba by tak to rozwiązać aby falownik był załączony cały czas.

Sterowanie falownikiem uzyskuje się poprzez jego listwę sterującą.
    Podłączasz do odpowiednich zacisków przyciski i montujesz je gdzie Ci wygodnie.
    Oprócz start-stop falowniki w zależności od modelu mają wiele innych przydatnych opcji.

Np do tego zadania, o którym piszesz:
    uki4 napisał:
    Obecnie na wałku jest 156 obr/min i chciałbym podnieść te obroty na 180 obr/min później znów obniżyć itd.

Możesz zastosować kolejne przyciski i w zależności od tego którego wciśniesz silnik będzie pracował z inną prędkością.
    Podobnie jest ze zmianą kierunku.
  • Poziom 22  
    Kolego z mojej strony mogę dodać tylko ściągnij sobie instrukcję od jakiegoś prostego falownika np LG i przeglądnij. Wszystko tam jest opisane jak się steruje start stop lub obroty.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Silnik napędza przekładnie...
    W takim razie wepnę falownik przed stycznik który przekazuje napięcie na silnik wówczas falownik będzie cały czas pod napięciem.
  • Relpol przekaźniki
  • Spec od Falowników
    Nie należy dawać stycznika na wyjściu falownika! Falownik ma być stale zasilony i połączony z silnikiem, natomiast uruchomienie, zatrzymanie i zmianę kierunku obrotów silnika wykonuje się przez przełączanie sygnałów na zaciskach sterujących falownika (małe napięcie i prąd, zwykle 24V i miliampery).
    Jedynie wyłączenie bezpieczeństwa (wyłącznik BHP) może wymagać całkowitego odcięcia napięcia zasilającego.
  • Poziom 17  
    bonanza napisał:
    Nie należy dawać stycznika na wyjściu falownika! Falownik ma być stale zasilony i połączony z silnikiem, natomiast uruchomienie, zatrzymanie i zmianę kierunku obrotów silnika wykonuje się przez przełączanie sygnałów na zaciskach sterujących falownika (małe napięcie i prąd, zwykle 24V i miliampery).
    Jedynie wyłączenie bezpieczeństwa (wyłącznik BHP) może wymagać całkowitego odcięcia napięcia zasilającego.

W takim razie czy mam wymontować stycznik i sygnał 24V podać do falownika?
    Będzie on wtedy stale zasilony i będzie pełnił rolę stycznika?
  • Poziom 22  
    Kolego może podaj więcej szczegółów o tej maszynie. Kolego jeśli na styczniku masz cały czas napięcie bez względu co robi ta maszyna to tak możesz wyrzucić stycznik dać tam falownik a te 24V wykorzystać do podawania sygnału startu falownikowi. Jeśli to napięcie na styczniku np zanika przy jakiejś innej pracy maszyny to nie montuj falownika zamiast stycznika tylko osobno zasil falownik . Potem bezpośrednio z falownika podłącz silnik
  • Poziom 17  
    Proponowałbym żeby autor tematu zamieścił szkic schematu jak to widzi.
  • Poziom 17  
    seba.et napisał:
    Proponowałbym żeby autor tematu zamieścił szkic schematu jak to widzi.

Schemat narysowałem, raczej nie profesjonalnie... Falownik - Czy falownik trójfazowy może pracować w cyklu przerywanym?
  • Poziom 17  
    matekogon napisał:
    Kolego może podaj więcej szczegółów o tej maszynie. Kolego jeśli na styczniku masz cały czas napięcie bez względu co robi ta maszyna to tak możesz wyrzucić stycznik dać tam falownik a te 24V wykorzystać do podawania sygnału startu falownikowi. Jeśli to napięcie na styczniku np zanika przy jakiejś innej pracy maszyny to nie montuj falownika zamiast stycznika tylko osobno zasil falownik . Potem bezpośrednio z falownika podłącz silnik

Maszyna służy do dozowania kruszywa zmielonego plastiku.
    Na styczniku na górnych stykach jest cały czas napięcie po podaniu sygnału z przekaźnika stycznik załącza się podając napięcie na silnik.
  • Poziom 17  
    Mały PLC nie wystarczy do zautomatyzowania tego układu?
  • Poziom 17  
    seba.et napisał:

Nieśmiało zapytam, co to PLC?
  • Moderator Elektrotechnika
    Myślę że tu falownik się nie sprawdzi ponieważ czasy cykli są zbyt krótkie a falownik nie startuje jak rakieta robi swoje cykle przed startowe (można je trochę pominąc ale nie wszystkie) będzie jeszcze sprawa rozruchów ,więc polecam sprzęgło elektryczne do częstych startów a falownik tylko żeby zmniejszyć lub zwiększyć obroty.Oto przykładowe sprzęgło lub innej firmy .
    http://www.radius.pl/1,43,Elektromagnetyczne.php
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Kolego z tym PLC to chyba trochę się zagalopowałeś.

Być może masz rację, ale plc to też jakieś rozwiązanie.
    Stosując falownik odpada stycznik i przekaźnik. Autor dysponuje już falownikiem?
  • Poziom 22  
    Cały czas nasuwa się pytanie w jakim celu autor tematu chce tam zamontować falownik?
  • Poziom 17  
    seba.et napisał:

Cały układ jest zautomatyzowany więc sterownik PLC nie jest potrzebny. Myślałem, że jest jeszcze inny sterownik PLC do regulacji obrotów dlatego to nieśmiałe pytanie.

Dodano po 1 [minuty]:

matekogon napisał:
    Kolego z tym PLC to chyba trochę się zagalopowałeś. Do autora tematu. Zapytam jeszcze z jakiego względu chcesz tam wcisnąć ten falownik. A co do PLC http://pl.wikipedia.org/wiki/Sterownik_PLC

Chciałem go zastosować do regulacji obrotów silnika aby nie zmieniać często kół pasowych.

Dodano po 43 [sekundy]:

seba.et napisał:
    Cytat:
    Kolego z tym PLC to chyba trochę się zagalopowałeś.

Być może masz rację, ale plc to też jakieś rozwiązanie.
    Stosując falownik odpada stycznik i przekaźnik. Autor dysponuje już falownikiem?

Falownika jeszcze nie posiadam.

Dodano po 56 [sekundy]:

matekogon napisał:
    Cały czas nasuwa się pytanie w jakim celu autor tematu chce tam zamontować falownik?

W jakim celu podałem na samym początku do regulacji obrotów silnika w czasie cyklu produkcyjnym.

Dodano po 5 [minuty]:

Krzysztof Reszka napisał:
    Myślę że tu falownik się nie sprawdzi ponieważ czasy cykli są zbyt krótkie a falownik nie startuje jak rakieta robi swoje cykle przed startowe (można je trochę pominąc ale nie wszystkie) będzie jeszcze sprawa rozruchów ,więc polecam sprzęgło elektryczne do częstych startów a falownik tylko żeby zmniejszyć lub zwiększyć obroty.Oto przykładowe sprzęgło lub innej firmy .
    http://www.radius.pl/1,43,Elektromagnetyczne.php

Powiedzmy, że podpinam falownik pod stałe napięcie sygnał do startu silnika podany będzie z przekaźnika 24V.
    Przekaźnik poda sygnał aby falownik załączył pracę silnika (podobnie jak stycznik) z tym, że będzie posiadał ustawione obroty. Załączy silnik na jakieś 5 sekund po czym go odłączy i po ok 15 sekundach znów załączy i takich cyklach będzie on pracował.

Proponujesz zamontowanie sprzęgła elektrycznego będzie to działać na zasadzie gdzie silnik będzie pracował bez przerwy a załączone zostaje sprzęgło...?
  • Poziom 22  
    Kolego jeśli chcesz zastąpić wymianę kół pasowych do regulacji obrotów to tylko falownik się nadaje. Temat sprzęgła padł dla tego bo pisałeś tylko o cyklach załączania. Są dwie opcje Pierwsza jak masz więcej kasy wpinasz falownik i proponowane sprzęgło w tedy ustawiasz na falowniku żądane obroty i sprzęgłem przekazujesz napęd na maszyny w określonych odcinkach czasu co właśnie potrzebujesz. Druga opcja jest sam falownik tu kolega Krzysztof się nie zgadza z takim zastosowaniem a ja bym na ten temat polemizował jeśli weźmiemy jakiś tani falownik np z seri LG ig5a i ściągniemy sobie instrukcję to pojawią się dwa hasła czas przyśpieszenia i czas zatrzymania zakres od 0 do 6000s. Więc proszę mi powiedzieć jak będzie wyglądał start silnika jeśli ustawimy wartości na 0? No właśnie że będzie startował od razu silnik tak jak w przypadku zwykłego stycznika. Ale wydaje mi się że te czasy będzie potrzebowała autor również gdyż jeśli stycznik wyłączy pracę silnika to ten silnik jeszcze swoim wybiegiem się kręci i zwalnia.
  • Poziom 17  
    matekogon napisał:
    Kolego jeśli chcesz zastąpić wymianę kół pasowych do regulacji obrotów to tylko falownik się nadaje. Temat sprzęgła padł dla tego bo pisałeś tylko o cyklach załączania. Są dwie opcje Pierwsza jak masz więcej kasy wpinasz falownik i proponowane sprzęgło w tedy ustawiasz na falowniku żądane obroty i sprzęgłem przekazujesz napęd na maszyny w określonych odcinkach czasu co właśnie potrzebujesz. Druga opcja jest sam falownik tu kolega Krzysztof się nie zgadza z takim zastosowaniem a ja bym na ten temat polemizował jeśli weźmiemy jakiś tani falownik np z seri LG ig5a i ściągniemy sobie instrukcję to pojawią się dwa hasła czas przyśpieszenia i czas zatrzymania zakres od 0 do 6000s. Więc proszę mi powiedzieć jak będzie wyglądał start silnika jeśli ustawimy wartości na 0? No właśnie że będzie startował od razu silnik tak jak w przypadku zwykłego stycznika. Ale wydaje mi się że te czasy będzie potrzebowała autor również gdyż jeśli stycznik wyłączy pracę silnika to ten silnik jeszcze swoim wybiegiem się kręci i zwalnia.

Kolego Matekogon dzięki za rzeczową odpowiedź.
    W takim razie szukam falownika i zamontuję go.
    Po montażu dam znać jak to pracuje.
  • Moderator Elektrotechnika
    Wszyscy jesteśmy ciekawi co nam napiszesz Uki. Kolego matekogon jeśli masz możliwość przetestowania takiego falownika na tak częste starty i zatrzymania bez zwłoki napisz nam spostrzeżenia.