Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana przyłącza z 1F na 3F - koszty zmiany przyłącza

mateush.pol 23 Feb 2013 12:31 13581 38
Wago
 • #1
  mateush.pol
  Level 9  
  Proszę o opinie na temat kosztów zmiany przyłącza (linia napowietrzna), jakie wycenił sobie mój wydaje mi się dobry znajomy elektryk za robotę oraz materiały.
  Elektryk za swoją pracę liczy sobie 2000zł oraz za materiał około 2000-2500zł. Robocizna obejmuje podłączenie licznika na elewacji budynku oraz podłączenie trzech rozdzielni w środku budynku + jeden podlicznik. Materiałów również nie wyszło aż tak dużo, bo tylko 15 metrów przewodu zasilającego YDY 5x10 i 8 metrów YDY 5x6 + rozdzielnie, bezpieczniki, bednarka, a resztę materiałów już mam kupione. Kopać pod uziemienie też będę sam. W sumie elektrykowi musiałbym zapłacić około 4000-4500zł + opłata dla Energetyki około 1500zł czyli razem około 6000zł!!!
  Czy to normalny koszt czy może ceny elektryka są zawyżone?
  Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.
 • Wago
 • #2
  kuran17
  Level 19  
  Troche za dużo sobie policzyl.

  Najpierw proszę poprawić pisownię i później wykonać rzetelną kalkulację a dopiero później pisać "dużo", "mało".[kkas12]
 • Helpful post
  #3
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Nie pozostaje nic innego, tylko poprosić o wycenę szczegółową, porównać z inną ofertą.
  Na cenę niezbędnych a koniecznych materiałów nie macie wpływu, natomiast cena robocizny musi uwzględniać wiele składników, ...
  Za jakość i rzetelność wykonania się płaci.
  Natomiast trochę dziwi ten przewód zasilający 5x10, a konkretnie jego umiejscowienie przy przyłączu napowietrznym.
 • #4
  mateush.pol
  Level 9  
  No właśnie też wydaje mi się że za dużo sobie policzył, zwłaszcza że to jest sąsiad i dobry kolega z którym znamy się od lat, ale widocznie nie brał tego pod uwagę.

  Przewód zasilający YDY 5x10mm2 idzie z licznika głównego do pierwszej rozdzielni w budynku (do 1 mieszkania 100m2) stamtąd do drugiej rozdzielni idzie przewód zasilający 5x6mm2 (do 2 mieszkania) gdzie montowany będzie też podlicznik.
  Również z pierwszej rozdzielni będzie szedł jeszcze jeden przewód zasilający (prawdopodobnie 5x4mm2 do dużej kotłowni, stajni oraz garażu gdzie też będzie mała rozdzielnia.
  Już wiem, że za materiał od kolegi elektryka na pewno przepłaciłem i tu nie potrzebuję już opinii, bo ten sam materiał kosztuje około 15% taniej chociażby na allegro i często wysyłka gratis, lub chociażby w castoramie porównywałem też wychodzi jakieś 5-10% taniej.
  Czekam tylko z zainteresowaniem na Waszą ocenę kosztów robocizny.
  Kolega elektryk początkowo koszt robocizny wycenił na 1500zł, ale po pewnym czasie dodał, że za podłączenie trzech rozdzielni i podlicznika wewnątrz budynku chce jeszcze dodatkowe 500zł co razem daje 2000zł. Teraz trochę pluję sobie w brodę bo wydaje mi się że może taniej było by wziąć obcego elektryka i samemu kupić wszystkie materiały :/
 • Helpful post
  #5
  fighter
  Level 21  
  Kolego jednemu elektrykowi zapłacisz 1500 i swiecić sie swiatło bedzie a robota i tak spierniczona a drugiemu elektrykowi zapłącisz np 2000 świecić sie bedzie ale robota bedzie rzetelnie i dokładnie wykonana, nie oszukujmy sie za dokładną i dobrą robote trzeba zapłacić, "jaka płaca tak praca" a nikt za darmo nie bedzie robił :)

  Nikt na forum ci tego nie oceni co do zł bo trzeba widziec budynek, warunki techniczne, stopień skomplikowania, poprowadzeni instalacji, sposób wykonania itd. a my tego tu nie widzimy ;p hehe :) pozdrawiam

  mysle, że taniej jak 2000 zł ja bym ci tego nie zrobił ;p choć moge sie mylić bo za mało danych :)
 • Helpful post
  #6
  User removed account
  User removed account  
 • Wago
 • #7
  fighter
  Level 21  
  Bronek22 dobrze mówisz :) i pytanie do kuran17 na jakiej podstawie policzył, że za duzo elektryk chce ????? bardzo mnie to ciekawi :)
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  mateush.pol
  Level 9  
  Bronek22 wrote:
  Za tą samą pracę w różnych miejscowościach róznie się płaci.
  A ty ukrywasz miejscowość..
  Robocizna 2000. Za co = licznik,przyłącze ,podlicznik i 3 rozdzielnie.

  Prawdopodobnie będzie potrzebny jeszcze pomocnik.

  Rozumiem, że dojazd na robotę ,na oględziny to prywatnym samochodem gratis.

  Elektryk u ciebie był ,zrobił oględziny i wycenę, stracił czas i benzynę.
  To jest prezent dla ciebie.


  Miejscowość to wioska w województwie opolskim gdzie ceny są dużo niższe niż np w oddalonym o 100 km Wrocławiu.
  No właśnie że żaden pomocnik nie będzie potrzebny, bo tzw brudną robotę typu rycie dziur w ścianach, bruzdy na przewody, kopanie uziemienia itd będę robił ja o czym od razu mu powiedziałem (licząc tym samym na upust za robotę).
  Dojazd i koszty benzyny to sprawy groszowe bo ten elektryk to mój sąsiad i mieszka 20 metrów obok mnie.

  Bronek22 wrote:
  mateush.pol wrote:
  No właśnie też wydaje mi się że za dużo sobie policzył, zwłaszcza że to jest sąsiad i dobry kolega z którym znamy się od lat, ale widocznie nie brał tego pod uwagę.
  Jeżeli nie czerpał innych korzyści z tej znajomości (???) to nie powinien tego uwzględniać. Zwłaszcza,że na biednego nie trafił.

  Nie jest tak, że nigdy nie czerpał żadnych korzyści bo wiele koleżeńskich sąsiedzkich przysług się mu udzieliło, pożyczanie sprzętu itp, ale ok zgadzam się, chociaż bardzo dobrze się znamy i dobrze ze sobą żyjemy to niczego taniej dla mnie nie musi robić.

  Skąd ta pewność że na biednego nie trafił?
 • Helpful post
  #10
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Żeby się później nie okazało, że skończy się dobrosąsiadzka znajomość, czego i Tobie, kolego mateush.pol, i sąsiadowi nie życzę.
  Dlatego trzeba rozważnie podejść do sprawy, łącznie z konkretną wyceną, o czym wcześniej pisaliśmy.
 • #11
  jann111
  Level 32  
  mateush.pol wrote:
  Proszę o opinie na temat kosztów zmiany przyłącza (linia napowietrzna), jakie wycenił sobie mój wydaje mi się dobry znajomy elektryk za robotę oraz materiały.

  Jeśli to "dobry znajomy" to sobie go odpuść,bo stracisz kolegę.Jeśli to "znajomy elektryk" to sprawdź jego referencje a potem negocjuj cenę,a jeśli to "dobry elektryk" to bierz w ciemno, bo takich jest coraz mniej.A tak na serio, to cena usługi wcale nie świadczy o jakości,a ogólnie ceny usług w zależności od regionu są bardzo zróżnicowane.Jak masz wątpliwości co do ceny ,to złóż zapytanie o cenę w kilku firmach ,to wtedy będziesz miał porównanie....a przy okazji się dowiesz, czy to" dobry znajomy",czy "dobry elektryk" ?
 • #12
  mateush.pol
  Level 9  
  Elpapiotr, on bez żadnej wyceny powiedział że zrobi wykona całość za 2000zł czyli co konkretnie mogę od niego wymagać?
  Poprosić go żeby napisał mi na papierze co dokładnie zrobi za te 2000zł?
  Co jeszcze powinienem od niego otrzymać? Fakturę za materiały? Rachunek za wykonaną robotę?
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  fighter
  Level 21  
  Panie Motronic prosze nie porównywać jednego przyłącza do drugiego itd. bo niema dwóćh takich samych budynków sposobów prowadzenie kabla,wykonania instalcji stopnia jej skompliowania itd. Chyba, że sie robi osiedle domków takich samych dla dewelopera.
  Innymi słowy niech autor tematu skontaktuje sie z kilkoma firmami przedstawi dokładnie co i za co sobie liczą, jakim materiałem i za ile lub niech napisze konkretną wycene od sasiada. Wtedy będziemy mogli rzetelnie pomóc w wycenie a tak to jest tylko gdybanie i mało trafne porównania.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  mateush.pol
  Level 9  
  Tu nie do końca zgodzę się z tym że ja go wykorzystuje, bo jak mogę to robić skoro to on ustala ceny?
  Może od początku nie wyraziłem się wystarczająco jasno, że po za wymianą rozdzielni i licznika na elewacji budynku zadaniem elektryka będzie też podłączenie trzech mniejszych rozdzielni w środku budynku.
  W tym budynku zrobione są dwa mieszkania jedno przy drugim na każde mieszkanie jest rozdzielnia i do tego trzecia rozdzielnia będzie na parterze do pomieszczeń typu garaż, kotłownia, piwnica itd.
  Zadaniem elektryka jest podłączenie się od nowej rozdzielni z elewacji budynku przewodem zasilającym kolejno do wszystkich trzech rozdzielni.
  Weźcie tylko pod uwagę ten aspekt, że u nas nie tylko na wsi ale i w miastach stawki są niskie, bo to nie Wrocław, Katowice czy Warszawa, dla przykładu ja pracując w naszym regionie nie mam szans zarobić tych 2000 zł w miesiąc.
  Jeśli więc 2000zł za wykonanie czegoś takiego przy bez robienia bruzd, kopania itd to za mało, to jestem zaskoczony ale oczywiście również pozytywnie bo pocieszam się że nie przepłacam ;)
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  mateush.pol
  Level 9  
  Mam warunki on też czytał te warunki. Nie znam się na tej robocie i nie zrozum mnie źle, ja nie piszę że za ten elektryk jest za drogi bo nie znam cen takiej roboty, ale wiem że to tanie nie jest ba całość będzie mnie kosztować około 6000zł.
  Ja tylko chciałem poznać opinię bardziej doświadczonych i tym samym dowiedzieć się czy przypadkiem nie przepłacam za robotę.
  A zacząłem się tym interesować w momencie gdy zauważyłem że przepłacam za materiał kupowany przez niego w hurtowni. Zdziwiło mnie to bo wątpie w to żeby elektrycy którzy biorą cały czas materiał w hurtowni mieli wyższe ceny te które dostępne są dla wszystkich na allegro za ten sam materiał nawet tej samej firmy :/
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  mateush.pol
  Level 9  
  Nie wiem jak to znaleźć w warunkach, nie wiem czy o to chodziło ale znalazłem coś takiego:
  Zabezpieczenie główne:
  prąd znamionowy: 3x25A
  rodzaj: wyłącznik instalacyjny nadmiarowo-prądowy
  Przyłącze do sieci OSD
  Linia napowietrzna nN
  Sieć nN
  Dla doboru aparatury spodziewaną wartość prądu zwarcia przyjąć wg obliczeń, jednak nie mniej niż 10 kA.


  Nie wiem czy o to chodziło, jak nie to podpowiedz gdzie w warunkach to znajdę :)

  Z mojej strony elektryk potrzebny jest po to żeby wykonać instalację ;)
 • Helpful post
  #21
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam ponownie.

  Ciężko koledze pomóc, bo my fizycznie nie widzimy tej roboty.
  Po drugie - nie znamy stawek roboczogodzin w Waszym regionie.
  Ale pomijając te wszystkie wcześniejsze aspekty - można się zapytać, ile czasu mu to zajmie, wówczas będziesz miał punkt odniesienia do zarobków.
  Na razie innej opcji nie widzę, bo znając szczegółowy zakres prac można na podstawie nakładów rzeczowych z KNR dać kosztorys porównawczy.
  A tak - wróżymy z powietrza.
  Na pewno szanujący się elektryk daje dokumenty wykonawcze ze swojej roboty z wszelkimi załącznikami potzrebnymi do odbioru i późniejszej eksploatacji.
 • #22
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Motronic wrote:
  Za wykonanie przyłącza (8 metrów w ziemi, ale sam kopałem i zasypywałem), zamontowanie rozdzielnicy, wykonanie dwu punktów świetlnych wewnątrz, dwu na zewnatrz i czterech gniazdek, podprowadzenie zasilania do bramy panelowej, do tego zamontował gniazdo trójfazowe z przełącznikiem prawo-lewo zapłaciłem 1800 zł (z materiałem). Sam sobie kuł bruzdy, sam się przebijal przez stropy, sam robił jakieś uziemienie. W tych pieniądzach jeździł do zakładu energetycznego i załatwiał warunki.
  Wszystko legalnie z pieczątkami o niego, probelmów nie było, przyjechali i licznik zawiesili.

  Ciekaw jestem ile zarobił na czysto :|
 • #23
  mateush.pol
  Level 9  
  Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, w poniedziałek zaczynamy współpracę, zobaczymy ile to będzie roboty ;)
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  mateush.pol
  Level 9  
  W warunkach nigdzie nie znalazłem takiej informacji :/
 • #26
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Jest, a przynajmniej powinna być z treścią "Sieć pracuje w układzie ..."
  I podane dla SN i dla 0,4 kV.
  Przynajmniej tak jest u mnie.
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  mateush.pol
  Level 9  
  U mnie w warunkach jest napisane tylko "Sieć nN pracuje w układzie:." i to wszystko żadnych danych.
 • #29
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Pewnie sami nie wiedzą !!
  Ale numer - przecież Rejony podają : albo TT, albo TN-C.
 • #30
  zbich70
  Level 43  
  elpapiotr wrote:
  Pewnie sami nie wiedzą !!
  Ale numer - przecież Rejony podają : albo TT, albo TN-C.

  Jakoś niedawno był temat, w którym dowiedzieliśmy się, że pozyskanie od ZE informacji o układzie sieci nie należy do najłatwiejszych.