Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynne włączanie i wyłączanie światła w samochodzie

Stiepanowna 23 Lut 2013 13:12 11295 5
 • Niniejszy artykuł przedstawia jeszcze jedną konstrukcję popularnego wśród miłośników samochodów urządzenia jakim jest ściemniacz z funkcją timera, używany do płynnego włączania i wyłączania światła w środku samochodu.

  Kolega, który próbował zrobić podobne urządzenie, poprosił mnie o pomoc.

  Zasadniczo nie podobało mu się, że światło włączało się zbyt wolno kiedy wsiadał i przez to dłużej było jasno w środku. Chciał, żeby jasność płynnie narastała w momencie otwierania drzwi, a samo włączanie się trwało krócej niż wygaszanie.

  W przedstawionej konstrukcji światło włącza się płynnie przez 5s, następnie świeci 10-20s na maksymalnej jasności, a potem płynnie się wyłącza w czasie 15s. Cały cykl trwa ok. 45s i w przypadku kolegi okazał się optymalnym rozwiązaniem.

  Płynne włączanie i wyłączanie światła w samochodzie

  Opis projektu

  Urządzenie włącza się w momencie otwarcia drzwi kierowcy lub pasażera. Równocześnie następuje zwarcie kontaktów oryginalnego wyłącznika instalacyjnego w celu oświetlenia wnętrza samochodu. Lampa również jest oryginalna.

  Jeśli drzwi są otwarte przez dłuższy czas, układ włącza timer, który określa czas świecenia na ok. 5 minut, żeby niepotrzebnie nie rozładowywać akumulatora. W momencie zamknięcia drzwi układ ponownie przechodzi w tryb standby. W tym trybie pobór prądu przez układ jest niewielki, ponieważ mikrokontroler przechodzi w energooszczędny tryb uśpienia.
   
  Elementy i konstrukcja

  W projekcie zastosowano niedrogi mikrokontroler AVR firmy ATMEL - ATtiny13, taktowany wewnętrznym generatorem RC o częstotliwości 9,6MHz. Poniższe screenshoty przedstawiają jak ustawić FUSE bity w czasie programowania:

  Płynne włączanie i wyłączanie światła w samochodzie
  Płynne włączanie i wyłączanie światła w samochodzie

  Załączam również plik firmware (autolight hex.). Układ scalony stabilizatora 78L05 można zastąpić 7805. Zastosowałem N-kanałowy MOSFET IRFR024N. Można też wykorzystać 55L03LT, a jeśli jego też nie macie pod ręką, polecam ogólnie dostępny IRFZ44.

  Układ podłącza się tylko 4 przewodami, więc montaż jest łatwy i szybki. Wszystkie potrzebne przewody samochodowej instalacji elektrycznej znajdują się razem z lampą oświetlającą wnętrze pojazdu. Przewód lampki samochodowej od strony (-) oryginalnego wyłącznika łączy się z wyjściem (-) tranzystora (można wlutować się w przewód). Przewód od wyłącznika instalacyjnego w drzwiach łączy się z wejściem „SENSOR”, a + i - 12V odpowiednio z przewodami instalacji elektrycznej samochodu.

  Ponieważ w zależności od modeli samochodu schemat włączania lampki może się różnić, przedstawiam tylko ogólny schemat w celu zrozumienia zasady pracy urządzenia. Rozmiar płytki wynosi 23x43mm. Plik z płytką znajduje się w załączniku. Niewielkie rozmiary płytki umożliwiają umieszczenie jej razem z lampką. Przed zamontowaniem płytki należy ją włożyć do plastikowej izolowanej obudowy. Zanim zamontujecie płytkę, sprawdźcie czy działa jak należy.

  Władimir Naumienko, vladimir(malpa)radioded.ru

  Źródło tłumaczonego tekstu: http://radioded.ru/skhema-na-mikrokontrollere...iganie-i-pogasanie-sveta-v-salone-avtomobilya


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 24 Lut 2013 00:15
  mkpl
  Poziom 37  

  Generalnie często się czepiam po co uC w takich trywialnych układach... ale jakoś ostatnio stwierdziłem, że taki attiny 13 jest sumarycznie tańszy niż ne555 + elementy do tego układ jest bardziej elastyczny bo program zmienić łatwo :)

  Układ jak najbardziej ok i niejednemu samochodziarzowi się przyda taki bajer

 • #3 24 Lut 2013 17:14
  tatanka
  Poziom 20  

  Wprowadziłbym 2 małe zmiany:
  - dołożyć czujnik światła (po co ma się zaświecać jak jest jasno);
  - doprowadzić + po stacyjce (szybsze gaszenie oświetlenia wnętrza).

 • #4 24 Lut 2013 17:34
  maxxim
  Poziom 15  

  tatanka napisał:
  Wprowadzil bym 2 male zmiany :
  - dolozyc czujnik swiatla ( po co ma sie zaswiecac jak jest jasno )
  - doprowadzic + po stacyjce ( szybsze gaszenie oswietlenia wnetrza )

  Czujnik jest zbędny ,zbyt dużo możliwości chwilowego doświetlenia czujnika. Raczej przełącznik jak w większości modeli samochodów ( wył , wł. stałe i wł. z drzwiami).Podłaczanie po stacyjce też nie ma sensu. właśnie o to chodzi aby świeciło się długo po wyciągnięciu kluczyka ( tak aby wyciągnąć zakupy , dziecko itp. ) . Raczej szybkie wyłączenie po uruchomieniu alarmu ( a i tu często oświetlenie kabiny oświetla ładnie przez chwilę parking na którym parkujemy ) .Ja mam celowo zainstalowane oświetlenie led ( białe ) pod busikiem . ledy spięte są z czujnikiem drzwi i z układem czasowym.

 • #5 25 Lut 2013 09:08
  Alfax
  Poziom 28  

  maxxim napisał:
  tatanka napisał:
  Wprowadzil bym 2 male zmiany :
  - dolozyc czujnik swiatla ( po co ma sie zaswiecac jak jest jasno )
  - doprowadzic + po stacyjce ( szybsze gaszenie oswietlenia wnetrza )

  ...Podłaczanie po stacyjce też nie ma sensu. właśnie o to chodzi aby świeciło się długo po wyciągnięciu kluczyka ( tak aby wyciągnąć zakupy , dziecko itp. )...

  Koledze tatanka chodzi o to, by światło gasło w momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce, gdy wsiadamy do auta i chcemy ruszyć. Gdy mamy wolne ręce i jeszcze się śpieszymy wejście do auta, zapięcie pasów i zapalenie silnika to max 10s. Po co więc światło ma się świecić jeszcze pół minuty?
  Popieram pomysł, tym bardziej, że tak działa oświetlenie w moim samochodzie i to się sprawdza.

 • #6 01 Mar 2013 19:23
  al22
  Poziom 1  

  Witam.
  Ja proponowałbym, zamiast instalowania dodatkowego kabla po stacyjce, wyłączanie oświetlenia w momencie wykrycia ładowania akumulatora.
  Wystarczy podać (przez dzielnik) niestabilizowane 12V na przetwornik ADC mikrokontrolera.

  Szukaj w 5mln produktów