Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fritz 7050 - Uszkodzony bootloader Fritz Box fon WLAN 7050 jak wgrać po serial?

23 Lut 2013 13:28 3963 6
  • Poziom 9  
    Witam.

Uszkodziłem bootloader w moim Fritz Box fon WLAN 7050.

Próbowałem downgrade do wersji angielskiej z AnnexA, a można to zrobić tylko przez zmianę najpierw bootloadera w mtd2.
    Coś poszło nie tak i mtd2 został zapisany czymś, na pewno nie loaderem :).

Teraz router nie wstaje w ogóle, wszystkie diody off, adresu 192.168.178.1 oczywiście też nie ma.

Rozumiem że teraz muszę wrzucić bootloader przez serial.

Mam kabelek RS-232 do komputera ale używałem go na razie tylko do konfigurowania routerów.
    Znalazłem gdzie jest serial na Fritzu, mam złącze z GND,TX,RX,3.3V.

Co dalej?

Skąd mam wziąć 3.3V?

Coś znalazłem żeby programem do WRT potraktować, ale nie rozumiem dokładnie jak. Odpalić i co dalej? Muszę mieć skądś mój mtd2 (nigdzie na necie nie znalazłem tego pliku)?

Bardzo proszę o pomoc.
  • Poziom 39  
    Mtd2 do 7050 mam, mogę ci wysłać. Napięcie 3.3V jest dostępne na płycie, weź miernik i znajdź. Jak będę miał czas to otworzę swój 7050 i ci wskażę.
  • Poziom 9  
    Bardzo bardzo proszę wyślij Mtd2 (btw. masz ten nowszy dla wersji DE, czy ten starszy do EN?)

Druga sprawa to wrzucenie go po JTAGu.
    Nigdy w życiu tego nie robiłem, a na googlach raczej nie ma typowego step-by-step (nie mówiąc że 90% informacji po niemiecku).
    Byłbym bardzo wdzięczny za jakiś opis od podstaw.

Na razie tyle co że zlokalizowałem ten JTAG i przylutowałem tam connector.
    Mam też kable rs232 na usb. Czekam z podpinaniem, bo nie chce zjarać.

Z tego co na razie udało mi się dowiedzieć, to że mam podłączać się przy wyłączonym routerze, a te napięcie 3.3V przez jtag ma zasilić router na potrzeby "fleszowania". Gdzieś ktoś napisał że te napięcie można nawet "z bateryjki" dać.

Rozumiem teraz że oczywiście plusa z rs232 z moich kabli nie łącze z plusem JTAGa (na moim rs232 mam 5V, a tutaj 3.3V).

Czyli łącze samo GND,RX,TX? (czy nie idzie też jakieś napięcie po Rx/Tx? i czy nie trzeba je dodatkowo obniżać?).

No i jak już uda mi się podłączyć i mieć komunikację, to jak się wrzuca Mtd2? Jakimś programem specjalnym? Czy może na konsoli w minicomie będę miał jakiś rodzaj shella?

Dużo pytań... :D
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Wysłałem na PW mtd2 annex A angielski.
    Opisów nie będę tutaj pisał, niech każdy sam sobie przetłumaczy to co znajdzie w internecie. A jest tego cały ogrom.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki (za mtd2).

Co do opisów, hmmm, no szkoda.
    Jak wspominałem, opisy które dotychczas znalazłem z reguły albo zakładają że ktoś już to wcześniej robił na innym urządzeniu, albo są po niemiecku (a translator z niemieckiego to jakaś porażka).

Chociaż proszę napisz czy da się to zrobić przy pomocy tego seriala, bo na jednym z forum czytam że robili to przez EJTAG (z tymi wyprowadzeniami TDO/TDI, itd).

pzdr.
  • Poziom 12  
    Witam
    Bootloader mtd2 w przypadku jak nie ma komunikacji po Lan lub WiFi ,
    nie da sie wgrac tak bezpośrednio przez port serial.
    Albo trzeba wylutowac pamiec flash i przeprogramowac z innego routera
    lub jesli reszta routera jeszcze żyje, przez ejtag.
    Do tego trzeba sciagnac sobie np program wrtjp.5.2 ( link http://freetzlinux.svn.sourceforge.net/viewvc/freetzlinux/trunk/wrtjp/wrtjp.5.2/ )
    oraz przygotowac komputer pod XP a nadto zrobic kabel na złacze równolegle.
    Kabel jesli bedzie prosty ( tylko przewody i rezystory ) powinien być jak najkrótszy ( 10-15cm ).
    Mozna zrobic kabel oparty na kosciach np. 74hc573n lub 74hc244 wg własnego uznania lub kupic gotowy na eBay.

Program wrtjp.5.2 po rozpakowaniu , uruchamia sie start/uruchom cmd i "czarne okienko" - wtedy przechodzimy w trybie DOS do katalogu w którym jest nasz wrtjp.5.2.
    Teraz musimy posiadac najlepiej zarowno plik mtd2 jak i mtd3 i mtd4
    Proponuje wgrac to wszystko w wersji OEM=avm ( niemieckiej ) dla firmware xx.04.31 lub wyzej.
    Reszta ustawien i uruchomienia w opisie na w/w linku .
    Po wgraniu mtd2-3-4 uruchamiamy recover ze strony producenta i po kłopocie.

Załączam:
    mtd2-3-4 dla OEM=avm, DE,annex B
    program wrtjp.5.2
    zdjecie zlacza ejatag dla 7050 z miejscem podlaczenia kabla.
    schematy programatorow na kosciach .
    przykładowe wywołania programu wrtjp.5.2

Załacze także takie okrojone firmware ( service-kernel.zip) , które uruchamia sie na routerach z mtd2 pod kernel 2.6 ( tj firmware >= xx.04.30 )
    Obsługiwane routery: FRITZ!Box SL-WLAN, Fon-WLAN, 7050 oraz 3030.
    Wystarczy wgrac kernel i wyzerowac mtd3 oraz mtd4.
    Nic nie musimy ustawiac ... :)
    Ważne:
    1.z pomoca tego firmware mozemy sprawdzic LAN/modem ADSL i Wifi - nie ma wspacia dla POTS/VoiP/ISDN
    2. na stronie konfiguracyjnej, mozna uruchomic w menu freetz a zatem i telnet :)

Milej zabawy
    Nie biore odpowiedzialnosci za zwykle zniszczenie płyty z powodu braku wiedzy lub przez nieostrozność specjalisty .

Fritz 7050 - Uszkodzony bootloader Fritz Box fon WLAN 7050 jak wgrać po serial? Fritz 7050 - Uszkodzony bootloader Fritz Box fon WLAN 7050 jak wgrać po serial? Fritz 7050 - Uszkodzony bootloader Fritz Box fon WLAN 7050 jak wgrać po serial?
  • Poziom 9  
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i pliki, wszystko zadziało :).
    Pozdrawiam.