Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell inspirion 15r - Wysoka temperatura procesora uszkadza dysk?

noname23 23 Lut 2013 14:04 2313 9
  • #1 23 Lut 2013 14:04
    noname23
    Poziom 10  

Witam. Posiadam laptopa o nazwie i modelu jak w temacie. Dysk jest umieszczony niedaleko procesora, a procesor potrafi mieć temperaturę 80 stopni. Gdy rozbiorę obudowę i dotykam dysku to jest strasznie gorący. Gdy ten dysk pracuje w obudowie jako zewnętrzny ma 37 stopni. Ostatnio pojawiły się bad sectory robiłem remapowanie i zerowanie i dalej powoli strasznie działa. I tu moje pytanie czy wysoka temperatura może uszkodzić dysk twardy? Dysk jest z lipca 2010 roku ma 1250 uruchomień i 1780 godzin pracy. Producent to wd seria scorpio blue. Dodam że posiadam drugi dysk w innym lapku który ma około dwa lata i 6000 godzin pracy i 1700 uruchomień i działa bez zarzutu.
    Pozdrawiam.

0 9
  • #2 24 Lut 2013 09:12
    diseasekowalski
    Poziom 35  

Grzanie może być powodem uszkodzenia. Myślę, że warto zrobić pełną konserwację chłodzenia. 15r trafiające do mnie do serwisu z tak wysokimi temperaturami procesora po konserwacji najczęściej podczas normalnej pracy nie osiągały już nawet 40st na procesorze.

0
  • #3 24 Lut 2013 10:47
    noname23
    Poziom 10  

Czyli wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze oraz wiatrak przeczyścić i żeberka na heatpipe ?

Dodano po 1 [minuty]:

Zamierzam kupić nowy dysk bo ten już ledwo zipie to jakiej firmy dysk polecacie wd, seagate czy hitachi ? Pojemność 320 G.

0
  • #4 24 Lut 2013 17:26
    diseasekowalski
    Poziom 35  

A może dysk SSD?

0
  • #5 24 Lut 2013 20:28
    noname23
    Poziom 10  

Oj za kruchy budżet na SSD niestety.

0
  • #6 25 Lut 2013 08:22
    diseasekowalski
    Poziom 35  

Napewno? rozsądną 60GB można kupić za 300zł. Chyba, że koniecznie potrzebny większy.

0
  • #7 25 Lut 2013 10:22
    noname23
    Poziom 10  

Nom potrzebne. Miejsce na filmy itd. Zresztą dziewczyna głównie z niego korzysta więc jej nie potrzebny jest wymiatacz :) Przy wymianie dysku spróbuję wymienić pastę termoprzewodzącą i wyczyszczę wiatrak.

0
  • #8 04 Mar 2013 10:08
    noname23
    Poziom 10  

Dziwna sprawa, zakupiłem dysk taki sam jak był czyli wd blue 320GB. Skopiowałem partycje programem Acronis Disk Director Suite windows się uruchamia ale nie mogę uruchomić recovery aby postawić system na nowo. To jakoś udało mi się zrobić lecz problem powolnego uruchamiania systemu pozostał jest nawet gorzej niż było na dysku z bad sectorami;/

0
  • #9 03 Kwi 2013 22:08
    wpmaciek
    Poziom 1  

Na wstępie gratuluję nieudanego zakupu (mam ten sam niewypał pod tytułem Inspiron R15).
    Komputer używany do internetu i oglądania filmów od czasu do czasu, od nowości nagrzewał się do temperatur nieakceptowalnych (dyskomfort przy dotykaniu klawiatury). Objaw zignorowałem (a powinienem już wtedy reklamować). Po ok roku może półtora system zaczął się zawieszać aż w końcu pewnego dnia laptop zaczął wyłączać się po krótkim czasie od uruchomienia z powodu zbyt wysokich temperatur procesora. Już miałem spakować ten badziew i odesłać do naprawy w ramach gwarancji ale spróbowałem jaszcze jednej rzeczy i o dziwo trochę pomogło (trochę bo nie satysfakcjonuje mnie takie rozwiązanie).
    Dokonałem manualnych ustawień opcji zasilania tj. wyłączyłem całą ściemę z oszczędzaniem energii (chłodzenie pasywne=wyłączanie wiatraczka w czasie pracy laptopa=temperatura wrzenia laptopa). Efekt komp przestał parzyć palce ale myślę że spustoszenie jakie się dokonało w czasie ponad roku jest nieodwracalne. Lada chwila padnie dysk jak w kolegi przypadku a dalej nawet nie chcę myśleć.
    Wnioski:
    1. Wady konstrukcyjne samego laptopa (co za dureń umieszcza dysk tuż obok procesora?)
    2. Złe ustawienia domyślne w profilach zasilania (wręcz niedopuszczalne, mam tylko nadzieję że nie celowe) strach pomyśleć co by się działo jakbym chciał w coś pograć.
    Skutek:
    Nigdy więcej DELL (piszę ten tekst na ASUS-ie zimnym jak pośladki umarlaka, gdzie wiatraczek pracuje cały czas ale go nie słychać a bateria i tak trzyma dwa razy dłużej)

P.S.: Chyba nie myśleliście że to koniec. DELL potrafił sam się włączać ze stanu uśpienia pomimo klapy zamkniętej, z przyczyn których nie udało mi się ustalić choć za lewusa w technice komputerowej się nie uważam.
    Co więcej po którejś aktualizacji z systemu zniknęła kamerka. Brak sterowników na stronie producenta, Microsoft do którego DELL odsyła ma to gdzieś (zresztą uważam że słusznie). Olałem to bo kamery nie używałem ale niesmak został...
    Na tym kończy się radość z posiadania DELL-a.
    Jak pojawią się jeszcze jakieś niespodzianki to pojadę do siedziby DELL-a i roztrzaskam ten złom o biurko jakiegoś prezesa albo dyrektora...

0
  • #10 04 Kwi 2013 17:51
    diseasekowalski
    Poziom 35  

Potwierdzam problem z samoczynnym włączaniem się 15R. Miałem 6 takich przypadków. Co prawda problem po serwisie nie występuje (moim serwisie, nie della) ale nie jestem pewny czy został usunięty na zawsze - dokonałem tylko zmian w ustawieniach systemu i bios.

1