Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator - podłączenie - Czy można tak podłączyć ten wentylator?

lipek159 23 Lut 2013 15:11 6048 21
  • #1 23 Lut 2013 15:11
    lipek159
    Poziom 12  

Witam!

Od paru tygodni tuninguje swój komputer i co rusz trafiają się nowe problemy.
    Mam takie pytanie: Czy wentylator (taki zwykły jak na zdj.) z 3 pinową wtyczką można podłączyć zgodnie z kolorami pod zasilacz. Czy kabel czerowny 5V i zółty 12V to są jakby "biegi/przerzutki"? Nie mam na płycie wtyki SYS FAN. Tzn. są miejsca gdzie powinny być ale nie ma gniazd. Chodzi o ten na ścianie obudowy z kratką.
    Wentylator - podłączenie - Czy można tak podłączyć ten wentylator? Wentylator - podłączenie - Czy można tak podłączyć ten wentylator?

I jeszcze jedno pytanie: Jak włączam ciężka grę to obudowa robi się gorąca i zasilacz ciągnie bardzo gorące powietrze (ogrzane po procesorze). Czy taki układ tych wentylatorów odciąży ten zasilacz?

0 21
  • #2 23 Lut 2013 15:27
    rradi
    Poziom 18  

Nie wiem, czy akurat "tak" możesz podłączyć, bo na tym zdjęciu nic konkretnego nie widać, ale pod wtyczkę molex można bez przeszkód podłączyć wentylator.
    Kolory oznaczają napięcie względem masy (czarny). Żółty ma potencjał +12 V a czerwony +5 V.
    Dodatkowy wentylator zdecydowanie pomoże poprawić obieg powietrza. Musisz tylko pamiętać o tym, że jak montujesz wentylator z tyłu lub na górze obudowy, to powinien on odprowadzać powietrze na zewnątrz. Poza tym ta kratka na wentylatorze jest zbędna i radziłbym ją zdjąć, bo tylko wprowadza dodatkowe zawirowania powietrza.

0
  • #3 23 Lut 2013 15:45
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Jeżeli to 3 pinowy to nie możesz tak połączyć jeden z nich jest do regulacji obrotów

0
  • #4 23 Lut 2013 16:13
    rradi
    Poziom 18  

To nic nie zmienia, trzeci pin zostaje niepodłączony. Poza tym trzeci pin nie służy do regulacji obrotów, tylko do odczytu prędkości obrotowej wentylatora. W wentylatorach 4-pinowych 4 pin służy do regulacji obrotów przebiegiem PWM, ale i w tym przypadku wystarczy podłączyć 2 piny, żeby wentylator działał.

0
  • #5 23 Lut 2013 17:50
    lipek159
    Poziom 12  

rradi napisał:
    Nie wiem, czy akurat "tak" możesz podłączyć, bo na tym zdjęciu nic konkretnego nie widać, ale pod wtyczkę molex można bez przeszkód podłączyć wentylator.

Jak nic nie widać? Pod taśmą jest kostka łącząca wszystkie przewody (czarny, czerwony i żółty)

Wcześniej miałem wentylator taki sam tylko beż czerwonego przewodu i podpięty bezpośrednio do zasilacza jak tu... ale mi się zatarł i kupiłem ten.

Czyli jak to podłączyć? Bez czerwonego?

0
  • Pomocny post
    #6 23 Lut 2013 20:53
    rradi
    Poziom 18  

Łączysz czarny z czarnym, oraz czerwony przewód wychodzący z wentylatora z odpowiednim przewodem z zasilacza, czyli żółtym (12 V), jeśli chcesz mieć maksymalną prędkość obrotową, albo z czerwonym (5 V), jeśli chcesz, żeby było cicho (nie zawsze da radę, bo niektóre wentylatory nie ruszają przy napięciu 5 V). Musisz też pamiętać, że przy napięciu 5 V wentylator będzie miał raczej dość niską wydajność. Żółty przewód wychodzący z wentylatora zostawiasz w spokoju, ponieważ on służy tylko do pomiaru prędkości obrotowej.

0
  • #7 23 Lut 2013 21:36
    lipek159
    Poziom 12  

Aha, bo niedawno podłączyłem ten wentylator do innej płyty (z gniazdem) i miałem wrażenie, że chodził o wile szybciej niż teraz przy obecnym podłączeniu na pewno wolniej...
    Czyli łączę czarny z czarnym i czerwony z żółtym...

A jeszcze inne pytanie to nie szkodzi, że zasilacz ciągnie gorące powietrze? (jak uruchomię ten dodatkowy wentylator to może będzie lepiej), ale przy cięższej grze naprawdę wylatuje z niego gorące powietrze.

Jeśli chcę włączyć test w programie OCCT (program do obciążania procesora) to wyskakuje mi, że grzeję się AUXTIN.

0
  • #8 23 Lut 2013 21:43
    Sprytny_Lis
    Poziom 25  

jest jeszcze 3 możliwość podłączenia wentylatora na 7V wystarczy czarny przewód (GND) wpiąć do czerwonego(+5V) a czerwony do zółtego (+12V)

0
  • #9 23 Lut 2013 21:45
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Sprytny_Lis napisał:
    jest jeszcze 3 możliwość podłączenia wentylatora na 7V wystarczy czarny przewód (GND) wpiąć do czerwonego(+5V) a czerwony do zółtego (+12V)

Ten sposób to błąd bo w linii pomiędzy 5V i 12V nie ma zabezpieczeń i w razie uszkodzenia zwarcia padnie zasilacz i może coś jeszcze

0
  • #10 23 Lut 2013 21:57
    rradi
    Poziom 18  

Przy obecnej obudowie nie unikniesz tego, że ciepłe powietrze przechodzi przez zasilacz. Niby "nie szkodzi", bo tak przez kiedyś lat była projektowana większość obudów, ale obecnie wydajne komputery pobierają więcej prądu i zbyt wysoka temperatura może skrócić żywotność zasilacza, dlatego teraz sporo obudów ma miejsce na zasilacz na dole i przez zasilacz przechodzi chłodne powietrze spod komputera.
    Jeśli w obudowie jest rzeczywiście gorąco, to możesz pomyśleć o zmianie na lepszy model albo zamontować jeszcze dodatkowe wentylatory na górze i z przodu.

lipek159 napisał:
    Jeśli chcę włączyć test w programie OCCT (program do obciążania procesora) to wyskakuje mi, że grzeję się AUXTIN.
    AUXTIN odpowiada za wskazania temperatury zasilacza, jednak nie należy się zbytnio sugerować odczytem, bo w większości przypadków jest błędny. Jeśli jednak powietrze wychodzące z zasilacza jest wyraźnie zbyt ciepłe, to wiadomo, że warto coś z tym zrobić.

0
  • #11 23 Lut 2013 22:18
    Sprytny_Lis
    Poziom 25  

technikabasenowa napisał:

Ten sposób to błąd bo w linii pomiędzy 5V i 12V nie ma zabezpieczeń i w razie uszkodzenia zwarcia padnie zasilacz i może coś jeszcze

Może i nie ma u mnie koleżanki brat (5 lat ma skubany) zrobił zwarcie i PC nadal działa na tym samym zasilaczu i ma się dobrze jedynie musiałem na chwilę z tyłu wyłączyć zasilanie.

0
  • #12 23 Lut 2013 22:27
    rradi
    Poziom 18  

Zastosowane zabezpieczenie zależą od modelu zasilacza. Ja bym nie ryzykował i nie liczył, że w razie czego nic się nie stanie.

Sprytny_Lis pisz ze znakami interpunkcyjnymi, bo ich brak zdecydowanie przeszkadza w szybkim zrozumieniu przekazu.

0
  • #13 23 Lut 2013 22:39
    lipek159
    Poziom 12  

rradi napisał:
    Łączysz czarny z czarnym, oraz czerwony przewód wychodzący z wentylatora z odpowiednim przewodem z zasilacza, czyli żółtym (12 V).

Podłączyłem w ten sposób i aż obudowa zaczęła się trząść :)

Myślę że teraz zasilacz nie będzie wciągał aż tyle gorącego powietrza, bo większość zgarnie ten mniejszy wentylator... Sprawdzę to na grze...

0
  • #14 24 Lut 2013 17:59
    lipek159
    Poziom 12  

A co Wy na to żeby wywiercić w obudowie dodatkowe dziury żeby zasilacz ciągnął świeże powietrze?

0
  • #15 24 Lut 2013 18:13
    rradi
    Poziom 18  

Teoretycznie wszystko jest do zrobienia. Można chociażby obrócić zasilacz wentylatorem do góry, a ponad nim wyciąć otwór i zasłonić metalową kratką. Warto jednak pomyśleć o zmianie obudowy, bo i tak temperatura w niej nie powinna być zbyt wysoka.

0
  • #16 24 Lut 2013 19:04
    lipek159
    Poziom 12  

Hmm... testowałem temperatury znowu na grze i jest tylko trochę lepiej... zasilacz i tak cały jest ciepły... ;/

0
  • #18 24 Lut 2013 19:51
    lipek159
    Poziom 12  

Be quiet pure power 630W. Nówka. Tydzień temu zainstalowany...

0
  • #19 24 Lut 2013 19:56
    technikabasenowa
    Poziom 33  

lipek159 napisał:
    Hmm... testowałem temperatury znowu na grze i jest tylko trochę lepiej... zasilacz i tak cały jest ciepły... ;/

A jaka konfiguracja ? bo może ma prawo być ciepły :D

1
  • #20 25 Lut 2013 21:26
    lipek159
    Poziom 12  

Jaka konfiguracje? Czego?

0
  • #21 25 Lut 2013 21:38
    technikabasenowa
    Poziom 33  

lipek159 napisał:
    Jaka konfiguracje? Czego?

Pralko suszarki :cry:
    a o czym jest post podaj konfiguracje może zestaw ciągnie trochę W to i psu jest ciepłe :-)

1
  • #22 26 Lut 2013 22:02
    lipek159
    Poziom 12  

Płyta główna: ASUS P5QPL-AM
    Procesor: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8300 @ 2.50GHz (czterordzeniowy)
    Chłodzenie: Gelus Lite III coś takiego
    Karta grafiki: GeForce with CUDA GTX 660 Asus 2GB DVI&HDM&DP (PCI-E)
    Zasilacz: Be quiet pure power 630W
    RAM: DDRAM2 2048MB 800MHz Kingston KVR800D2N6/2G + DDRAM2 1024MB 800MHz Nanya nt1gt64u88doby-ad.

0