Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alternatywa DIY dla B&W 684?

big_foot 23 Lut 2013 15:37 2361 11
  • #1 23 Lut 2013 15:37
    big_foot
    Poziom 10  

Witam szanownych forumowiczów.
    Po odsłuchu paru różnych półek cenowych zestawów stereo przypadły mi do gustu kolumny Bowers & Wilkins 684. - koszt to około 4000zł para.

Oczywistym było, iż zacząłem zastanawiać się czy można w domowych warunkach złożyć coś z podobnej półki jakości (i najlepiej podobnie brzmiące) za mniejsze pieniądze.

Czy jesteście w stanie zaproponować na jakich przetwornikach dało by sie złożyć podobne kolumienki? Może cudem znajdzie się jakiś "gotowy" projekt z dobraną zwrotnicą, aby nie trzeba było mierzyć, gdyż mnie to lekko przeraża.

Raczej nie chciałbym przekroczyć 2000zł na przetworniki i zwrotnice, gdyż wtedy wolałbym chyba brać gotowe kolumny.

• Pomocny post
    #2 23 Lut 2013 17:02
    marian133
    Poziom 37  

Nie wiem jak grają te kolumny (z jakim charakterem),ale jeśli chodzi o jakość to jestem w 100% przekonany że sam zrobisz lepsze za 4.000zł :)

(gdybym znał charakter brzmienia tych B&W,to od razu wrzucił bym Tobie linka do konstrukcji którą mógłbyś z powodzeniem skopiować. Z drugiej strony strzelam,że konstrukcja na Usher 8945A lub 8948A + 9950 z powodzeniem może konkurować z tymi B&W,jedynie na basie mogły by być słabsze z racji zastosowania jednego midbasa a nie dwóch)

• #4 23 Lut 2013 17:32
    marian133
    Poziom 37  

big_foot napisał:
    B&W stara sie robić "neutralne" w brzmieniu kolumny.

Ushery właśnie z tego słyną,tak samo jak Scan Speak-i (podobno to i to to jest to samo tyle że pod inna nazwą,nawet symbole głośników mają podobne,nie wspomnę już o tym że niektóre modele wyglądają identycznie).

Nie,ten kit jest na tańszych głośnikach 8935a + 9930. Miałem ten zestaw i mam teraz 8948A + 9950,ten droższy zestaw jest lepszy pod każdym względem.

• #5 23 Lut 2013 18:21
    big_foot
    Poziom 10  

Czyli jeśli się dobrze doszukałem, to zestaw 8945A + 9950 jest stosowany w kolumnach Akkus V2?
    Zastanawiam się jednak czy nie wolałbym dwuipółdrożnych. Ale wpierw muszę gdzieś usłyszeć to połączenie 8948A/8945A + 9950 aby wiedzieć czy idę w dobrym kierunku.

• #6 23 Lut 2013 18:56
    marian133
    Poziom 37  

big_foot napisał:
    Czyli jeśli się dobrze doszukałem, to zestaw 8945A + 9950 jest stosowany w kolumnach Akkus V2?

Tak.

big_foot napisał:
    Zastanawiam się jednak czy nie wolałbym dwuipółdrożnych. Ale wpierw muszę gdzieś usłyszeć to połączenie 8948A/8945A + 9950 aby wiedzieć czy idę w dobrym kierunku.

Zawsze najlepiej jest najpierw posłuchać a później kupić :) Słuchałem Usherów z serii X na wzmacniaczu Primare I32 + CD32,i muszę przyznać że grało to świetnie,lekko za ostro (może z racji wzmacniacza) ale z chęcią bym przygarnął taki wzmacniacz,Ushery pod nim zagrały pięknie :)

• #7 23 Lut 2013 20:16
    big_foot
    Poziom 10  

Mam jeszcze pytanko w jak dużym pomieszczeniu słuchasz swoich Usher'ów?
    Troszkę poczytałem o tym zestawieniu głośników i przewija się opinia, ze nie grają najlepiej w pomieszczeniach mniejszych niż 20m2.
    Nie wiem czy to opinia jednej osoby powtarzana w kółko czy prawda.

• #8 23 Lut 2013 20:22
    marian133
    Poziom 37  

Ja słucham ich na co dzień w 12mk a nie raz robię testy w 20mk. Wiadomo że w 20mk gra lepiej,ale to nie prawda że 20mk to dla nich za mało,to jest nad wyraz przesadzone,bo gdy wstawisz je do 30mk to basu będzie mało z jednego woofera 6,5".

Powiedział bym że 20mk to dla nich optymalnie,moje 10,5mk jest ciut za małe.

• #9 25 Lut 2013 10:47
    Arkadyo
    Poziom 29  

big_foot napisał:
    B&W stara sie robić "neutralne" w brzmieniu kolumny

Neutralność i liniowość brzmienia to coś od czego zdecydowanie B&W odeszlo w swoich ostatnich seriach kolumn. Kiedyś owszem ich kolumny były tak poprawne, że aż chyba troche nudne ale ostatnia seria to zupełnie nowe brzmienie - jak Ty je uważasz za "neutralne" to ja wymiękam.
    Nowa B&W to sztandarowy metal na górze na filtrach I rzędu bez jakiegokolwiek tłumienia... Dużo o tym można napisać jednak neutralność to ostanie określenie jakie przychodzi mi do głowy. Te kolumn to istny żywioł ze średnicą precyzyjną jak laser chirurgiczny i wysuniętą do przodu jakby to grało 3 way. Żyleta totalna z mocnym akcentem metalowej kopułki grającej pierwsze skrzypce w tym zestawie. To akurat najmniej mi się w nich podoba ale reszta... masakra. Jestem pod ogromnym wrażeniem nowych serii B&W i nie wiem czy jakikolwiek projekt diy się do tego zbliży. Wiekszość konstrukcji diy na necie to jak największa poprawność i neutralność brzmienia w tym metale to precyzja a fabric to słodycz i delikatność - o np. tak jak ushery. Nowe B&W są od tego dosyć daleko. Całkiem inne założenia brzmieniowe. Sam mam w domu zestaw z metalem na górze ale zdecydowanie inaczej aplikowanym i do dzisiaj prześladuje mnie wspomnienie B&W 685 które miałem na testach w domu. Po zetknięciu z prezentacją średnicy w nowych dwudrożnych b&w nic już nie jest takie same jak kiedyś :P, chodź dominująca w zestawie metalowa kopułka troszkę mi przeszkadzała. No ale bez tego średnica nie byłaby tak żywa.
    Konstrukcja na usherach to inna bajka.
    Świetna bajka ale jednak inna i to zdecydowanie.
    Nie wiem czy domowym sposobem osiagniesz brzmienie jakie mają nowe B&W. Wg mnie to B&W projektuje przetwornik pod z góry określoną koncepcję brzmienia kolumny.
    Cieżko w domu zmierzyć się z takim czymś.

• #10 25 Lut 2013 12:33
    marian133
    Poziom 37  

Arkadyo napisał:
    Jestem pod ogromnym wrażeniem nowych serii B&W i nie wiem czy jakikolwiek projekt diy się do tego zbliży. Nie wiem czy domowym sposobem osiagniesz brzmienie jakie mają nowe B&W.

Raczej będzie ciężko,a to dlatego że:

Arkadyo napisał:
    Wg mnie to B&W projektuje przetwornik pod z góry określoną koncepcję brzmienia kolumny. Cieżko w domu zmierzyć się z takim czymś.

Nie da się uzyskać identycznego brzmienia nie mając takich samych głośników jak w oryginale. Oczywiście można próbować z innymi głośnikami,ale takie rzeczy mogą robić ludzie osłuchani z dużą ilością przetworników,nie tylko samych kolumn opartych na nich,a bawiąc się nimi samymi,robiąc im pomiary i projektując do nich zwrotnicę.

Kiedyś słyszałem B&W na AS,ale to było kilka lat temu,pamiętam tylko że nie przypadły mi do gustu i od tamtej pory na AS omijałem je z daleka,więc o ich dźwięku się nie wypowiem.

Ushery grają naturalnie,czasem jednak ta naturalność przeszkadza,a nawet masakruje pewne gatunki muzyczne,np. muzyka metalowa brzmi na nich "słabo". Wszystko zależy jakiej muzyki się słucha,pod nią dobieramy sprzęt :)

• #11 25 Lut 2013 14:22
    Arkadyo
    Poziom 29  

Nowe serie B&W pewnie też nie każdemu przypadną do gustu. Ja sam mam mieszane uczucia. Takie ortodoksyjne podejście do tematu jak: - im mniej elementów w zwrotnicy tym lepiej - wiadomo ma swoje zalety ale ma też i wady. W świecie diy mało projektów 2 way z filrami I rzędu. Wiadomo żeby takie coś dobrze zagrało to przetworniki muszą być niezgorsze a i konstruktor zwrotki nie lada. Metalowa kopułka na filtrze I rzędu to nie lada wyzwanie ale wg mnie b&w ogarnęło temat jak należy i ich nowa seria 600 ma wszystkie zalety tak "ubogich" zwrotek. Jednak nie każdemu musi leżeć ich brzmienie ale nawet jak komuś nie leży to trudno nie docenić tej konstrukcji.
    Prezentacja szeroko pojętej średnicy robi wrażenie i to spore.
    Do autora wątku - Nie wiem czy znajdziesz diy o takim specyficznym graniu - wg mnie raczej nie. Patrząc na same projekty zwrotnic to diy'owcy podążają raczej inną drogą.
    Jak Tobie leży ich brzmienie to przede wszystkim szukaj "ciepłego wzmacniacza" najlepiej lampy. Po drugie za pół ceny tych podłogówek masz monitory 685 - moim zdaniem niewiele ustapią basem tym różnie strojonym podłogówkom a górę mają wręcz wzorcową dla nowej serii. Basu z jednej i drugiej na klacie i tak nie poczujesz dlatego lepiej monotory plus sub closed na panelu irka i np daytonie 265 czy 315 albo tiw'ie visatona.

• #12 25 Lut 2013 17:53
    big_foot
    Poziom 10  

Wybaczcie Panowie moje błędy w okresleniu brzmienia, nie potrafie słowami opisać tego co słyszę.
    Dzisiaj słuchałem Usherów V-604 i jednak to nie to czego szukam.
    Za to po usłyszeniu Cabasse Tobago (seria MT31, czyli z bass-reflexem skierowanym w dół, cena 3700zł) w końcu pierwszy raz stwierdziłem "Tak! tego szukałem!"
    Więc teraz powinienem zapytać się Was czy są jakieś projekty DIY które brzmią podobnie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME