Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diamond X-50 - prośba o poradę

23 Lut 2013 15:39 2118 7
  • Poziom 16  
    Witam.
    Podpowiedzcie jak usprawnić pracę w/w anteny na wyższej częstotliwość tj okolice 170MHz ? Długością całkowitą tj skrócić do wyższej częstotliwości , czy też cewką (ścisnąć na wyższą , rozciągnąć na niższą) ?
  • Poziom 38  
    Samo skrócenie anteny nic nie da. Trzeba jeszcze zmniejszyć odpowiednio indukcyjności cewek i dobrać odczep na dolnej cewce. Musiał byś dokładnie wszystko przeliczyć, a potem skorygować przy strojeniu. Szybciej zrobisz J-kę 2x5/8λ, która parametrami nie będzie odbiegała od X50, lub poszukać radmorowskiej R-8232 na interesujące Cię pasmo.
  • Poziom 16  
    Sęk w tym , że diamond już zrobiony.
  • Poziom 38  
    Jeśli zrobiony to w grę wchodzi tylko przeróbka polegająca na proporcjonalnym skróceniu wszystkich elementów anteny. Oblicz współczynnik dla nowej częstotliwości środkowej np. 145/170 a potem każdy wymiar mnożysz przez tak obliczony współczynnik. Ale przewymiarowanie to pikuś, gorzej będzie z cewkami gdyż trzeba zmniejszyć indukcyjność. Przeskalować trzeba by było również średnicę przewodów gdyż ma ona wpływ na pojemność pomiędzy sobą i do ziemi elementów konstrukcji anteny wtedy proporcjonalnie można by było przeskalować indukcyjności cewek, lecz zmniejszanie średnic jest trudne z przyczyn praktycznych, więc muszą zostać jakie są. Sprawę z doborem eksperymentalnym indukcyjności komplikuje to że indukcyjności górnych cewek, indukcyjność cewki dolnej i przekładnia transformatora oraz pojemność kondensatora mają wpływ na impedancję anteny. Zmniejszysz za mało lub za dużo na górnych cewkach i już źle dobrane górne cewki spowodują że dolną cewką, nawet zmieniając odczepem przekładnię, anteny nie zestroisz. To jak gra w totka na chybił-trafił. Pewnym rozwiązaniem może być wstępne dobranie parametrów cewek w jakimś antenowym programie symulacyjnym. A ułatwieniem w strojeniu zastosowanie analizatora antenowego.
  • Poziom 36  
    Porada o której pisze Kol. Driver - (przeskalowanie) jest teoretycznie OK, ale:
    - raczej nie dla osoby która ma małe pojęcie o w.cz. i technice antenowej ale za to nie ma m.in. odpowiedniego sprzętu pomiarowego
    - tym bardziej w w/w sytuacji z wąskopasmową anteną wielopasmową.
    Jak jeszcze antena jest w stanie fabrycznym, to jest szansa np. ją wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem, albo dla nowego użytkownika...

Można zrobić nową antenę jednopasmową na nową częstotliwość, ale zapewne nie o to chodzi - lecz o anteny z szerokim pasmem pracy i jednocześnie dobrymi parametrami w całym żądanym paśmie np. 144-174MHz.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...sid=c076ae2151ea19c3a9fd8723e50c3767#10134145

O podobne sprawy pytał Kol. SP8GCB na f.PKI
    http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=202973&nr_str=1
    - może ktoś z czytających go powiadomi (ja nie mam możliwości) aby przeczytał ten post;
    Co do zapytań które otrzymuję na PW- w avatarze umieściłem jasną, jednoznaczną, dokładną i skuteczną instrukcję - mam nadzieję że się u Kolegów wyświetla.
  • Poziom 16  
    Dziękuję za porady. Odpuszczę sobie w takim razie udoskonalanie tego diamonda i poszukam pałki radmorowskiej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Najlepiek kup niedrogą antenę na pasmo 170MHz, np. DIAMOND CP-22E lub coś podobnego. W INRADIO mają sporo anten, i z tego co się zorientowałem, w dobrych cenach. Zobacz anteny VHF UHF .
  • Poziom 16  
    A więc zakupiłem antenę RADMOR 32812/1. Chodzi rewelacyjnie w interesującym mnie paśmie , a Diamonda sprzedałem.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.