Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca pozwalająca nagrywać filmy 3D jednym obiektywem

exti 23 Lut 2013 16:21 3639 2
 • Matryca pozwalająca nagrywać filmy 3D jednym obiektywem Na konferencji ISSCC 2013 Panasonic zaprezentował matrycę CMOS o rozdzielczości 2,1 Mpix pozwalającą na zarejestrowanie filmu 3D przy pomocy tylko jednego obiektywu. Rozwiązania dostępne obecnie na rynku wymagają stosowania dwóch obiektywów, co zwiększa koszty sprzętu. Wyjątkiem jest wprowadzony niedawno bezlusterkowiec Samsunga, NX300, który posiada opcjonalny, specjalny obiektyw 2D/3D.

  Aby nagrać film w technice 3D, trzeba oddzielnie uchwycić obraz przeznaczony dla prawego i lewego oka. W innych rozwiązaniach zwykle obraz z każdego obiektywu trafia do osobnej matrycy. Panasonic podszedł do zagadnienia inaczej - piksele jego matrycy są ułożone parami, z której jeden przechwytuje fragment obrazu dla prawego oka, a drugi dla lewego. Na górze matrycy światłoczułej, przed filtrem kolorów została umieszczona specjalna matryca soczewek, która odpowiednio załamuje wpadające przez obiektyw promienie światła, aby trafiły do odpowiedniego piksela.

  Matryca Panasonica ma jednak pewne ograniczenie - filmowane nią przedmioty muszą znajdować się w odległości nie większej niż 1 m od obiektywu. Producent planuje wprowadzić ją do urządzeń przemysłowych i przenośnych, a pierwszych takich produktów spodziewa się w przyszłym roku.

  Źródło:
  http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20130223/267691/

  Nie każdy, żeby przeczytać tego newsa ma ochotę wchodzić na stronę źródłową. Proszę zamieścić obrazek tak, żeby był czytelny.
  androot

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 108, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  moon09
  Poziom 15  
  Efekt 3D uzyskany poprzez różnicę odległości między dwoma ułożonymi obok siebie pixelami? Sens będzie to miało chyba tylko przy fotografowaniu obiektów oddalonych nie dalej niż kilka centymetrów od obiektywu.. Ten 1 metr wydaje się mocno przesadzony.