Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PG12864K - Podświetlenie ekranu - LCD Minelab Safari

Beejo 23 Lut 2013 17:05 2694 5
  • #1 23 Lut 2013 17:05
    Beejo
    Poziom 7  

Witam

Proszę o pomoc w realizacji projektu, który polega na dodaniu podświetlenia ekranu do wykrywacza Minelab Safari.
    Docelowo ten wykrywacz jest pozbawiony podświetlenia, chociaż inne modele siostrzane takie jak Minelab Explorer II, Explorer SE czy E-Trac posiadają taką opcję.

Interesuje mnie dodanie podświetlenia, które by było włączane przez zwykły przełącznik włączone/wyłączone.

Z tego co widzę na płytce, prawdopodobnie jest wmontowane podświetlenie, ale nie wyprowadzono tego na panel użytkownika.

O tym, że można to podświetlenie uaktywnić świadczy filmik

Link

oraz to, że na płytce jest wyjście "A" i "K", które według specyfikacji dla płytki POWERTIP PG12864K: http://www.soiseek.com/POWERTIP/PG12864-B/
    to właśnie "BACKLIGHT".

Dalej w specyfikacji widzę, że "A" to (+), "K" to (-) oraz
    Backlight current consumption
    LED/edge VB/L=4.2V

Z chęcią widziałbym, aby ten wątek rozwinął się dla wszystkich, którzy chcieliby dodać podświetlenie do swojego Minelab Safari.

Jeśli ktokolwiek jest obeznany, proszę o podpowiedź, czy to jest możliwe, aby aktywować to podświetlenie i co potrzebuję, aby to wykonać.

Wykrywacz korzysta z 8 baterii po 1,5V co daje 12V,
    ale bez przeszkód pracuje też na 8 akumulatorach po 1,2V co daje 9,6V.

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

-----Dodano:
    Z tego co widzę, to ścieżki prowadzą w próżnię, a więc same diody nie są zainstalowane.
    Mało tego, na tym obrazku widzę po prawej stronie LCD czarny moduł, którego u mnie nie ma. Pytanie tylko czy to jest do kupienia i zamontowania.

0 5
  • #2 23 Lut 2013 17:43
    kuran17
    Poziom 19  

Anode do plusa katode do minusa przez rezystor wyłącznik w obudowie przymocować i już

0
  • #3 23 Lut 2013 17:51
    Beejo
    Poziom 7  

Dziękuję za odpowiedź.

Jaka jest szansa, że tam są te diody?

Jak to sprawdzić bez narażania na ewentualne uszkodzenie całego układu?
    Z wielką chęcią oddałbym to w dobre ręce i zapłacił.

---Dodano:

Porobiłem miernikiem ścieżki. Ten sam kolor oznacza, że jest przewodność.

1
  • #4 02 Mar 2013 20:24
    Beejo
    Poziom 7  

Witam

Ukończyłem powyższy projekt. Oto efekt:

Link

Domyślnie Minelab Safari nie posiada podświetlenia ekranu. Podobna sytuacja spotkała Minelab Quattro. Natomiast na podświetlenie Minelab nie poskąpił w Explorer XS, Explorer II, Explorer SE, Explorer E-Trac i nowszych modelach.

Do zrealizowania projektu potrzebne były:
    - 2x super jasna biała dioda LED 3V 20mA
    - rezystor 180om
    - przełącznik z zapamiętaniem stanu
    - kabelki
    - rurki termokurczliwe lub taśma izolacyjna
    - klej do łączenia na gorąco przeźroczysty
    - wiertło średnicy 6mm

Zasilanie w Safari wynosi od 9,6V (~10,5V max) [dla akumulatorków] do 12V (12,7V max) [dla baterii].

Diody zostały spiłowane po bokach i od góry do formy sześcianu dla uzyskania:
    - rozproszenia światła
    - zmniejszenia rozmiaru
    - dopasowania czoła diody do ekranu LCD

Całość sterowana przez przełącznik. Podświetlenie niezależne od włączenia wykrywacza, tzn. przy wyłączonym wykrywaczu podświetlenie nadal pracuje.
    Problem ten został poruszony w tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12005282#12005282

Pozdrawiam

0
  • #5 02 Mar 2013 22:06
    kybernetes
    Poziom 39  

Szczerze mówiąc dosyć fatalnie to wygląda. Nie szło tam dać pod spód jakąś płytkę rozpraszająca, np. ze starego ekranu LCD?

0
  • #6 02 Mar 2013 23:08
    Beejo
    Poziom 7  

Nie bardzo, ponieważ pod spodem jest folia którą po zdjęciu trzeba by było jakoś umocować ponownie.
    Folii rozpraszającej nie posiadam i nie wiem, czy takie coś jest do kupienia.

Poza tym, założenie folii jest ryzykowne i można uszkodzić filtr, czy cokolwiek tam jest.

Sugerowano mi wymianę wyświetlacza na taki, który obsługuje w pełni podświetlenie. Jaki byłby tego koszt? Wiadomo, że spory.

A tutaj, całkowity koszt to około 8zł.
    Nie wliczam tutaj innych kosztów, które poniosłem zanim zacząłem tworzyć ten projekt.

Mnie najbardziej martwi nie tyle podświetlenie, które w nocy jest widoczne dobrze, co szybsze wykorzystanie akumulatorków.

Miałem w planie zrobić do tego podświetlenia zasilanie z tzw. "joules thief", ale wtedy musiałbym podłączyć max pod 1,2V a nie pod 9V co wymagałoby dodatkowego kombinowania z zasobnikiem na jeden paluszek.

0
  Szukaj w 5mln produktów